Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Obsługa portów w Linux

Zaczęty przez Henryk, Marzec 14, 2016, 10:53:04 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk

Witam  :D
Szukam wsparcia w temacie dostępu do portów com i lpt .

Sieć oferuje wiele podpowiedzi , jednak dla przeciętnego użytkownika jakim jestem są zwyczajnie bezwartościowe , ponieważ nie obejmują tematu kompleksowo , często pisane w stylu " masz i odczep się " .
Od dwóch miesiecy jestem wesołym użytkownikiem Linux Mint-Cinamon , w wolnych chwilach bawię się programem Gambas , niestety problem z portami skutecznie odbiera moją " twórczą radość " ( po widowsem bawiłem się Visual Basic ) :(

Porty są widoczne w systemie , terminal wyświetla , że są skonfiugurowane  , mam prawa dostępu do grup i .... i jest problem z ich otwarciem .

Wdzięczny będę za mały step by step w rozwiązaniu problemu  ;D

Pozdrawiam , Henryk
Henryk

Albedo 0.64

Witaj. Sama przynależność do grup użytkowników może nie wystarczyć. Wydaje mi się, że dostęp do portów ma tylko root. Uruchom program jako administrator i zobacz czy pomogło. Możesz również korzystać z terminala root lub zalogować się na konto root (w Mincie trzeba takie utworzyć). W Windows dostęp do działań administracyjnych jest łatwiejszy. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Henryk

Witaj Albedo 0.64  :D
Mój problem jest już rozwiązany w połowie , moja  "boskość " w porównaniu do uprawnień root była pomniejszona o dostęp do grupy UUCP , cokolwiek to znaczy , port już działa .
Teraz muszę usunąć drugą połowę  problemu , mam uszkodzone złącze com1 na płycie głównej . Zbieram się na dowagę by wjechać z lutownicą do komputra i poprawić lutowania  ;)

Korzystając z okazji , Podzękowania dla autora-autorów  za fajnie opracowaną pomoc w dziale Pierwsze kroki i Jak zainstalować Linux .
Okazały się bardzo pomocne w pozbyciu się MS/XP z mojego komputera i w miarę bezbolesne przejści do systemu Linux . 8) ;D

Pozdrowienia , Henryk
Henryk

Henryk

#3
Witam  :D
Problem portu TTyS0 rozwiązany , działa poprawnie i  mogę teraz spokojnie rozwijać radośną twórczość w Gambas  ;D
Prosty przepis jak sprawdzić działanie portu szeregowego :
1. Nadać sobie prawa dostępu do właściwych grup ( nadałem sobie uprawnienia do wszystki możliwych grup , nie znam jakie konkretnie są wymagane  ) może ktoś podpowie jakie grupy dotyczą portów .
2. Zainstalowałem GtkTerm , ustawiłem go dla portu TTyS0 i wysłałem kilka cyferek ,obserwująć podłączone diody LED do pinów portu .
Podobno z konsoli można również działać jak z terminalem GtkTerm , dla mnie konsola jest jeszcze tajemnicza  ;)
Wszystko ładnie sobie miga , można ręcznie z termilalu wysłać sygnał Break , wyłączyć linie DTR i RTS .
Dodał bym zdjęcia , tylko jescze nie wiem jak to zrobic .

Cześć , zmykam robić doświadczenia  ;)

Henryk

Henryk

#4
Witam  :D
Poszukuję pomocnej duszy która podpowie jak ruszyć port LPT ??
Ostatnich kilka dni błądzę w sieci szukając odpowiedzi  :(

Monitor LPT (programik wyszperany w sieci , kiepsko działa ) znalazł mój port jako - parport0 , terminal wyświetla prawa dla root
henryk@henryk-ThinkCentre-M81 /dev $ ls -l parport0
crw-rw-r-- 1 root lp 99, 0 mar 18 16:39 parport0

Próby zmiany uprawnień przez chmod jakoś mi nie wychodzą ( raczej brak doświadczenia z mojej strony )
Chciał bym wysłać cokolwiek na ten pory ,by sprawdzić czy jest sprawny .
Informacje jkie znalazłem są pisane w C++ , niestety nie jestem kumaty w temacie  :o

Henryk
Henryk

Henryk

Witam  :D
Zamykam temat , wracam do XP , mam dość walki z systemem który blokuje mi dostęp do mojej własnośći .
Wielkie słowa uznania dla ludzi pracujących nad systemem Linux pozostały , spróbuję ponownie za pięć lat , może coś się zmieni by przeciętny użytkownik nie musiał włamywać się do własnego komputera .
Życzę powodzenia , Henryk

Administratora proszę o usunięcie mojego konta .
Henryk

Zobacz najnowsze wiadomości na forum