Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

przesiadka na linux ubuntu.

Zaczęty przez pawelec47, Lipiec 12, 2016, 12:48:15 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

pawelec47

zamierzam emigrować z systemu  znanej  firmy  do linux ubuntu.Dotychczas korzystałem  wersji xp pro SP3.
Czy  po  migracji  zachowam wszystkie  funkcje? szczególnie mi zależy na możliwości słuchania audycji  z archiwum
radia tok fm /tzw podcasty/oraz  połączeniu z siecią  przez  modem HSPA+  areo 2 ?

Katki

:) Jeśli spodziewasz się, że przeniesiesz aplikacje razem z ustawieniami z windy, to od razu mówię, że to się nie uda, choć typowe aplikacje windy można uruchamiać pod wine.

Inaczej: znajdziesz odpowiedniki  wszystkich ( no może z 80%) aplikacji, chyba nawet potrzebne kodeki są dodane do systemu.

:) jak masz sprawną nagrywarkę, to na początek zakup DVD RW  i pobierz kilka dystrybucji, które można uruchomić z płyty ( live, detscop), sprawdz, czy wszysko działa i jak wygląda sam system.
:) Samo ubuntu ma ze trzy środowiska graficzne: unity, gnome i KDE.

pawelec47

dzięki  za  cenne  rady,ale  na razie  jestem  analfabetą  no i  nie wiem  co to  winda itp. nie zależy  mi na przenoszeniu
aplikacji  z systemu  do systemu ,
bo zawsze  mogę pobrać  jakieś odpowiedniki. zależy mi   na  zachowaniu dwóch funkcji:
1. odbiorze  audycji z archiwum radia tokfm /tzw.podcasty/
2.  łączeniu się z internetem przez  modem/areo 2. /
nawet  nie upieram się    przy ubuntu  po  prostu mam dosyć  bezczelności   pana W.

Albedo 0.64

Witaj. Nikt nie wybierze dla ciebie lepiej, niż ty sam. Większość Linuxiarzy to samouki, którzy zdobywają wiedzę przez codzienną pracę z systemem. W Linuksie nie ma problemów z aplikacjami sieciowymi i obsługą webowych standardów (IRC, podcasty, komunikatory itp.) programy audio/video odtwarzają wszystkie typy plików. Wskazówki i porady na temat programów znajdziesz na tym portalu - wystarczy się rozejrzeć na stronie głównej linuxiarze.pl. Natomiast nikt ci nie powie na 100% czy twój modem będzie działał poprawnie i czy są dostępne sterowniki do twoich urządzeń. To musisz sprawdzić sobie sam. Możesz zacząć od systemów Ubuntu/Mint, poczytaj na temat poszczególnych wersji, pobierz i zainstaluj to, co uznasz za najlepsze dla siebie. Najpierw wiedza - później doświadczenie. Nie ma innej drogi. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Katki

Na początek nie radzę całkowicie rezygnować z windy, spokojnie na maszynie mogą sąsiadować dwa systemy: winda i linux.

Warto pobrać jakieś obrazy typu live i zobaczyć jak naprawdę wygląda wybrany system, w jaki sposób można go skonfigurować, jak instaluje się aplikacje.

:) Linuks nie jest taki straszny, warto go poznać.

pawelec47

Dzięki  za   wsparcie ,zdaje się  że  linuxiarze  to  bardzo  sympatyczna gromadka.Korzystając z okazji:mam  podręcznik z płytami do instalacji  Red Hot 6 ale  wyczytałem tam , że ważną funkcję  pełni tam  dyskietka startowa
3,5 cala . problem w tym , że mój komp już nie ma stacji 3,5 czy można jakoś to zastąpić pen drive?A może  jakiś inny wariant. Może ktoś poda namiary na jakiś  przystępnie  napisany  podręcznik do linuxa  / naturalnie dla początkujących.Pozdrawiam.

pavroo

Odradzam Red Hat 6, jest to wersja z 1999 roku.
Sugeruję coś bardziej aktualnego.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Katki

:) Też odradzam dystrybucje płatne, bo będziesz miał ograniczony dostęp do repozytoriów.
Poszukaj czegoś z dystrybucji niepłatnych: może fedora lub ubuntu, jest sporo możliwości.

Swobodny dostęp do repozytoriów to dostęp do oprogramowania.

zielony_staruszek

Odpowiem z punktu widzenia początkującego (po 2 i pół roku jestem nadal zielony - może moja zieloność trochę zbladła).

Ja do tej pory korzystałem ze wspomnianego przeze mnie podczas pierwszej bytności na tej stronie Zorina 8 zainstalowanego na twardym dysku laptopa. W sumie byłem zadowolony; jak na moje umiarkowane potrzeby (poczta, radio, streaming audio, filmy, edytor tekstów itp.) wystarczał. Wprawdzie po jakimś czasie używania coś się w systemie na tyle skaszaniło, że nie mogłem go aktualizować ani też instalować żadnych programów, ale cały czas spełniał swoje funkcje...

Jednak ponieważ ostatnio mój dysk niemal dokonał żywota, a kupiłem już jaki czas temu całkiem nowy, postanowiłem poeksperymentować z nowymi systemami i docelowo na dysku zainstalować wybrany po próbach. 

Aha... Muszę dodać, że nie udało mi się namówić do współpracy z Zorinem mojej drukarki,   więc drukowałem z blaszaka z Łindołsem XP.

I do eksperymentowania zachęcam też kolegę, przy czym popieram zdanie któregoś z przedpiśców, żeby na razie nie pozbywać się Windowsa. Tu parę wskazówek:

1) Zaopatrzyć się w parę pendrajwów (najlepiej min. 8 GB) albo kart pamięci

2) Ściągnąć na Windowsa mały programik Rufus

3) Wybrać - najlepiej na tej stronie - odpowiednią dystrybucję Linuksa (tu ważna jest m.in. architektura procesora posiadanego komputera, poza tym RAM itp.)

Tutaj na marginesie wielka pochwała dla strony linuxiarze.pl - bardzo porządnie prowadzona, usystematyzowana i przy tym przejrzysta. Dziękuję bardzo właścicielom strony!

4) Ściągnąć na Windowsa  obraz .iso wybranej dystrybucji (LIVE)

5) Włożyć do portu USB pendrajwa przeznaczonego do eksperymentów

6) Uruchomić Rufusa - zaznaczyć w nim quick format FAT 32, wskazać odpowiedni obraz płyty i nacisnąć start: za chwilę na nasz pendrive będzie LIVE USB.

7) uruchomić komputer z włączonym penrajwem i, naciskając odpowiedni klawisz (najczęściej widoczny w pojawiających się przed bootowaniem napisach - zwykle np. F12, Tab, Esc, Enter), dostać się do opcji BIOS-u, a w nim ustawień tymczasowego urządzenia do bootowania. Ustawiamy na nasz USB i wracamy do bootowania. Za chwilę (dłuższą lub krótszą) pojawia nam się COŚ. W zależności od systemu trzeba odpowiednio postępować.

Dobrze jest znać angielski. Im lepiej, tym lepiej...

Ja w tej chwili testuję 3 dystrybucje: Zorin 9 (to siłą przyzwyczajenia), Puppy'ego Wary 5.5 i Puppy'ego 6.0 Tahrpup. Tu ciekawostka: tego ostatniego mam na karcie 1 GB i uwaga - na nim udało mi się uruchomić moją drukarkę i to nie tylko jako lokalną (podłączoną do laptopa), ale też jako sieciową (podłączoną do USB liveboksa). To uważam za swój linuksowy sukces - zwłaszcza, że tej drukarki nie ma na liście CUP).

Tu jeszcze jedna uwaga: na dystrybucjach live może być kłopot z instalacją niektórych programów (tak było w moim przypadku zwłaszcza z Zorinem).

Teraz z  Zorinem wszedłem w drugą fazę eksperymentu: zainstalowałem go w pełni na drugim pendrajwie (16GB). Archiwum TOK fm ruszyło mi pod Zorinem na Firefoksie i Midori oraz pod Puppym Tahrpupem na Google Chrome.

Na koniec jedna ważna uwaga: programów nie instalujemy tak jak w Windowsie (czyli np. strona producenta--->ściągnij--->zainstaluj--->uruchom. NIE!). Korzystamy z tzw. repozytoriów, czyli czegoś w rodzaju androidowych sklepików). Prawdopodobnie moje kłopoty z Zorinem 8 zaczęły się od instalacji jednej z przeglądarek w sposób łindołsowy...

To tyle.

christo

Drobne ale mnie Rufus nie zadziałął pod winda tzn. robił dysk a le nie startowy natomiast http://wiki.rosalab.com/en/index.php/Blog:ROSA_Planet/ROSA_Image_Writer zabanglał spoko , jest wersja pod winde i linuksa.I ten sposób tzn.staru różnych distro z pena jest najwygodniejszy .Możesz też na próbę pobawić się w instalowanie kilku distro koło siebie a potem wywalić te których nie będziesz chciał.I fakt na początek nie wywalaj windy zawsze możesz to zrobić po instalacji linuksa.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum