Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

xubuntu 64 bit + intel core 2 duo czcionka wyswietlana niepprawidłowo

Zaczęty przez coberr, Marzec 19, 2016, 05:01:25 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

coberr

Próbuje zainstalować  64 bitową dystrybucję xubuntu pobraną stąd:

http://xubuntu.org/getxubuntu/
xubuntu-15.10-desktop-amd64.iso

(niby powinna wspierać procesory intela)

jednak już na dzien dobry pojawiają sie problemy (żadnych takich problemów nie było z 32bitową wersją).

CHodzi o wyświetlanie czcionek. NApisy są niepełne 'porozrywane" - tak przynajmniej wyglądają.
Część liter jest biala lub calkiem niewidoczna. Napisy "mienią się" lub pojawiają sie i znikają - po najechaniu myszą na te pola (lub ikonki) częsc wyświetla sie w ogole jako jakaś znieksztalcona arabska lub inna  czcionka
Nie jestem w stanie nawet uruchomic partycjonowania - bo niewiele widać.
nie ma znaczenia - czy chce instalkowac czy tylko wyprobować -efekt ten sam.

Czy ktoś spotkał sie z takim problemem?

Konfiguracja  komputera to:

procesor - intel core 2 duo E8200
k. graf - geforce  gtx 750 TI
pamiec - 4GB DDR3.
plyta glówna - ASUS P5G 41T-M LX3
SSD - 120GB
HDD - 1TB (na nim probuje instalować - obok windowsa).

Jak wspomniałem - wczesniej nie było zadnych problemów z wersją 32 bitową (a chcialbym potestowac w linux wersji 64 bit)

Albedo 0.64

Witaj. Sprawdź konfigurację czcionek (kodowanie powinno być UTF-8), wypróbuj inne czcionki.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

coberr

dziekuję za odpowiedź :)

ehh - jak zwykle musialem pomóc sobie sam...

Zatem po kolei:

1. problem występuje rownież podczas instalacji - nie ma możliwosci przeczytać praktycznie niczego ( juz  jednym wyrazie litery mogą mieć różne kolory (czarne, białe - na szarym tle).
Zatem jakakolwiek proba partycjonowania dysku odpada :).
Podczas samej instalacji chyba rowniez nie ma mozliwosci zmiany strony kodowej? (nie wiem nie znam sie za bardzo)

2. postanowiłem wypróbować system  - po załadowaniu do RAMu - efekt ten sam. Niekompletne wyrazy, białe czcionki w niektorych literach oraz jakieś  czesciowo chinskie-arabskie znaki
Podczas używania firefoksa - znikają całe wyrazy opraz całe linie - zwłaszcza podczas scrrollowania.
NA ikonkach - ten sam cyrk.
Najciekawsze to to - ze podczas zaznaczenia całego fragmentu tekstu  (na niebiesko) - tekst wyswietlany jest prawidłowo.

Zatem wyciągnąłem wniosek - ze nie będzie to problem ze stroną kodową a raczej z wyświetlaniem (renderowaniem?) samych czcionek.

3. problem występował równiez w samej konsoli (szare białe litery -  w jednym wyrazie)

4. następnie wykonałem cuś takiego:

$ locale - a

xubuntu@xubuntu:~$ locale -a

otrzymując :

bn_BD
bn_BD.utf8
bn_IN
bn_IN.utf8
C
C.UTF-8
de_AT.utf8
de_BE.utf8
de_CH.utf8
de_DE.utf8
de_LI.utf8
de_LU.utf8
en_AG
en_AG.utf8
en_AU.utf8
en_BW.utf8
en_CA.utf8
en_DK.utf8
en_GB.utf8
en_HK.utf8
en_IE.utf8
en_IN
en_IN.utf8
en_NG
en_NG.utf8
en_NZ.utf8
en_PH.utf8
en_SG.utf8
en_US.utf8
en_ZA.utf8
en_ZM
en_ZM.utf8
en_ZW.utf8
es_AR.utf8
es_BO.utf8
es_CL.utf8
es_CO.utf8
es_CR.utf8
es_CU
es_CU.utf8
es_DO.utf8
es_EC.utf8
es_ES.utf8
es_GT.utf8
es_HN.utf8
es_MX.utf8
es_NI.utf8
es_PA.utf8
es_PE.utf8
es_PR.utf8
es_PY.utf8
es_SV.utf8
es_US.utf8
es_UY.utf8
es_VE.utf8
fr_BE.utf8
fr_CA.utf8
fr_CH.utf8
fr_FR.utf8
fr_LU.utf8
hi_IN
hi_IN.utf8
ja_JP.utf8
pl_PL.utf8
POSIX
pt_BR.utf8
pt_PT.utf8
xh_ZA.utf8
zh_CN.utf8
zh_SG.utf8


Czy o te informacje chodziło?

Raczej wszędzie jest UTF-8...

5. zacząłem więc szukać dalej....
w sumie wczesniej jeszcze - na początku tej walki udało sie zmienic czcionkę - na jakąś inną - już było troche lepiej ale to jeszcze nie było to...
Nadal cyrki z wyświetlaniem poszczególnych liter w wyrazach - jednak juz dało sie coś odczytać i szukanie było łatwiejsze...
Przynajmniej trochę wiecej wyrazów wyświetlało sie w calosci...

6. w koncu tak szperając po ustawieniach - znalazłem chyba to - co odpowiedzialne jest za obecną sytuację:

PROGRAMY => USTAWIENIA => WYGLĄD=:> CZCIONKI.

W tym podmenu mamy opcję antyaliasing -  po "odptaszkowaniu "  problem znika - jak ręką odjął.

Opcja ta tak cudownie wygładza czcionki - ze zostaja one "wszamane" wraz z całymi wyrazami :D
Widać to odrazu podczas zmian w tym podmenu.
Nie ma roznicy czy jest to wyjscie DVI czy VGA. EFEKT TEN SAM.

Co prawda czcionki są jeszcze niezbyt ładne ale juz przynajmniej wszystko poprawnie sie wyświetla.
Ta brzydota wynika zapewne ze standardowych sterowników oraz rozdzielczosci niedopasowanej do parametrow monitora (1280x1024) . System zaś pozwala na ustawienie max 1024x768. Podejrzewam, ze po zainstalowania sterowników NVIDII problem  zniknie.

Tylko kurcze - jak tu teraz zaimplementować jakiegoś configa do obrazu ISO?

Albedo 0.64

Z grubsza o to chodziło. Trudno będzie zmienić konfiguracje w obrazie iso, do takich zmian jest (był?) program Ubuntu Customization Kit. Podczas instalacji uruchom system w trybie bezpiecznym (safe mode), w tym trybie antyaliasing powinien być wyłączony. Kolory czcionek są też zależne od zastosowanego motywu pulpitu (okien).
Samodzielne radzenie sobie z problemami to podstawa w Linuksie, Windowsie i w życiu. Nie każdy ma takie problemy i nie zawsze można liczyć na czyjąś pomoc. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

coberr

co do koniecznosci radzenia sobie - no coż - zdążyłem juz zauważyć co chwila pojawiające się schody :D
Ale nie ma zmiluj sie - trzeba szperac po internecie - tym bardziej , że jest w czym i jest gdzie :).
CO zreszta najpierw staram sie zawsze robić.

Posiedzialem troche wczoraj nad tym ustrojstwem (własciwie to bardziej walczyłem już  z HDD niz z samym linuksem - to taki mały off top)
Problem byl taki - ze poprzednia instalacja coś namieszała (sam synaptic - podczas instalacji pakietów) nagle okazało sie, że na dysku systemowym mam 0 bajtów wolnego miejsca... Wszelkie uruchomienia synaptica i centrum oprogramowania - zwracaly bledy...). wszystkie  pomocne rady wyświetlane przez terminal byly bezskuteczne. Po ciezkiej walce udało mi sie nie uszkodzić partycji z danymi (2xNTFS po 450GB) i wywalczyć co trzeba było z partycjami linuksowymi. oczywiscie wiekszosć programów do sprawdzania partycji windowsowych i linuksowych  (włącznie z FSCK) "fikała" - nie wykazując zadnych błędów. A jednak bledy były.dopiero po znalezieniu odpowiedniego programu udało sie je wykryć i przynajmniej usunąć linuksowe partycje - ktorych np. gparted kompletnie nie widzial. (a pod linuksem byly wyświetlane poprawnie - czyli dostępne)

Zainstalowalem wiec narazie z powrotem  xubuntu 14 04 - 32 bit - aby sprawdzić  ew. róznicę w ustawieniach.
Niestety - okazało sie - ze róznicy nie ma - tam również antyaliasing domyslnie jest załączony. (podejrzewam ze również podczas instalacji). Porównalem opcje i ustawienia  wyglądu  wersji 32 i 64 bit - byly te same.
To pozwala przypuszczac - ze problem moze siedzieć gdzieś znacznie glębiej (bugi bledy konfiguracji sterowników itp i prawdopodobnie dotyczy nie tylko samego xubuntu ale też kubuntu i ubuntu w wersji 64 bitowej). Ale to tylko moje przypuszczenia - nie testowalem  tych wersji systemów.

Zatem rozwiązanie które znalazłem - jest zapewne tylko "półsrodkiem".
DOmyslnie antyaliasing jest załączony chyba na wszystkich wersjach.

Dzieki za cynk - z tym UCK - faktycznie  jest coś takiego - teraz mnie sie przypomnialo :). Może wyprubuję.








Albedo 0.64

Pierwszy raz słyszę o takim problemie z czcionkami, z reguły raczej należało włączać wygładzanie po instalacji. Chyba faktycznie dotyczy to tej wersji Ubuntu. Szkoda, że nie sprawdziłeś tego na stabilnym 14.04. Z kolorami czcionek miałem problemy w ciemnych motywach środowiska MATE, nie było tego w LXDE. W XFCE też nie pamiętam. Zauważyłem, że masz w systemie jeszcze mnóstwo innych lokalizacji. Proponuję usunąć z systemu wszystkie niepotrzebne pakiety językowe poza domyślnym en_US i polskim. A'propos schodów; też ich nie lubię i dlatego zrezygnowałem z Ubuntu.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum