Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Akceleracja sprzętowa w przeglądarce

Zaczęty przez Gizbo, Sierpień 15, 2016, 07:31:19 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Gizbo

Dzień dobry. Piszę ten post ponieważ dręczy mnie pewne pytanie i trudno mi znaleźć odpowiedź.

Powszechnie przyjęło się sądzić, że na słabsze komputery systemy oparte na linuxie są lepszym wyborem ze względu na wydajność. Moje doświadczenie ze starszym sprzętem(dwa komputery z "paleodwurdzeniowcami") mówi jednak co innego. Porównując lekkie dystrybucje ze starszymi Windowsami(7 i starsze) to i owszem, linux wygrywa, ale przy Windowsie 8 i 10 nie ma nawet szans na rywalizacje. Chodzi mi głównie o wartość użytkową czyli internet i filmy. Domyślam się, że problem tkwi w obsłudze multimediów w przeglądarce i niemożności włączenia pełnej akceleracji sprzętowej. Multimedia, które na słabych prockach z linuxem(Ubuntu 14.04 i pochodne) się zacinają, na nowych Windowsach hulają aż miło. Moje testy pochodzą z przed kilku miesięcy, ale chyba nic się pod tym kątem nie zmieniło.

Ktoś wie w czym może być problem? Czy to wina ograniczeń linuxowych wersji przeglądarek(Firefox, Chromium), sterowników karty graficznej czy czego? A może wszystko z systemem jest ok i tylko ja nie znam jakichś trików konfiguracyjnych ;)
A może ktoś zna sposób na uruchomienie sprzętowego dekodowania H.264 w firefox? Metody na jakie trafiłem nie działały.

Pozdrawiam

Albedo 0.64

Witaj. Temat który poruszyłeś jest bardzo rozległy. Porównywanie Windows i Linux jest utrudnione przez mnogość i różnorodność linuksowych dystrybucji, z których większość posiada własne cechy i konfiguracje. To tak, jakbyśmy chcieli porównać jeden model Fiata do wszystkich modeli Forda na raz. Jeden Windows kontra 400 wersji Linuksa. Jak to porównać? A jeden windowsowy interfejs porównamy z kilkoma różnymi środowiskami Linuksa? Bez problemu można wskazać kilka systemów wydajniejszych i szybszych od Windows i Ubuntu. Są takie, które ruszą na Pentium III i 128 MB RAM, są też takie, które wymagają mocnego sprzętu. Linux można dopasować do każdego komputera i gustu użytkownika. Jedyna kategoria do porównań to programy firm zewnętrznych (sterowniki, gry, programy specjalistyczne). Wiele tu zależy od dostępności sterowników i obsługi standardów dla poszczególnych podzespołów czy zastosowań. Ubuntu to zaledwie procencik linuksowych możliwości, więc jeśli chcesz mieć dobre porównanie z Windows zacznij testować również inne dystrybucje. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum