Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Pytanie odnosnie architektury CPU

Zaczęty przez m117op, Listopad 10, 2012, 01:23:31 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

m117op

Czesc mam troche laikowe pytanie , otoz mam Sparky 2 32 bit a moj procek to sempron 3200 amd 64 czy jesli zainstaluje Sparky 2 64 bit to odczuje jakas roznice w korzystaniu?

312

#1
Pytanie jest właściwe, na moim laptopie z 64 bitowym CPU Celeron T3000 różnica w szybkości działania jest widoczna gołym okiem.


m117op

#2
tzn lepiej pracuje na wersii 64 bit?

312

#3
Według moich spostrzerzeń szybciej działa na 64 bitowej wersji.

m117op

#4
Oki dzieki

MoroS

#5
Sorki, za taki late-post. Przy wyborze architektury dystrybucji dobrze jest się kierować paroma czynnikami:

1. Wydajność

2. Ilość posiadanej pamięci RAM i wpływ tego wyboru na jej zużycie.



Dalej będę się posługiwał terminologią, do której przywykłem:

- x86 - architektura lub dystrybucja 32-bitowa;

- x86_64 - architektura lub dystrybucja 64-bitowa (nazywana też AMD64);



1. Wydajność.

Oczywiste jest, że na procku w architekturze x86_64 (albo AMD64 jak kto woli) lepiej będzie działać kod 64-obitowy, ponieważ nie wymaga od procesora stosowania pewnego rodzaju "emulacji" sprzętowej (której wymaga kod architektury x86 na procku x86_64).



2. Ilość posiadanej pamięci RAM i wpływ tego wyboru na jej zużycie.

Różnica między x86 a x86_64 jest taka, że w tej drugiej kod programu x86_64 może zajmować do dwóch razy więcej pamięci niż w przypadku x86 (teoretycznie, bo w praktyce ta wartość jest rzadko osiągana). Dlatego też przyjęło się, że dopóki nie musimy używać dystrybucji x86_64, to nie powinniśmy. Przykładowo: w przypadku komputera wyposażonego w 4GB RAM o wiele bardziej opłaca się x86. Powyżej 4GB RAM dopiero x86_64, aczkolwiek np. przy 6GB RAM można się jeszcze pokusić o x86 z rozszerzeniem PAE (physical address extension, czyli specjalny kawałek kodu w jądrze systemu, który pozwala architekturze x86 używać więcej niż te 3-3.5GB RAM).



Przyjęła się taka ogólna zasada, że do 4GB RAM - wybierać dystrybucję 32-bitową, a powyżej 4GB - już 64-bitową. Jeżeli jednak nie nieciepisz na brak pamięci, a zależy Ci na x86_64, to nic nie stoi na przeszkodzie.
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko takie, których jeszcze nie umiemy wykonać. ;)

m117op

#6
mam 2 gb i na AMD64 kazdy system jaki testowalem czyli liczne 2 chodzily duuzo szybciej.


Zobacz najnowsze wiadomości na forum