Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki Linux pod Dell Precision M90

Zaczęty przez umiarkowany, Kwiecień 27, 2016, 11:31:48 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

umiarkowany

Cześć.
Właśnie przesiadłem się z Windowsa XP na Linuxa, trafiłem na Mint 17.3 Cinamon, ale jest problem z kartą graficzną, wyskakują artefakty no i jest słabo podobnie po zmianie na Win7.
Poczytałem trochę o tym przypadku z nividą i podobno problem jest spory, ale ogólnie większoścć komentuje to tak, stary komp ze starą kartą a Mint z Cinamonem jest wymagający czyt. na nowe komputery.
Pytanie do Was, co wybrać bym nie musiał wracać do XP, bo tam chodziło wszystko dobrze.
Specyfikacja:
Intel(R) Core(TM)2 CPU T7600 @ 2.33GHz 2.3Ghz 4096
Ram DDR2 2GB
Nivida Quadro Fx 2500M
mam jeszcze drugą
Nivida Gforce 7950 GTX, (jej nie podłączałem)

Komputera używam głównie do przegladania sieci, oglądania filmów, słuchania muzyki, analizy treningów sportowych( Sportrack, Polar Protrainer, Garmin Trening Center), obróbki zdjeć.
Nie gram, nie projektuje w 3D.

Dodatkowe pytanie czy w linuksie można przełączyć karty np. na zintegrowaną (nie mam tej możliwości w BIOSie)

Dziękuję i pozdrawiam


Albedo 0.64

Cześć. Popełniłeś klasyczny błąd przy wyborze systemu, masz szczęście, że Mint 17 wogóle chciał wystartować a to świadczy, że twoja maszynka jeszcze daje radę. Żeby uzyskać dobrą wydajność unikaj ciężkich środowisk graficznych (Cinnamon, Gnome, KDE, Unity) i zainteresuj się XFCE, MATE, LXDE, TDE. Na twoim sprzęcie widziałbym dystrybucję Q4OS z TDE - poświęcisz trochę czasu na dostosowanie i powinno być ok. Co do nVidia; u mnie na Mint LMDE Mate, karta GeForce GT 520M śmiga na otwartym sterowniku i nie mam opcji przełączania karty w systemie ale mogę to zrobić w biosie. Być może na sterowniku od nVidia będziesz miał taką możliwość ale nie gwarantuję. Zobacz tu: http://q4os.org/
Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

umiarkowany

Dzięki za odpowiedź. Problemem tkwił w tym, że kata nvidy fx 2500m chodzi tylko pod sterownikami z WinXp i Visty. Po jej wymianie na GForce Go 7950GTX wszystko chodzi jak trzeba, tak mi sie przynajmniej wydaje.
Probowałem Mate ale tam mam wrażenie, że podczas oglądania filmów tnie się obraz.
W cynamonie zaś mam wrażenie, że otwieranie chromium  kopiowanie plików z urządzeń przenośnych, długo trwa.
Ostatnio stwierdziłem, że ta mnogość dystrybucji trochę mi przeszkadza, bo kiedy to testować?
Mam ten problem ( z sobą), że nie lubię gdy mam duży wybór i nowości.

Jaszcze jedna obserwacja, w FF filmy w HTML mocno się zacinały, rozjeżdżał się obraz z dźwiękiem, w Chromium chodzą poprawnie.

Pozdrawiam

Zobacz najnowsze wiadomości na forum