Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Brak dostępu do Ubuntu po instalacji jako drugiego systemu

Zaczęty przez bialy_mis, Marzec 23, 2016, 05:03:51 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

bialy_mis

Witam,

Przeszukałem forum w poszukiwaniu podobnych tematów jednak nie znalazłem odpowiedzi dlatego też piszę tego posta, jeśli przeoczyłem przepraszam z góry.

Do rzeczy wczoraj zainstalowałem sobie Ubuntu 15.10 jako drugi system na jednym dysku, wszystko przeszło bez zarzutów jednak po restarcie odpala automatycznie mi Windowsa 7. W necie znalazłem że nie widzi GRUB'a okej więc po poszukiwaniach spróbowałem Super Grub najpierw nagrany na płytę później usb tu i tu jest to samo, a mianowicie po poprawnej instalacji na usb odpala mi się tylko menadżer rozruchu systemu Windows 7 i tam do wyboru tylko winda 7 albo narzędzie Diagnostyki pamięci. Nie wiem może coś się zmieniło albo źle robię x lat temu pamiętam miałem dwa systemy i wszystko działało bez zarzutu.
Może ktoś ma jakiś pomysł? z góry dzięki za zainteresowanie bo przyznam zaczyna mnie to denerwować a chciałbym wrócić i poćwiczyć sobie Linuksa  :)

matadrox


bialy_mis

Widzisz problem w tym, że i tego próbowałem... jak odpalam terminal gruba mogę uruchomić z livecd a przy każdej innej komendzie error 27 ... i dupa ;/ nowy dysk mam i nie wiem, a pamiętam kiedyś ładnie mi to działało... dwa razy instalowałem i już nawet tak krok po kroczku że zostawiłem wolne miejsce miejsce na rozruch na system ext4 i nic dalej i to mnie drażni. Machnąłbym samego linuxa ale wiem, ze zaraz sie na chwilę windows przyda żeby chociaż coś do pracy sobie zrobić stąd ten problem... no brak mi pomysłów

pavroo

Windows 7, więc zakładam, że masz Bios, a nie UEFI?
Jeśli tak, to możesz zainstalować Grub ręcznie w w głównym rekordzie dysku MBR, usuwając program rozruchowy zainstalowany przez Windows.

Możesz to zrobić z poziomu live cd/dvd większości dystrybucji Linux.
Szczegółowy opis jest na stronie:
http://linuxiarze.pl/bootloader/
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

bialy_mis

Też nie poszło ;/ ehhh ale dzięki za pomysł

Skończyło się na tym, że nawet próbowałem na pendrive wrzucić ale też jakiś błąd nie wiem mocno mnie nie chce ubuntu ale zrobiłem sobie na wirtualnej i tutaj poćwiczę może w końcu dojdę co nie śmiga ...

Tak czy siak dzięki !

Zobacz najnowsze wiadomości na forum