Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Wiedza zebrana, czas na pytania!

Zaczęty przez Rockmaniak, Październik 02, 2016, 01:16:47 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Rockmaniak

A dokładnie, wiedzy wygooglałem tyle, że aż się pogubiłem. Po googlaniu informacji z których wiele było subiektywnych, wybrałem dla siebie 4 dystrybucje: Mint, Debian, OpenSUSE oraz Fedora. Po wejściu na forum odrzuciłem dwie ostatnie. W jednym z postów w tym dziale znalazłem taki test

http://which-linux.info

Który polecił mi SparkyLinux, Minta, Debiana, Fedorę oraz Linuxa Lite a także Lubuntu.

No i teraz mam zagwozdkę. Postanowiłem się zapytać co wy wybralibyście, mając:

Parametry: Laptop ASUS X553 Grafika zintegrowana Intela, Intel(R) Celeron(R) CPU N2840 @ 2.16GHz 2.16 GHz
4.00 GB RAM Procesor x64
Potrzeby: Obróbka plików muzycznych (zmiana tonacji, obcięcie itp. itd.), robienie domówek a co za tym idzie jakiś program DJejski (teraz korzystam z VirtualDJ) Przeglądanie sieci, poczta, filmy, co jakiś czas PDF z nutami oraz Pakiet biurowy na prezentacje w szkole, Skype bo korzystam z speaking24.com.

No i pytania lecą:
1: Wyszukałem, że wersje live są ograniczone, w sensie nie dają wszystkich funkcji. Czy pobawienie się wszystkimi wersjami live CD da mi pożądaną odpowiedź?
2: Na ile może mi pomóc WINE do tych programów co wypisałem?
3: Używam zewnętrznej karty dźwiękowej dedykowaną dla windowsa (w sensie wymagania sprzętowe nie uwzględniają linuksa). Jaka jest szansa że zadziała?

Pewnie się zapytacie: Czemu nie wypisałeś UBUNTU? Ponieważ kiedyś korzystałem z Ubuntu, nie spodobał mi się. Za duże problemy z Adobe Flash Playerem.


pavroo

Njalepszym sposobem jest przetestowanie osobiście wybranych dystrybucji pod kątem własnych potrzeb.
Każda jest trochę inna i wymaga osobnego podejścia.
Większość potrzebnych programów zainstalujesz na każej dystrybucji. Kluczem do wyboru będzie obsługa sprzętu.

System live nie zawsze zademonstruje wszystkie możliwości systemu, lepiej zainstalować na wydzielonej partycji, zrobić aktualizację pakietów, doinstalować własne i sprawdzić efekty.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Rockmaniak

Okej, trochę spóźnione, ale czy wybór środowiska graficznego ma ogromne znaczenie przy testach czy to tylko nakładka graficzna na menu start, kontekstowe itp. itd.?

Albedo 0.64

Nic nie zastąpi twoich własnych testów, instalacja systemu jest operacją w pełni odwracalną i nic nie stoi na przeszkodzie by swobodnie eksperymentować. środowisko graficzne nie jest tylko "nakładką" i może mieć zasadnicze znaczenie dla wydajności systemu. Do zastosowań wymagających maksymalnej wydajności lepsze będą lekkie środowiska i menedżery okien (LXDE, XFCE, Openbox, Fluxbox). Weż pod uwagę, że wydawane są specjalistyczne dystrybucje, dla audiofilów i muzyków jest dystrybucja AV Linux więc nie musisz wymyślać koła od nowa.
https://distrowatch.com/table.php?distribution=avlinux
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Rockmaniak

Mam całkowitą świadomość, że odkopuje temat, od razu za to przepraszam.
Nie wszystkie dystrybucje są przetłumaczone, na język polski. Nie przeszkadza mi to, wręcz przeciwnie, więcej praktyki do matury. Niestety, często brakuje mi polskich znaków. I tutaj rodzi się pytanie:

Na których dystrybucjach z poniższych da się wgrać polskie znaki:
Linux Lite
Fedora core
PC Linux OS
Gentoo Linux.
Będe wdzięczny za odpowiedź.

PomPom

Raczej na każdej z nich. Nie spotkałem się jeszcze z dystrybucją, która by ich nie miała po instalacji w języku polskim. A i bez tego, wystarczy chwilka w opcjach językowych, żeby sobie keyboard layout ustawić na polski. Nie testowałem Gentoo, ani PC OSa, ale bardzo by mnie zdziwiło, gdyby takiej podstawy tam nie było.
myk byle jak jako tako

Zobacz najnowsze wiadomości na forum