Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Nokia Booklet 3G vs Linux Mint XFCE

Zaczęty przez maciej_romaniuk, Czerwiec 24, 2016, 01:55:09 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

maciej_romaniuk

Hej, szukam pomocy w instalacji Linuxa Mint lub innej dystrybucji na netbooku Nokia Booklet 3G. Nie wiem za bardzo co może być problemem, ale po zmianie dysku na ssd (Intel X-18) jedyna dystrybucja, która udała się zainstalować to Ubuntu 10.04, ktoóry niestety nie ogarnia grafiki w tym komputerze. Próbowałem instalować Xubuntu, Linux Mint, Trisequel Mini i oczywiście Windowsa 7. Dysk zawsze reagował tak samo, tj. brakiem możliwości sformatowania i tym samym utworzenia partycji (bez formatowania również bez efektu). Nie ma mnie obecnie przy komputerze ale z tego co pamietam to podczas instalacji pojawiał się błąd o zbyt wolnym połączeniu i nastepnie pojawiało się okno Error: input/output.

Wybaczcie za zdawkowe info, chciałem zacząć wątek żeby już po powrocie wiedzieć co sprawdzić (liczę na Wasze sugestie)

Dzięki i pozdrawiam :-)

Albedo 0.64

Witaj. Czegoś tu nie rozumiem: Udało się zainstalować Ubuntu 10.04 a przy nastepnej instalacji nie można sformatować dysku? A przedtem się udało? Bez obsługi karty graficznej? Jeśli przeznaczony na to urządzenie W7 też się nie instaluje, to znaczy że coś jest nie halo ze sprzętem. Błąd input/output (wejścia/wyjścia) sugeruje nieprawidłowe podłączenie dysku. Sprawdziłbym również ustawienia BIOS-u. Kto wymieniał dysk i skąd on pochodzi? Nowy czy używka z allegro? Sugeruję wizytę w serwisie i sprawdzenie jakości tego SSD. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

maciej_romaniuk

Hej, więc po kolei :)

1. Zainstalowałem Ubuntu 10 i w trakcie instalacji sformatowałem dysk (tylko da dystrybucja zdołała to zrobić). Wcześniej próbowałem z Windows 7 i innymi dystrubucjami ale bez efektu. Debian też nie dał rady ani sformatować ani utworzyć partycji (wyrzuca błą - Error fsyncing/closing /dev/sda1: Input/output error.
2. Karta graficzna na ubuntu 10 działa, ale w niskiej rozdzielczości. Aktualnie udało mi się zainstalować Ubuntu 12.10 ale jest on graficznie za ciężki na tego netbooka. Instalacja lubuntu desktop albo xubuntu desktop nie powiodła się.
3. Na drugim dysku - HDD Toshiba Windows i Linux Mint instalują się bez problemu (więc nie jest to wina netbooka).
4. W ustawieniach BIOSu niestety nie pogrzebie bo nie mam w czym - brak odpowiednich opcji odnoszących się do dysku (AHCI itp).
5. Dysk wymieniam sam, kupiona używka na allegro, jeden już był odsyłany do serwisu, bo miał bad sectory, ten nie ma i działa (tj. jest wykwywalny przez BIOS, HirensBoot też go widzi). 

Dzięki za odp.

Albedo 0.64

Cytat: maciej_romaniuk w Czerwiec 24, 2016, 09:21:16 PM

3. Na drugim dysku - HDD Toshiba Windows i Linux Mint instalują się bez problemu (więc nie jest to wina netbooka).


No i wszystko jasne. Nie jest to wina netbooka ani oprogramowania. Skoro na HDD wszystko działa a na SSD nie, to znaczy, że dysk SSD jest do bani lub płyta główna netbooka nie może go w pełni obsłużyć. Nie wszystko można sobie bezkarnie wymieniać według własnego widzimisię. Swoją drogą, rozkręć kilka śrubek na obudowie SSD i zobacz, czy w środku nie masz wlutowanego pendrive'a bo takie numery już się zdarzały.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

maciej_romaniuk

Cytat: Albedo 0.64 w Czerwiec 27, 2016, 05:43:17 PM
Cytat: maciej_romaniuk w Czerwiec 24, 2016, 09:21:16 PM

3. Na drugim dysku - HDD Toshiba Windows i Linux Mint instalują się bez problemu (więc nie jest to wina netbooka).


No i wszystko jasne. Nie jest to wina netbooka ani oprogramowania. Skoro na HDD wszystko działa a na SSD nie, to znaczy, że dysk SSD jest do bani lub płyta główna netbooka nie może go w pełni obsłużyć. Nie wszystko można sobie bezkarnie wymieniać według własnego widzimisię. Swoją drogą, rozkręć kilka śrubek na obudowie SSD i zobacz, czy w środku nie masz wlutowanego pendrive'a bo takie numery już się zdarzały.

Rozkręcenie SSD wiąże się z utraceniem gwarancji więc wolałbym tego uniknąć. Aktualnie pracuje na ubuntu 10.04, który jako jedyny zdołał się ulokować na tym dysku. Stąd moje kolejne pytanie. Czy ktoś jest w stanie wskazać jakieś różnice w budownie systemu - Ubuntu 10.04 vs Linux Mint XFCE 17, które powodują, że Ubuntu śmiga jak ta lala, a Mint nie daje rady? Środowisko graficzne raczej nie ma tu nic do gadania.

Dzieki

Albedo 0.64

Ubuntu 10.04 i Mint 17 dzielą 4 lata. W tym czasie nastąpiły zmiany w jądrze systemu i sterownikach. Być może obecna konfiguracja z dyskiem ssd powoduje błąd sterownika szyny usb (mostek południowy?). Przyczyn może być kilka i podtrzymuję poprzednią swoją opinię, że nie wszystko można sobie dowolnie zmieniać.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum