Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Przyspieszenie Linux wersja rosę

Zaczęty przez bos_kg, Maj 21, 2016, 01:13:05 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

bos_kg

Hej mam dzięki wam wersje Linux mint w wersji debian super wszystko lecz tu jest czarna magia co z auto start wyłączyć aby system pracował i był szybszy gdyz uruchamiam system podaje ze wczytuje krenel po czym szybkie menu z opcjami i logo systemu które długo wczytuje a jelcze jedno nie które okna nawet przy instalacji były za dozę prawie przycisku dalej naprzód nie było widać jak można je zmniejszać pytam gdyż nie wszystkie się da zmniejszać i tylko spytam czy jak w Windows otwieranie okien aplikacji ma znaczenie kiedy mniej ram jest i procesor słabszy

Albedo 0.64

Żeby system szybciej się uruchamiał i pracował trzeba pozbyć się niepotrzebnych programów. Ja robię to przy pomocy Synaptic, w pierwszej kolejności usuwam pakiety virtualbox (uzywane gdy system jest wirtualizowany) i bluetooth (ponieważ nie używam). System już nie będzie ładował tych sterowników i usług.  Nastepnie z menu Preferencje wybieram Programy startowe i odznaczam Aplet kolejki drukowania, mintUpload, mintWelcome, Wygaszacz ekranu. W menu Administracja wybieram Usługi i odznaczam speech-dispatcher i brltty oraz zaznaczam ufw, reszty nie ruszam. Proponuję również wyłączyć kompozycje pulpitu - menu preferencje, ustaweinia pulpitu, w zakładce "okna" wybrać opcję Marco zamiast Marco+kompozycje. Te zmiany przynoszą zauważalne efekty.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

bos_kg

Według podanego opusu wyłącze co trzeba  dzięki temu tez ram zyskam zapewne wiele wiem ale napewno sporo mnie zasjoczy dodam ze ani w menu ani centrum sterowania w Administracji nic jako usługi nie ma  szukam bez skutecznie

jack

#3
Zastosowałem to w SparkyLinux , w tym wypadku Kernel bez znaczenia....
Na początku do wyłączenia usług jak "drukowania..." możesz zainstalować rcconf, osobiście używam.

Dodaj do /etc/sysctl.conf
te wpisy na sam koniec


vm.swappiness=5
kernel.perf_cpu_time_max_percent=0
kernel.sched_latency_ns=1000000
vm.vfs_cache_pressure=50

     
te ustawienia sprawią że CPU , będzie szybciej reagował na dane... więcej pamięci Ram użyjesz przed przejściem do SWAP....

Zainteresuj się zawartością /proc i /sys - można tam sporo zmienić by przyspieszyć/ dostosować system do swoich wymagań.

A gnome-disk-utility - można zmienić ustawienia dysku, np. przyspieszenie apm czy włączenie pamięci podręcznej... i wyłącz synchronizacje karcie graficznej.


Pozdrawiam.
--- Strona Jacka - hobby ---

bos_kg

#4
Widzę ze jak pujdzie dobrze przejdę całkiem na linux coraz bardziej mi się podoba i nie jest jak dawniej tak trudny w obsłudze powiedzcie ile lat korzystacie z dystrybucji Linux  kiepsko wpisuje jak podane terminal nie reaguje nie wiem czemu

Albedo 0.64

Praktycznie wszystkie informacje i wskazówki potrzebne do poprawnego posługiwania się Linuksem znajdziesz na tym portalu.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

bos_kg

#6
tak często przeszukuje gogle i tu trafiam na portal a dlaczego dopisuje sudo i tego co mi podał kolega jack nie działa wyskakuje error a tylko do kupię ram bym miał 2gb gdyz 1gb czasem nie starcza widzę ze 5 kb zostaje i wiesza się system a tak to polecę każdemu ten system

jack

Cytat: bos_kg w Maj 25, 2016, 08:28:49 PM
tak często przeszukuje gogle i tu trafiam na portal a dlaczego dopisuje sudo i tego co mi podał kolega jack nie działa wyskakuje error a tylko do kupię ram bym miał 2gb gdyz 1gb czasem nie starcza widzę ze 5 kb zostaje i wiesza się system a tak to polecę każdemu ten system

error ?

jak chodzi o wpis w sysctl.conf ?

to jak używasz sudo to:
sudo nano /etc/sysctl.conf

możesz również przez su potem hasło  i nano /etc/sysctl.conf
i wklejasz na sam koniec pliku i zapisujesz skrótem ctrl x
--- Strona Jacka - hobby ---

bos_kg

jak uaktywnić partycje wymiany ten swappiness wszelkie poradniki i żaden nie  pomaga te chwilowe ustawienie ij ale tylko ono działa

jack

Cytat: bos_kg w Maj 26, 2016, 12:31:39 AM
jak uaktywnić partycje wymiany ten swappiness wszelkie poradniki i żaden nie  pomaga te chwilowe ustawienie ij ale tylko ono działa

swappiness masz aktywne i domyślnie jest ustawione na 60.
żeby sprawdzić:
# cat /proc/sys/vm/swappiness

jednorazowa zmiana wartości:
# echo 5 > /proc/sys/vm/swappiness

--- Strona Jacka - hobby ---

bos_kg

A jak wpisać ustawić swap na stywno by stale nie zmieniać

jack

Cytat: bos_kg w Maj 26, 2016, 05:18:12 PM
A jak wpisać ustawić swap na stywno by stale nie zmieniać
SWAP to nie swappiness, to jest co innego. swap to pamięć wirtualna a swappiness to parametr , którym można opóźnić rozpoczęcie wykorzystywania SWAP. Czyli zacznie wykorzystywać, kiedy będzie prawie pełny lub całkowicie wyłączyć SWAP po wpisaniu "0"
wpis do sudo nano /etc/sysctl.conf

vm.swappiness=5


https://en.wikipedia.org/wiki/Swappiness



--- Strona Jacka - hobby ---

bos_kg

Moja pomyłka kolega ma racje mam swap ale system nie korzysta z niego a jedno razowo nie chce jego włączać ale by był stały przeraszam jak mylnie podałem

Albedo 0.64

Swap zostaw w spokoju. Jest to partycja wymiany używana przez system w przypadku przepełnienia RAM-u. W Windows nazywało się to plikiem wymiany. Nie ma potrzeby ingerować w ustawienia swap-u.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

bos_kg

W tej kwestii dziękuje za pomoc od nowa zainstalowałem Minta według waszych porad i nie ruszam swam śmiga naprawdę elegancko myślę i na swym laptopie używać minta mam 2 dyski ale to w nowym wątku nie chce mieszać w jednym

Zobacz najnowsze wiadomości na forum