Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Laptop się nie wyłącza - MSI GE60 2PE

Zaczęty przez Simplify.All, Wrzesień 16, 2016, 10:02:18 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Simplify.All

Cześć,

Po jakimś czasie powróciłem do mojego prywatnego komputera i postanowiłem, że spróbuję rozwiązać problem jaki mnie spotkał.
Komputer jak w temacie, dysk HDD 1TB na którym miałem przez jakiś czas Wind 10 i Linux'a (Fedora). Dokupiłem dwa dyski mSATA SSD Samsung EVO 850 250GB z zamysłem spięcia ich w RAID0 i wtedy zaczęły się problemy.

Najpierw nie byłem w stanie zainstalować, żadnego Linuxa (nie startowała instalacja) co udało mi się rozwiązać dopiero gdy zrobiłem liveUSB programem Lili USB Creator ustawiając persistence na wartość niezerową (dałem 4GB ale z zerową nie startowała w ogóle)
Gdy już się udało stwierdziłem, że jednak chcę mieć każdy system na oddzielnym dysku. Instalacja poszła gładko (dla Ubuntu 16.04: /boot i /root na SSD a /swap i /home na HDD) i tutaj przyjemności się skończyły bo okazało się, że komputer się nie wyłącza.

Sam Windows wyłącza się normalnie.
Gdy doinstaluje się Ubuntu - wyłączam komputer, system się wyłącza ale "zostaje prąd" na płycie głównej, żadna kontrolka (procesor, capslock itp) się nie świeci, tylko przycisk zasilania i wentylator zaczyna pracować coraz szybciej. Trzeba wyciągnąć baterię albo wyłączyć przytrzymując przycisk zasilania.
W logu można wyczytać przy wszystkich procesach zielone [OK] a na końcu czas trwania sesji i coś w stylu "reboot: Power down" i tak już zostaje

Na początku ta sytuacja dotyczyła tylko Linuxa (chociaż 4 razy w przeciągu 10 miesięcy wyłączył się normalnie) a później to samo zaczęło dziać się z Windowsem ale w sposób losowy (raz się wyłączył a raz nie)

Kończąc, jeszcze dwie informacje

  • żaden Linux odpalony live nie wyłącza komputera
  • od tego czasu godzina w BIOS i Windowsie jest 2h do tyłu, na Linuxie jest ok

Będę wdzięczny za każdą pomoc bo jest to bardzo uciążliwa sytuacja  :(
Pozdr,
Dawid

Zobacz najnowsze wiadomości na forum