Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

KRITA w SparkyLinux

Zaczęty przez Drayldan, Lipiec 30, 2016, 12:27:42 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Drayldan

Cześć, jestem świeżo upieczonym użytkownikiem SPARKY.  System ogólnie mi się podoba, jednakże boleję na faktem, że nie ma dostępnego znakomitego programu graficznego KRITA, który w ostatnich latach dynamicznie się rozwija. :(
Mam więc pytanie, co zrobić by mieć KRITĘ pod ręką???

Ponoć program ten jest w repozytorium SID i trzeba je włączyć w SPARKU. Zrobiłem tak, zarówno w Synapticu,
jak i w tekstowych plikach konfiguracyjnych systemu. Niestety, nic to nie daje i KRITY nie można odnaleźć. :((

A kiedy w terminalu zalogowałem się na admina i wpisałem:
"apt-get install krita"

... dostałem następującą odpowiedź:
"Pakiet krita nie ma dostępnej wersji, ale odnosi się do niego inny pakiet.
Zazwyczaj oznacza to, że pakietu brakuje, został zastąpiony przez inny
pakiet lub nie jest dostępny przy pomocy obecnie ustawionych źródeł."

Pakiet krita nie ma kandydata do instalacji
:(

BTW. czy w SPARKY  będzie można używać format  APP-image (testowe wersje KRITY są tak pakowane) albo SNAP? Kiedy? :o


pavroo

Witaj
Pakiet Krita jest dostępny w Sid, lecz nie dla architektury x86/x86_64, tak więc nie może być zainstalowany z repozytoriów Debiana.
Jedyny sposób... własna kompilacja ze źródeł.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Drayldan

#2
Dzięki za odpis.
Szkoda, że zostało tylko samodzielnie kompilowanie - obawiam się, że (przy tak wielkim programie) to mnie przerasta. :(
Zaraz mi się przypomina zeszły wiek gdy Linux słynął z potrzeby samodzielnego kompilowania źródeł, a nawet polskie
litery trzeba było ręcznie doinstalowywać i ustawiać...  ::)

No nic, pobawię się jeszcze trochę SPARKYm, a jak się pojawi MINT18 w wersji z KDE,  to pewnie zrobię przeskok. :|


P.S. Coś dziwnego jest w systemie, że internet niby działa, strony się otwierają (np. WP) ale za jakiś czas mam błąd, albo to forum się otwiera, mogę je przejrzeć ale już wysyłka odpowiedzi się nie udaje - dłuuugo czekam i nic. Przez to muszę odpowiadać jednak z  innego systemu operacyjnego. :o  :(

Albedo 0.64

Witaj. Krita i cała Calligra jest w repozytorium Debiana Jessie i LMDE 2. Jest dostępna na architekturę x86_64.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Drayldan

#4
@Albedo 0.64:
Zatem sugerujesz, aby po prostu spróbować włączyć te repozytorium w SPARKY?

A co powiesz na taki cytat:
"Krita is a creative sketching and painting application. It was part of Calligra up to version 2.9 and became a project independent from Calligra since then." ze strony https://www.calligra.org/krita/ ?

Tak się składa, że mnie interesuje jak najnowsza wersja KRITY, tzn. 3.0 wzwyż, która jest wciąż ulepszana.

I jeszcze odnośnie APPIMAGE, konkretny cytat twórców KRITY:
https://krita.org/en/item/krita-3-0-released
"For Linux, we offer AppImages that should run on any reasonable recent Linux distribution. For Ubuntu 12.04 and CentOS 6.x you need the appimage that is built without support for OpenMP. We are working on updating the Krita Lime repository: for now, you can use that to install the krita3-testing build. Helio Castro is packaging Krita for Redhat/CentOS/Fedora.
You can download the appimage, make it executable and run it in place. No installation is needed. At this moment, we only have appimages for 64 bits versions of Linux."

(Możliwy) Brak wsparcia dla tego formatu danych w SPARKY uważam za spore niedopatrzenie. :|




Albedo 0.64

#5
Faktem jest, że w Debianie stabilnym programy są nieco przestarzałe. Sparky bazuje na testingu więc można włączyć repozytoria Debiana Sid, gdzie są dostępne najnowsze wersje programów. Niektórzy programiści wspierają tylko wybrane dystrybucje, wiec jeśli bardzo ci zależy na konkretnym zestawie programów, zainstaluj dystrybucję w której są dostępne. W tym przypadku dobrym wyborem może być Fedora. To, że w Fedorze można uruchomić tą wersję, nie oznacza zaniedbania w Sparky, w którym nie jest to możliwe (lub jest trudne do przeprowadzenia). Po porostu program został stworzony dla systemów Red Hata, dla innych dystrybucji może będzie dostępny w późniejszym terminie.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Drayldan

#6
Dzięki za cierpliwe odpisywanie. :)

Cytat: Albedo 0.64 w Sierpień 01, 2016, 07:37:33 PM
zainstaluj dystrybucję w której są dostępne. W tym przypadku dobrym wyborem może być Fedora. To, że w Fedorze można uruchomić tą wersję, nie oznacza zaniedbania w Sparky, w którym nie jest to możliwe (lub jest trudne do przeprowadzenia).

Zatem mam się pożegnać ze SPARKY, bo nie można (?) na nim odpalać jednego ze sztandarowych programów otwartoźródłowych? Szkoda. :(
Nie znam FEDORy. Jak się ma do Ubuntu i Minta? Przyzwycziłem się do różnych odmian *buntu, wszelkie inne miksy nie wiem, czy będą mi służyły (testowałem swego czasu Manjaro i SUSE ale mi nie podeszły... a kiedyś był Knoppix i coś tam jeszcze).

Cytat
Po prostu program został stworzony dla systemów Red Hata, dla innych dystrybucji może będzie dostępny w późniejszym terminie.
Dla RedHat? Pierwsze słyszę, programiści KRITY są raczej związanie z Ubuntu (MINTem), to ktoś inny portował ten program na RedHata.

Albedo 0.64

Sam zacytowałeś twórców Krity : "Helio Castro is packaging Krita for Redhat/CentOS/Fedora." Nie rozumiem więc twojego zdziwienia: "Dla RedHat? Pierwsze słyszę". Nie chce mi się przeglądać repo Sida i szukać tam wersji Krity. Poszukaj samodzielnie, jeśli jest tam dostępna wersja której szukasz, uruchom repozytoria Sida w Sparku i nie bedziesz musiał się z nim żegnać. Żeby porównać Fedorę do innych dystrybucji, musisz ją samemu wypróbować i ocenić.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Drayldan

#8
To jeszcze raz ja. Uparłem się i udało mi się odpalić w końcu KRITĘ w SPARKu. Jest to wersja 2.8.5 z 2013 r. ("lepszy rydz niż nic").
Dokonałem tego przez zabawę w SYNAPTICu i dopisanie repozytorium:

Url: http://ftp.pl.debian.org/debian/
Dystrybucja: stable
Dział: non-free contrib main stable


... akutalizacja pakietów i wybieramy "KRITA" w okienku u góry, po drodze naprawiając tam jakiś padnięty element z zestawu. :>



Piszę to w razie, gdyby ktoś inny zapragnął poznać KRITĘ. :)
Swoją drogą ciekawe czy da się kiedyś uruchomić nowsze wersje, bo ewidentnie widać jak wielki postęp został poczyniony przez  ostatnie 3 lata w w/w edytorze malarskim....

Zobacz najnowsze wiadomości na forum