Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Notebook na Intel Atomie

Zaczęty przez phenix1, Listopad 19, 2016, 10:59:27 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

phenix1

Cześć.
Od jakiegoś czasu szukam innego systemu niż z stajni MS dla mojego poczciwego Samsunga N150 z prockiem Intel Atom i 2GB Ramu DDR2. Przeznaczenie to stronki WWW, poczta, gg, YT (480p), połączenia zdalnego z innym komputerem (zdalny serwis sprzętu). Testowałem na nim prawie wszystkie systemy z MS i to modowane pod kątem wydajności od Xp 51Lite , Win8.1 i Win10 32bit, a ostatnio Mint Mate oraz 4MLinux (który wydawał się bardzo obiecujący ale nie chciał połączyć się z netem) i obecnie Rose Mate. Jednak z tych systemów, które testowałem jeśli już chodzą dobrze to są przestarzałe jak XP a pozostałe średnio się sprawdzają (4MlLinux nie wiem) i chodzą z porównywalną szybkością:(
Pytanie czy do moich zastosowań znajdę coś nowszego (niż XP) i szybszego?

PomPom

Co było nie tak z Mintem?
Spróbuj Lubuntu 16.04 (lub inną dystrybucję ze środowiskiem LXDE) albo Bunsenlabs.
myk byle jak jako tako

Albedo 0.64

Witaj. Tak to jest, jak się oczekuje cudów od takiego sprzętu. Nie możesz oczekiwać od tego "wynalazku" że będzie demonem wydajności. O jego możliwościach poczytaj sobie tu: http://www.notebookcheck.pl/Recenzja-Samsung-N150.33191.0.html
W dzisiejszych czasach telefony mają mocniejsze specyfikacje. Piszesz, że dystrybucje które testowałeś " jeśli już chodzą dobrze to są przestarzałe jak XP a pozostałe średnio się sprawdzają". Które to są aż tak przestarzałe? Te sprzed 10-ciu lat? Chyba oceniasz po wyglądzie środowiska graficznego. Miałem do czynienia z takim sprzętem i na tym netbooku można śmiało postawić Puppy, Antix i większość innych dystrybucji z menedżerami okien Openbox, Fluxbox, JWM. Szukaj raczej minimalistycznych rozwiązań i nie patrz na wygląd. Poszukaj też w sieci wersji optymalizowanych na netbooki (było coś takiego na eePC). Rozważyłbym też Androida x86. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

phenix1

Android niestety się nie sprawdza w moim przypadku, z Antixem wyskakują jakieś błędy przy instalacji więc dałem sobie spokój, teraz testuje Debiana na LXDE.
Kłopot w tym ,że jak kompletnie nie znam się na linuxie :) Dziecko MS od wersji 3.1 i 3.12 sieciowej :)

PomPom

Połowa drogi, do użytkowania Linuxa wygodnie, to oduczenie się nawyków z Windowsa. Później idzie już z górki. Zwróć uwagę na to, na jakiej dystrybucji oparta jest ta, której używasz i w ten sposób szukaj odpowiedzi na swoje problemy lub wątpliwości, w wyszukiwarce. Przy Debianie, daleko nie trzeba szukać, bo DebianWiki ma sporo odpowiedzi i sporo jest już odpowiednio zrobione od razu. Pochodne to już praktycznie gotowce.

Spróbuj Bunsenlabs; dystrybucja oparta na Debianie, z openboxem. Albo Crunchbang++; podobny projekt.
myk byle jak jako tako

phenix1

Wielkie dzięki za podpowiedź z Bunsenlabs:) Właśnie testuje i chociaż po instalacji nie chce działać przeglądarka (z zewnętrznego źródła) SlimJet to chromium spokojnie daje radę i bez zacinek można oglądać YT w 480p:)
Pytanie gdzie w menu znajdę programy instalowane z pliku przez Gdebi i drugie pytanie jak ustawić go żeby pracował nawet jak zamknę klapę bez żadnej hibernacji czy wstrzymywania (mam aplikacje przez www która działa 24h)

PomPom

1. Nie mam jak sprawdzić teraz klapy, ale powinno zadziałać:
sudo nano /etc/systemd/logind.conf
HandleLidSwitch=ignore
Ctrl + X zapisujesz.
sudo systemctl restart systemd-logind

2. Mnie dodaje się z automatu, ale jak juz, to trzeba ręcznie w edytorze menu w preferencjach Openboxa. Jako polecenie trzeba wpisac nazwe pakietu (odpatrz od nazwy przy instalacji w gdebi), np. "redshift-gtk".
myk byle jak jako tako

phenix1

Zaraz przetestuje bo ta wersja bardzo fajnie jak na razie się sprawdza i byłbym zadowolony gdyby zawitała na dłużej u mnie :) Dzięki za pomoc:)

phenix1

Niestety dalej jest lipa, po jakimś czasie lapek wylogowuje się z konta i potem muszę się ponownie logować:( a mam aplikacje która na www musi 24h chodzić :(

PomPom

Spróbuj może sposób podany tutaj: https://wiki.debian.org/Suspend
sudo systemctl mask sleep.target suspend.target hibernate.target hybrid-sleep.target


myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum