Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Uśpienie systemu

Zaczęty przez kemot587, Lipiec 07, 2016, 06:21:45 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

kemot587

Witam,
pozwalam sobie tutaj zadać pytanie bo jak widzę ta część forum jest najbardziej "żywa". Niestety jestem "zielony" w kwestiach inuxowych i proszę o pomoc/wskazówkę.
Otóż moje pytanie dotyczy uśpienia systemu. Czy jest taka możliwość aby system usypiał się automatycznie o określonej godzinie a następnie "wstawał" również o określonej godzinie automatycznie? Opcjonalnie czy mógłby chociaż jedną z tych czynności robić automatycznie? W moim przypadku chodzi o CentOS'a (wiem, że ta część dotyczy Ubuntu, ale tak jak na wstępie).

dziękuję

pavroo

Witaj
Uśpienie systemu zrobisz poprzez prosty skrypt ulokowany w dowolnym miejscu w systemie lub katalogu domowym:
#!/bin/bash
pm-suspend

lub hibernacja:
#!/bin/bash
pm-hibernate


W przypadku Ubuntu i nowszej wersji CentOS, bazującej na Red Hat 7, korzystającej z systemd:
#!/bin/bash
systemctl suspend

lub hibernacja:
#!/bin/bash
systemctl hibernate


Nadaj mu prawa wykonalności:
chmod +x twój-plik

Następnie dodaj swój plik do cron, przykłady na wiki:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Crontab

Wybudzenia nie testowałem.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Zobacz najnowsze wiadomości na forum