Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Podział dysku na partycje - przywrócenie porządku

Zaczęty przez matadrox, Marzec 22, 2016, 03:16:19 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

matadrox

Witajcie! Kilka dni temu zainstalowałem z nie małym bólem, Mint'a 17.3 x64 KDE. "Ból" ów, wynikał z uszkodzonego pendriva, przez co kilkakrotnie instalacja nie doczekała się finału, ale za to dysk doczekał się, nie małego poszatkowania na dodatkowe partycje. Wyszło na to, że partycji było od C, do J :D Z poziomu Windows'a scaliłem większość partycji, o których wiedziałem, że na pewno nie są używane przez linuksa i teraz wyszło tak, że mam 3 partycje o wielkościach 11,9GiB, 16,3GiB, 14,5GiB, których używa Mint, a także jedną partycję 200GiB z windows i 47,2GiB pustą. Kwestia teraz jest taka, że chciałbym te 3 mniejsze partycje scalić i wydzielić w nich miejsce na plik wymiany dla Mint'a, a sam system zainstalować na tej 47,2GB. Jednak nie za bardzo wiem, jak się za to teraz zabrać, aby przypadkiem nie zdublować systemu. Jesteście wstanie mi jakoś pomóc? Pozdrawiam serdecznie!

Edycja: Skorzystałem z ręcznego ustawiania dysku podczas instalacji i, wyszło dużo lepiej. Ten sposób instalacji zdaje się mi łatwiejszy od automatu. Jednak mało trochę zostało na Swap 500MB. Ale nie mam partycji np 2GB tylko teraz 12 oraz 25GB. Czy jest możliwość aby stworzyć przestrzeń wymiany w innym miejscu, bez nowej instalacji?

Edycja: Z tego co wyczytałem, to można zmienic partycję swap w pliku fstab. Właściwie wszystko mozna znaleźc w necie :) ale trza się naszukać ;)

Edycja kolejna: No i pierwsza poważniejsza operacja za mną :) swap przeniesiony z powodzeniem na wiekszą partycję oraz naprawiona hibernacja. Dzieki serdeczne za pomoc! :):):)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum