Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

SPARKY - opracowanie publikacji gazetowej

Zaczęty przez os.y, Marzec 13, 2016, 04:01:26 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

os.y

A może byście wydali jakąś książkę o SPARKY.
A może grubsze wydanie półgazetowe, coś na kształt tego co robił PCFormat w "Krok po kroku". Tyle, że wskazane było by ograniczyć ilość porad typu : zmiana tapety pulpitu, wzamian oferując opisy dostępnych programów użytkowych i narzędziowych (z podaniem stron dostępu lub zainstalowanych domyslnie w waszej dystrybucji) z instrukcją ich pobrania, samodzielnej instalacji lub uruchamiania (programy typu portable) oraz ich polonizacji.
Przedzieranie się przez podstronki choćby linuxiarze.pl może jest wystarczające ale bardzo ale to bardzo niewygodne i zniechęcające.

PS. Chciałem wysłać to bez logowania ale pokazuje się stronka cała po angielsku wiec w istocie nie zawierająca żadnych informacji.

Albedo 0.64

Masz dobry pomysł a wymyśliłeś również źródło finansowania? Można pokusić się o opracowanie poradnika w wersji online na stronie projektu ale wymaga to wiele pracy i będzie się pokrywało w 99% z poradnikami dla Debiana. Niemniej jednak warto o tym pomyśleć. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

os.y

Masz dobry pomysł
---> "dobry" to tylko wówczas gdyby okazało się, że jest zainteresowanie takim przedsięwzięciem na tyle duże by podjąć trud jego realizacji
a wymyśliłeś również źródło finansowania?
---> opracowany projekt "do druku" można by zaoferować jakiejś gazecie
---> "mały" sondaż testujący rozległość zainteresowania i jeśli to było by wystarczające zaproponować ściapę
Można pokusić się o opracowanie poradnika w wersji online na stronie projektu
---> kolejny bezinwestycyjny wariant - każdy zainteresowany drukuje sobie sam
ale wymaga to wiele pracy
---> o debianie albo cegły albo infantylne kilkunastostronicowe "samouczki" ale zawsze mijające się z realnymi potrzebami standardowego konsumenta informatyki
i będzie się pokrywało w 99% z poradnikami dla Debiana.
---> ale SPARKY to dla masowego odbiorcy już inny system
Niemniej jednak warto o tym pomyśleć.
---> przede wszystkim zrobić to mogą tylko ci, co w sprawie mają coś do powiedzenia
---> Pozdrawiam i ja.

pavroo

Pomysł nie jest zły.
Jeśli masz chęć zrób sondę na forum, aby zebrać trochę opinii.

Jednak z drugiej strony, magazyny papierowe mają z roku na rok coraz mniejszy nakład, co potwierdza fakt, iż większość ludzi używa nośników/materiałów cyfrowych.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

O wersji papierowej możemy od razu zapomnieć. Nawet jeśli jakaś gazeta będzie zainteresowana drukowanym dodatkiem, to zanim dojdzie do realizacji (redakcja, skład, druk, kolportaż), publikacja będzie nieaktualna ponieważ wiele się zmieni wraz ze zmianą wersji systemu bazowego. Wersja online to inna bajka, można ją aktualizować a w razie potrzeby użytkownik może sobie wydrukować całość lub fragmenty. Warto to przemyśleć jeśli będzie więcej zainteresowanych użytkowników.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

os.y

* Jeśli masz chęć zrób sondę na forum, aby zebrać trochę opinii.
---> forumowy "nikt" nie może tego robić, gdyż z definicji nie zostanie poważnie potraktowany - a i umiejętności takiemu już na starcie brak
* Jednak z drugiej strony, magazyny papierowe mają z roku na rok coraz mniejszy nakład, co potwierdza fakt, iż większość ludzi używa nośników/materiałów cyfrowych.
---> same sobie winne przekształcając, w okresie prosperity, swe strony w jedną wielką reklamówkę, gdzie pomiędzy nimi od czasu do czasu pojawiał się jakiś tekścik (ach, gdzie te czasy pierwszych PCKurierów czy ENTERów a wcześniej Bajtka gdzie informatyka była przedstawiana jako intelektuane wyzwanie - nauka opracowywania algorytmów, programowania, przedstawianie podstaw funkcjonowania komputera, waga znajomości narzędzi)
* O wersji papierowej możemy od razu zapomnieć. Nawet jeśli jakaś gazeta będzie zainteresowana drukowanym dodatkiem, to zanim dojdzie do realizacji (redakcja, skład, druk, kolportaż), publikacja będzie nieaktualna ponieważ wiele się zmieni wraz ze zmianą wersji systemu bazowego.
---> ponieważ "wszystko" z definicji jest nieaktualne wiec i taki gwałtowny spadek zainteresowania informatyką jako taką i triumf jej komercyjnej strony (kup, kup, kup...)
* Wersja online to inna bajka, można ją aktualizować a w razie potrzeby użytkownik może sobie wydrukować całość lub fragmenty.
---> można, ale podstawą do tego jest stworzenie czysto "narodowej" wersji samego systemu (skrajnej jego polonizacji) by bariera językowna nie dyskwalifikowała systemu już na starcie (póki co cała para w tworzenie kolejnych wersji dystrybucji)
* Warto to przemyśleć jeśli będzie więcej zainteresowanych użytkowników.
---> tragedią to, iż ani MEN ani Urząd d/s Cyfryzacji, ani żadna z uczelni "informatyki i zarzadzania" nie widzą potrzeby opracowania wiodącego dla polskiej strefy językowej, systemu

Albedo 0.64

@os.y: ufff... sam się dyskredytujesz na starcie określając samego siebie jako "forumowy nikt". Każdy może wysłać zapytanie-propozycję do redakcji czasopisma, ty również. Spadek nakładów i sprzedaży pism papierowych jest faktem dokonanym, niezależnie od przyczyn. Szczególnym przykładem są pisma linuksowe, które praktycznie zniknęły z półek. Ja również głosowałem na rzecz spolonizowanej, "narodowej" wersji systemu chociaż nie uważam, że to jest niezbędne. Praktycznie każdą dystrybucję można bez problemu spolszczyć podczas instalacji. W informatyce język angielski jest obowiązujący na całym świecie, również w Polsce, Chinach, Turcji, Burkina Faso itd. Windows też nie jest całkowicie spolonizowany a jest "wiodącym dla polskiej strefy językowej systemem". Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum