Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jak zmniejszyć obciążenie procesora w Linux mint rosa

Zaczęty przez bos_kg, Czerwiec 03, 2016, 10:34:39 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

bos_kg

Cześć jestem świeżo po czyszczeniu układu chłodzenia w acer aspire one d270 i nie do końca jest ok mianowicie układ jest wychrzczony jak było dałem thermopad a i z pastą próbowałem ale nic nie pomogło sporo jest temp a zwłaszcza jak ff przeglądarkę odpale  to koniec wtedy procesor w przedziale 80 chwilami do 100 st dobija tak obciążony jest poradźcie jak w linux mint rosa zmienić taktowanie obciążenie procesora

lesio

Zasadniczo zmniejszyć obciążenie procesora można stosując odpowiedni system operacyjny z odpowiednią powłoką graficzną i ewentualnie stosować "lżejsze" oprogramowanie, np. inną przeglądarkę internetową. Ubuntu, a co za tym idzie, także Mint 17, są dość zasobożernymi dystrybucjami. Proponowałbym coś lżejszego, np. Sparkylinux z powłoką  lxde lub xfce.
Natomiast do sterowania pracą laptopów/notebooków świetnie nadaje się pakiet tlp lub też nieco starszy pakiet laptop-mode-tools.
Strona domowa tlp:
http://linrunner.de/en/tlp/docs/tlp-linux-advanced-power-management.html
Trzeba zapoznać się z opisem tego pakietu i odpowiednio skonfigurować plik /etc/default/tlp. Można tam ustawiać maksymalne częstotliwości procesora dla pracy laptopa na zasilaniu sieciowym i osobno na zasilaniu bateryjnym. UWAGA! - wtedy trzeba wyłączyć domyślne zarządzanie procesorem przez system operacyjny (sposób opisany jest na stronie). Można też definiować pracę pozostałych komponentów komputera. Oczywiście należy zawsze zachowywać należytą ostrożność :-)

bos_kg

Tak tylko ubuntu nie instaluje wię u mnie nie wiem dlaczego tak jest dochodzi do etapu kiedy instaluje się język i dalej nie idzie system niewiem dlaczego  a mint jest jedyna wersja na acera aspire one d270 m tylko 2 gb ram a i spradzałem temp bywa wyszokie nawet kiedy nie jest nic odpalone tylko sam system    a to jedyna  wersja na 2 gb ram jak i  na ten procesor ale za bardzo procesor obciązony bywa   i tylko to mnie martwi

Albedo 0.64

To ile ramu ma w końcu ten komputer? W innym poście podałeś dane:
"Procesor
Firma Intel
Liczba rdzeni 2
Model i zegar (GHz)   N2600 - 2x 1,6
Pamięć
Pojemność RAM (MB) 1024
Rodzaj DDR3 1333 1Gb
Obsługa do 2Gb
Karta graficzna
Model GMA
Wersja 3600
Własna pamięć (MB)   1024"

Mint Rosa bazuje na Ubuntu 14.04 i nie są to lekkie systemy na stare komputery. Przemyśl instalację (próbę live) lekkich dystrybucji Antix, Puppy, Porteus, Q4OS. Polecam ten ostatni, wystarczy mu 512 MB RAM.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

bos_kg

#4
Od dziś ma 2 gb ram  a reszta konfiguracji bez zmian jest Przepraszam jak kogoś z was wprowadziłem w błąd byłem jestem do Linux mate przekonany ale ze procesor stale obciążany jest to stąd kolejne wpisy

Zobacz najnowsze wiadomości na forum