Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki Linux na minikomputer SBB-D32AV2/EN?

Zaczęty przez odin, Kwiecień 16, 2016, 12:59:15 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

odin

Posiadam minikomputer typu SBB-D32AV2/EN produkcji Samsung (procesor AMD A4-3310M Dual-Core, karta graficzna AMD Radeon HD 6400M Series, RAM DDR3 2 GB, HDD SanDisk SSD 32GB mSATA,  karta sieciowa Realtek RTL8111DP, MagicInfo Out (DP) x1, DP Out x1, 4 USBs [3.0 x 2 Ports, 2.0 x 2 Ports], RS-232 [Dsub 9p] x 1). Ten minikomputer steruje monitorami reklamowymi. Działa na nim MS Windows Embedded Standard 7. Na tym sprzęcie uruchamiają się różne dystrybucje Linux'a typu Live, jednak chciałem na nim zainstalować ten system. Niestety natrafiłem na problemy. Próbowałem zainstalować wiele dystrybucji (szczególnie lekkich), ale w większości przypadków instalacja nie ruszała lub była po jakimś czasie przerywana. Jedynie Linux LXLE 14.04 zainstalował się prawie do końca. Nie zainstalował się jedynie GRUB2, stąd system po zainstalowaniu ruszył, ale po zamknięciu nie mógł się uruchomić ponownie z powodu braku programu rozruchowego. Problemem ,,siedzi" prawdopodobnie w dysku SSD firmy SanDisk. W  internecie nie znalazłem niczego na temat problemów we współpracy Linux'a z tymi dyskami. Niestety nie mam żadnej dokładniejszej dokumentacji tego minikomputera. Sam nie potrafię sobie poradzić z problemem. Może ktoś próbował zainstalować Linux'a na takim lub podobnym sprzęcie i ma doświadczenie? Będę wdzięczny za rady i pomoc.

Albedo 0.64

#1
Witaj. Stare przysłowie mówi, że Linuksa można zainstalować nawet w mikrofalówce. Lodówki z Linuksem są już w sprzedaży. W rzeczywistości nie jest to takie łatwe; do każdego sprzętu musi być dopasowany system. Najwięcej problemów stwarzają sterowniki do podzespołów i dotyczy to każdego systemu. W twoim przypadku kluczem jest tu słowo "embedded" w nazwie systemu Windows. Oznacza to system wbudowany a nie preinstalowany (OEM) czy instalowany (BOX). Z tego powodu zainstalowanie innego systemu na tym komputerze może być bardzo trudne. Jedyne co przychodzi mi do głowy, to sprawdzenie Linux Mint, który jest preinstalowany na minikomputerach CompuLab MintBox: https://linuxmint.com/store_mintbox.php
Możesz też poszukać innych dystrybucji typu "embedded". Pozdrawiam.
p.s. kontakt z pomocą techniczną Samsunga może być konieczny.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

odin

Witaj! Dziękuję za wyjaśnienia! Mint u mnie nie zadziałał, Linux OpenWrt (embedded) podobnie. Ostatnich kilka dni poświęciłem na szukanie informacji mogących mi pomóc rozwiązać mój problem. Na zagranicznych forach pojawiają się często wpisy dotyczące problemu z instalacją Linux'a na dyskach SSD montowanych w laptopach w miejsce standardowych dysków twardych. Znalazłem różne porady jak z tym sobie poradzić, ale u mnie one nie zadziałały. To jednak inny sprzęt. Póki co ustawiłem na nim  Windows'a Embedded Standard 7 (trial), aby przetestować komputer i sprawdzić jakie ma możliwości. Może kiedyś powrócę to tematu. Pozdrawiam! 

Zobacz najnowsze wiadomości na forum