Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Propozycje do SparkyLinux 2.0

Zaczęty przez jusbie, Sierpień 19, 2012, 06:28:55 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

jusbie

Witam Mam propozycję żeby jako przeglądarkę wybrać Chromium (Chrominium ciągle myli mi się ta nazwa :? ) lub Chrome wydają się działać szybciej i płynniej. Używam na co dzień Google Chrome i nie przepadam za przeglądarką z liskiem w tle. Program do nagrywania Xfbrum, do słuchania muzyki Audacious. Obu programów używam są w miarę lekkie, proste w obsłudze.

Pozdrawiam  

duch

#1
Ze swojej strony proponuję;

Claws-mail - klient poczty

Deadbeef - odtwarzacz audio

urbek

#2
Witam :)

Ja chciałbym zaproponować w nowej wersji by dać alternatywę użytkownikom, którzy lubią bardziej zaawansowane rozwiązania konfiguracyjne środowiska graficznego. W wydaniu Eris są dedykowane środowiska :Enlightenment  i lxde, które są bardzo lekkimi środowiskami i dobrze spełniają swoje zadanie, lecz na bardziej zaawansowane efekty i ustawienia można by wydać wersję z dość dobrze zapowiadającym się projektem środowiska mate  Środowisko mate jest forkiem gnome2, które zdobyło ogromną popularność, wśród użytkowników systemów unixowych. Sparky jest oparty o gałąź testową debiana, a debian oficjalnie nie wspiera środowiska mate więc użytkownicy korzystający z systemów debianowych chętnie zobaczą taką konfigurację. Ja już ją wypróbowałem u siebie doinstalowując mate ze źródeł i wynikiem tego mam nadal bardzo szybki i zarazem dający jeszcze więcej możliwości konfiguracyjnych system. Mate w połączeniu z xcompmgr wygląda świetnie i na mojej konfiguracji sprzetowej zabiera 120 mb/ram co uważam za przyzwoity wynik zwłaszcza, że nie bawiłem się w odchudzanie po instalacji sparky. Tak na gorąco chciałem jeszcze sprawdzić jak by to wyglądało w konfiguracji mate+compiz, ale ku moimu zdziwieniu nie znalazłem w repozytoriach sparky (debian wheezy) compiza a przynajmnie pakietów kluczowych dla działania tego dość efektownego upiększacza:)

Jak wpadnę na jakiś nowy genialny pomysł to na pewno jeszcze się odezwę ;)

Albedo 0.64

#3
@urbek: Ja także jestem zainteresowany zaistnieniem MATE w Sparky'm. Można to zrobić we własnym zakresie dodając repozytorium deb http://packages.mate-desktop.org/repo/debian/ wheezy main

MATE+Compiz przekraczało u mnie 200 Mb RAM, po wyłączeniu efektów zeszło poniżej 170 Mb co również uważam za satysfakcjonujące ale zainteresowałeś mnie możliwą konfiguracją MATE+xcompmgr. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pavroo

#4
Hhmm...

MATE jest na liście, prawdopodobnie zrobię osobne wydanie z tym pulpitem już niedługo. Na razie pracuję nad inną wersją. Zawsze można doinstalować w/g opisu Albedo.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

urbek

#5
Albedo- ja zainstalowałem dając mu inne repo: apt-get install mate-archive-keyring, ale skutek jest dobry. Konfiguracja xcompmgr wyszła z braku mozliwości zainstalowania compiza, ale teraz jestem zadowolony z efektów. Nie wiem czemu ja nie mam podstawowych pakietów compiza w w oficjalnych repozytoriach. W googlu na temat compiz do wheezy też nie wiele info mogę znależć w odróznieniu do sqeeze i sid. Jesli wiesz co u mnie może byc nie tak to podpowiedz. Zaznaczam, że wpisy w /etc/apt/sources.list sprawdzałem wielokrotnie. Co do zużycia pamięci ram to ja mam 32 bitową wersję systemu. Jesli masz wersję 64 bit to i tak masz dobry wynik :)

Albedo 0.64

#6
Cześć urbek. Zajrzałem do sieci i również nie znalazłem compiza dla wheezy, widocznie starsza wersja jest w stable a nowa jeszcze w sid, wheezy został po środku. Wynika z tego, że u ciebie jest wszystko ok. Co do MATE; dodanie repo z mate-desktop.org załatwi ci sprawę aktualizacji i może zawierać więcej pakietów składowych, w końcu to oficjalne repozytorium deweloperów tego środowiska. Ja na razie śmigam na Mincie 13 MATE 32 bit więc mam compiza w repozytorium ale omijam go szeeerokim łukiem bo nie jest mi do niczego potrzebny.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

urbek

#7
Dzieki Albeldo za info:) co do compiza to już nie jest mi tu potrzebny, gdyż po przetestowaniu kilu ustawień xcompmgr w zupełności mi wystarczy a nie zżera tyle zasobów co compiz. Mint 13 maya to był system, od którego zacząłem edukację linuxową zaraz po jego wydaniu, nie licząc jednej przygody z mandrivą, któ¶a z ciekawości chciałem postawić obok windy a postawiłem zamiast:) Ta przygoda wyleczyła mnie na jakiś rok z linuxa. Obecnie jako system główny używam debian sid, ale sparky jest ciekawym, bazującym na debianie projektem, który ma Polski rodowód. Taki lokalny patriotyzm to może nic wielkiego, ale gdyby nim zarazić większą grupę linuxowej społeczności to mógłby odnieść sukces globalny. Choć jestem jeszcze linuxowym "pierwszakiem" to myślę, że spostrzeżenia takich jeszcze mało zaawansowanych uzytkowników tez mogą mieć swój wkład do tego projektu.

Albedo 0.64

#8
@urbek; Mandriva była kiedyś moim numerem 1 a Minta postawiłem żeby sprawdzić jak funkcjonuje MATE, ogólnie lubię ubuntowe dystrybucje a Mint jest the best także w wersji debianowej. Ogólnie systemik bardzo wygodny i trochę się dziwię, że jako początkujący nie zostałeś przy nim. "Choć jestem jeszcze linuxowym "pierwszakiem" to myślę, że spostrzeżenia takich jeszcze mało zaawansowanych uzytkowników tez mogą mieć swój wkład do tego projektu." Dobrze powiedziane, możesz dołożyć swoją cegiełkę do projektu Sparky a Twoje spostrzeżenia mogą mieć kapitalne znaczenie. Nie przesadzam. Właśnie czekam na betę nowej wersji którą przygotowuje pavroo, jeżeli wyrazisz zainteresowanie to podrzucę Ci linka do obrazu iso abyś mógł przeprowadzić własne testy i wyrazić swoją opinię. Spostrzeżenia i ocena "pierwszaka" może być ważniejsza niż niejednego, starego wyjadacza który ma swoje nawyki i od dawna wyrobione poglądy. Nawet największy gmach składa się z małych cegiełek. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

urbek

#9
Zacznę od tego zainteresowania ;) To jeśli tylko dostane możliwość potestowania nowego sparky, to z radością z niej skorzystam. Co do minta to właśnie dla tego, że byłem początkującym użytkownikiem  wybrałem te dystrybucję i przerobiłem wszystkie mozliwe wersje włącznie z lmde. LMDE to była pierwsza debianowa dystrybucja jaką miałem i od razu na moim wysłuzonym sprzecie poczułem róznicę. LMDE jak dla mnie było dobrym systemem i dla tego skierowałem się w stronę debiana. Po zainstalowaniu sqqeze i braku jakichkolwiek problemów z działaniem tegoż systemu i rosnącym moim doświadczeniem upgradowałem do wersji wheezy i analogicznie teraz jest sid i mimo że to wersja unstable to nadal nie mam z nim problemów. Na mintach miewałem problemy głównie z narzędziem, z którego juz nie korzystam a mianowicie menadżerem aktualizacji. to wystarczyło, bym szukał czegoś innego. Jak trafiłem na tę stronę, która mnie ujęła zrozumiałym dla mnie jezykiem i i całym linuxowym bogactwem w jednym miejscu to chcę wziąć w tym udział i rozwijać się razem ze sparky:) Za linka do sparky beta będę wdzięczny.

pavroo

#10
Jeszcze trochę cierpliwości, proszę...

Pracuję na okrągło :)
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

urbek

#11
Mam też propozycje na promocję sparkylinux i tu opowiem jak ja zacząłem swoja przygode z linuxem. Jako wychowanek windows słyszałem oczywiście o linuxie, ale skoro tak mało ludzi tego używa i w sklepach sprzęt jest głównie sprzedawany z systemem windows, więc to nie może byc nic ciekawego- stwierdziłem i raczej nie szukałem informacji na jego temat. Moje pierwsze bardziej konkretne informacje o systemie linux nie zdobyłem na jednym z licznych portali linuxowych czy informacyjnych, tylko jako użytkownik jednego z wielu portali bezpośredniej wymiany plików torrent kliknąłem z ciekawości w zakładkę linux i tam wtedy jako świeżo wydany był wstawiony system mandriva linux wraz z dość szczegółowym opisem owego systemu. Poczytałem z zaciekawieniem cały opis i z czystej ciekawości pobrałem mandrive. Natychmiast po pobraniu zabrałem sie do instalacji (mając wyłącznie windowsowe doświadczenie), którą chciałem postawic obok windowsa, wierząc, że bez problemu dam sobie radę. Radę oczywiście dałem i mandrive postawiłem poprawnie, ale zamiast windowsa ;) co mnie na około rok chyba odstręczyło od linuxa, gdyż oczywiście straciłem dość dużo danych, których już nigdy nie odzyskałem. Po pobieznym przejrzeniu mandrivy odinstalowałem ją jeszcze tego samego dnia na rzecz windowsa, gdyz nie czułem się dobrze w świecie, którego nie znałem a nie miałem obok znajomej alternatywy(windows) Wraz z ukazaniem sie mint 13 maya, którego równiez znalazłem na owych torrentach i opisie, który był na tyle dla mnie zrozumiały a jednocześnie kuszący postanowiłem ponownie spróbować i pobrałem mint 13 maya KDE. Tym razem przygotowałem sie lepiej i w zasadzie wszystko poszło bezproblemowo. Miałem dwa systemy: znany mi windows i nowy dla mnie mint. Zaczynając popełniłem całą masę błędów, ale miałem alternatywę: drugi działający i dobrze mi znany system, więc nawet w razie padu pierwszego wiedziałem jak sobie poradzić by przywrócić botloadera lub zrobić nowa instalacje innego linuxowego systemu. Ciekawość i chęć nauki czegoś nowego sprawiły, że prawie wcale przestałem wchodzić na windows, a mint zmieniał tylko środowiska i pobieżnie przetestowałem wszystkie jego wersje wraz z wersjami debianowymi (LMDE) co pozwoliło mi zdobyć minimum doświadczenia i wiele sie nauczyć.

Podsumowując zmierzam do tego, że mimo iż nikt pewnie z linuxowych wyjadaczy nie pobiera obrazu e źródła takiego jak strony z torrentami, to wiem, że tam zaglądają i piszą komentarze a na pewno zaglądają tam zaciekawieni użytkownicy windowsa, którzy to tak jak ja szukają czegoś innego, nowego i dla tego uważam, że warto w takim miejscu udostępnić SparkyLinux wraz z opisem, który zaciekawi i przybliży ten dość młody system, by być może za jego sprawą społeczność linuxa wzrastała. Ponadto linuxiarze, którzy tam zaglądaja zapewne tez nie wszyscy mieli okazje zapoznać się z tym projektem i po przeczytaniu prezentacji mogą skusić się do wypróbowania sparky a tym samym trafia na strone projektu.

urbek

#12
Chciałbym jeszcze przypomnieć propozycję, która już chyba przez kogoś była proponowana, lecz chyba przeszła bez echa. Myślę o społeczności irc lub innej, która pozwoliła by na bezpośredną wymianę doświadczeń i dzielenia sie wiedzą oraz na zwykłe ludzkie poznanie się tych, którzy sympatyzują ze sparky i chcą uczestniczyć w jego rozwoju. Jeśli na tym etapie społeczność sparky nie jest możliwa to być może społeczność strony linuxiarze, która to ma już całkiem sporo użytkowników.

pavroo

#13
IRC dla Linuxiarzy założył dKc rok temu, więc można korzystać:

http://linuxiarze.pl/forum/?mingleforumaction=viewtopic&t=8" class="bbcode_url">http://linuxiarze.pl/forum/?mingleforumaction=viewtopic&t=8

Nie wiem czy jest sens zakładania oddzielnego kanału dla Sparkiego, ale zawsze można.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

urbek

#14
Teraz już wiem, lecz info tym kanale nie jest ogólnie dostepne i stąd moja i pewnie nie tylko moja niewiedza. Dzieki za info:)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum