Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Propozycje do SparkyLinux 2.0

Zaczęty przez jusbie, Sierpień 19, 2012, 06:28:55 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

artram

#15
Witam wszystkich jako, ze pisze  pierwszy raz na tym forum. Mam uruchomiony Sparky z CDROM. Nie ma polskiego wiec przepraszam za ten brak w imieniu autorow. Poszukujac przenosnej dystrybucji linuxa na usb trafilem tutaj w nadziei, ze Sparky bedzie dobrym rozwiazaniem. Moze czegos nie umiem zrobic, ale przy ponownym uruchomieniu nie zachowuje ustawien konfiguracji sieci, historii przegladarki itp. no i nie ma polskiego. Knoppix pamieta wszystko, ale jest duzy i tez nie ma polskiego. Moze ktos ma pomysl na kieszonkowa dystrybucje Sparky?

model

#16
Propozycje do... teraz już chyba do wersji 3.0

Podobne koncerty życzeń czytać można na forach różnych dystrybucji. Ma to sens ale też jedną istotną wadę - każdy ma jakieś swoje upodobania, więc w pewnym momencie wyjdzie, że powinno być wszystko i to na dzień dobry, zaraz po instalacji. Ja też mam swoje ulubione, ale patrząc dalej niż czubek własnego nosa twierdzę, że to co standardowo wchodzi już podczas instalacji (mam 2.0 Eris) jest dobrane bardzo sensownie.

A teraz mój koncert życzeń.

1. Dodanie w standardzie numlockx, żeby numeryczna część klawiatury była włączana przy starcie. To w niczym nie wadzi tym, którzy jej nie używają a wygodne dla tych, którzy używają.

2. Dodanie jakiegoś dwupanelowego menedżera plików (poza konsolowym MC). Wg mojej oceny najlepsze z dostępnych to emelFM2 i prostszy w obsłudze ale bogaty w możliwości DoubleCommander. Tak przy okazji: Jednym z osiągnięć wiadomej firmy było wmówienie ludziom, że jednookienny eksplorator to szczyt marzeń użytkownika komputerów. Z niewiadomych mi powodów ulegli temu też użytkownicy Linuksa, społeczność ludzi rozgarniętych.

3. Co do proponowanego GNOME/Mate. Zaraz może pojawi się propozycja KDE. I w ten sposób zabita zostanie idea, która (jak sądzę) przyświacała twórcom Sparkiego. Prostota, szybkość, funkcjonalność. Oczywiście, że można pójść w fajerwerki i wodotryski, ale sądzę, że "wymyślona" przez twórców  Sparkiego grupa docelowa użytkowników nie tego oczekuje. A na "wszystkoizm" pozwolić sobie mogą ci, za których projektami stoją duże pieniądze i tłum programistów.




urbek

#17
artram jak szukasz małej przenośnej dystrybucji, która da się spolszczyć to wypróbuj puppy slacko. Ja osobiście to próbowałem i ze spolszczeniem nie ma problemu a i każdą sesję bezbłędnie zapisuje. Można ją instalować na dysku USB a plik spolszczenia można pobrać osobno lub podczas instalacji. Pobrać go można z działu download na tej stronie.



Myslę, że te "koncerty życzeń" są potrzebne, bo na chwilę obecną można ocenić zainteresowanie użytkowników konkretnym projektem. Żaden projekt nie musi być idealny i nie będzie nigdy idealny dla wszystkich, ale dzieki tym "koncertom" można wyjść naprzeciw oczekiwanio tej części użytkowników, którzy chcą dać od siebie coś danemu projektowi. Wszelkie uwagi i spostrzeżenia, nawet, a może przede wszystkim te krytyczne, są cenne, bo dają możliwość poprawiena tego co jest niedoskonałe.

Quote:

1. Dodanie w standardzie numlockx, żeby numeryczna część klawiatury była włączana przy starcie. To w niczym nie wadzi tym, którzy jej nie używają a wygodne dla tych, którzy używają.


To może przeszkadać uzytkownikom laptopów, którzy często na forach piszą o problemie z jej wyłączeniem. Poza tym propozycja mate nie jst propozycją "zamiast" tylko jako alternatywa, która dla rozwijającego projektu jest z czasem nieuchronna, gdyż praktycznie każde liczące sie distro oferuje alternatywne środowiska graficzne. To co my tu teraz piszemy świadczy tylko o naszym zaintersowaniu projektem i oby jak najwiecej "koncertów życzeń" a to co znajdzie sie potem w wydaniu każdy i tak oceni według własnych kryteriów:)

artram

#18
Spróbuję tej Puppy. w międzyczasie bardzo zaawansowany linuxiarz zwrócił mi uwagę, że w Knoppixie są na początku opcje (także lang=pl). Ja ten temat traktuję jako burzę mózgów, przydatną przy powstawaniu nowych projektów. Zastanawiam się też czy dałoby się przeportować Sparky na czytnik z eink. Np. Boox HD jest na linuxie. To byłoby coś!

urbek

#19
Knopiksa nie znam a puppy to mikrus, znaczy bardzo mały stworzony wręcz do instalacji na nośnikach wymiennych. a co do

Quote:

Zastanawiam się też czy dałoby się przeportować Sparky na czytnik z eink. Np. Boox HD jest na linuxie. To byłoby coś!


to daj znać o efektach tego doświadczenia też jestem ciekaw. Sparky 2.0 eris zainstalowałem na HDD jakiś czas temu na próbe i od tej pory pomimo wielu moich własnych doświadczeń działa znakomicie. Twoje doświadczenia moga byc równie cenne. Pozdrawiam :)

pavroo

#20
@ artram

Nie musisz przepraszać. Sparky Live działa tylko w języku angielskim, polski dostępny jest po instalacji na dysku. Knoppix posiada opcję "persistent" umożliwiającą zapis ustawień osobistych systemu Live. Sparky jeszcze tego się nie dorobił.

@ model

Propozycje do Sparky 3 proponuję zamieszczać w nowym wątku. Do prac nad wersją 3 jest jeszcze sporo czasu, ponieważ będzie bazował na Debianie testowym 8 "Jessie".

@ model & urbek

Wersja MATE jest w bliskich planach. Ultra 32 bit został już ukończony, teraz pracuję nad wersja 64 bitową. Obydwie posłużą za bazę wyjściowa dla Sparky 2.1 MATE.



Jestem również zdania, iż koncert życzeń jest potrzebny, zawsze coś wartościowego można dodać lub zamienić. Trzeba jednak brać pod uwagę, iż nie jestem w stanie wszystkich zadowolić. Jeśli będę instalował wszystkie sugerowane aplikacje, to... zrobi się z tego drugie Ultimate Edition :)
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

model

#21
1. Z tą wersją 3.0 to był trochę żart, ale też życzenie, by wam, pavroo et cons., starczyło sił i czasu

2. Teraz będę przekonywał, że nie jestem wielbłądem. Napisałem mianowicie o koncertach życzeń "Ma to sens ale też jedną istotną wadę". A tu urbek zdaje się polemizować ze mną, twierdząc że koncerty życzeń są potrzebne. Toż to samo napisałem tylko innymi słowy, mało tego sam w tym koncercie zaśpiewałem. A co do wady - nie chciałem się rozpisywać, ale miałem też na myśli to, że życzeń może być cała sterta, ale kto to ma  realizować - jedna, dwie, może trzy osoby. Mam oczywiście na myśli projekty takie jak Sparky.

3. Co do numlockx: z tym laptopem, to pewnie masz rację urbek, chociaż ja w laptopie też wolę mieć włączone.


urbek

#22
model mówiąc

Quote:

A co do wady - nie chciałem się rozpisywać, ale miałem też na myśli to, że życzeń może być cała sterta, ale kto to ma realizować - jedna, dwie, może trzy osoby. Mam oczywiście na myśli projekty takie jak Sparky.


zgadzam się z tym w całej rozciagłości i dla tego ważne jest by nie zarzucać czegoś, co być może nie trafiło od razu w mój gust, lub nie sprawdziło sie na moim sprzęcie, a wziąć w tym udział i sprawić, by nie było to dwie lub trzy osoby a cała społeczność, która pomoże owym osobom na wszystkich możliwych etapach powstawania tego projektu.

Jak idzie o wersję 3, co do której szczegółów kilka zdradził pavro też mam już jedną ważną techniczna uwagę, ale jak wyżej w osobnym wątku.


artram

#23
Co do przyszłego wyglądu. Pierwsze wrażenie jest ważne. Minimalizm aplikacji powinien harmonizować z formą (ten manekin?) Dobrym przykładem są dla mnie np. Antix (w gamie jasnej), Archbang( w ciemnej) i ich przeciwieństwo GeeXboX w rozbudowanej widowiskowej oprawie.

sovtware

#24
Witam Wszystkich od 3 dni jestem użytkownikiem Sparky Linux w wersji 2.0 Eris i szczerze jestem miło zaskoczony system bardzo fajny i miły dla oka co do propozycji na temat programów mnie to nie dotyczy po nie będę pobierał nowszej wersji ale chciałby wymienić to co według mnie jest najbardziej pożyteczne dla podstawowego użytkownika i zapewne każdy byłby z takiego rozwiązania zadowolony

zaufawszy że system ma sporo programów których w ogóle nie używam i nie używałem postanowiłem to zmienić wykasować większość programów i zainstalować swoje o to moja propozycja :)

i myślę że będzie wzięta pod uwagę: jako programy domyślne :

http://img824.imageshack.us/img824/5435/zrzutekranuz20130127154.png" alt="zrzutekranuz20130127154.png" class="bbcode_img" />



http://img849.imageshack.us/img849/5435/zrzutekranuz20130127154.png" alt="zrzutekranuz20130127154.png" class="bbcode_img" />



http://img841.imageshack.us/img841/5435/zrzutekranuz20130127154.png" alt="zrzutekranuz20130127154.png" class="bbcode_img" />



http://img854.imageshack.us/img854/5435/zrzutekranuz20130127154.png" alt="zrzutekranuz20130127154.png" class="bbcode_img" />



http://img18.imageshack.us/img18/5435/zrzutekranuz20130127154.png" alt="zrzutekranuz20130127154.png" class="bbcode_img" />



http://img844.imageshack.us/img844/5435/zrzutekranuz20130127154.png" alt="zrzutekranuz20130127154.png" class="bbcode_img" />



http://img267.imageshack.us/img267/5435/zrzutekranuz20130127154.png" alt="zrzutekranuz20130127154.png" class="bbcode_img" />



Użytkownik podstawowy wydaje mi się że powinien być zadowolony z takiego rozwiązania

do internetu zarządzania i oglądania filmów system jest zrobiony po co komu więcej ? :)

poza tym że mam problemy z zainstalowaniem sterowników Nvidia których sobie odpuściłem i nie instaluję system sprawuje się doskonale inne wersje mnie nie interesują po już mam Sparky ustawionego więc tylko same aktualizacje i pracować na Nim gratuluje dobrej pracy ! Pozdrawiam



P.S. ostatnia rzecz aby Xchat po kliknięciu w Niego aby automatycznie Wszystkich logował na #Linuxiarze.pl

sovtware

#25
Małe pytanie jak można :) dlaczego w repo nie dodano

deb ftp://ftp.pl.debian.org/debian/ sid main non-free contrib deb-src ftp://ftp.pl.debian.org/debian/ sid main non-free contrib



dodaje to więcej programów i nowe aktualizację niż są w tych co są oryginalnie czyżby były jakieś konflikty ?

ja mam aktualizacje z tego już zrobioną i wszystko chodzi :)

proszę o odpowiedź będę wdzięczny miłego dnia

pavroo

#26
SparkyLinux bazuje na Debianie testowym i wszystkie potrzebne repozytoria ma dodane.

Jeśli chcesz używać repo niestabilnego Sid-a to jest Twój wybór.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

sovtware

#27
pavroo jednak testowe a niestabilne to jednak róznica teraz to żauważyłem mam troszku błędów mi pokazuje przy uruchomieniu systemu na nowo muszem postawić i już przysięgam nic nie bedę ruszał więc uznajmy to za moją głupotę co zrobiłem

pavroo

#28
Nazwałbym to raczej jako eksperyment.

Nie musisz od nowa stawiać systemu, zrób aktualizację wsteczną (downgrade) do wersji testowej:

http://linuxiarze.pl/aktualizacja_debian5/" class="bbcode_url">http://linuxiarze.pl/aktualizacja_debian5/
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

sovtware

#29


Quote:

Cytuj z pavroo w February 2, 2013, 13:26

Nazwałbym to raczej jako eksperyment.

Nie musisz od nowa stawiać systemu, zrób aktualizację wsteczną (downgrade) do wersji testowej:

http://linuxiarze.pl/aktualizacja_debian5/" class="bbcode_url">http://linuxiarze.pl/aktualizacja_debian5/




Dziękuję za Linka i podpowiedz bardzo się przydało nie wiedziałem że jest taka opcja zapamiętam sobie jeszcze jednak mało wiem  ;)



próbowałem to zrobić i jednak jestem lewy w takich sprawach a wszystko mam opisane co i jak :D wszystko opisałem na tej stronce co mi nie poszło ;)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum