Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

czy warto instalować CentOS 7?

Zaczęty przez studenciak_na_mincie, Marzec 03, 2016, 12:06:54 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

studenciak_na_mincie

Hej Linuxiarze.
Wiem że pewnie takich zapytań jest wiele w necie, ale w sumie warto zaciągnąć wiedzy u ekspertów:) Zastanawiam się nad zainstalowaniem CentOS 7 na moim laptopie (lenovo T400 2x2.4Ghz 4GB Ram), obecnie mam LMDE 2.
Jak myślicie system jest przyjazny dla "studentów informatyki"
Naturalnie według uczelni żaden Linuks nie jest przyjazny, ale jak na razie uparcie uciekam od Windy  8)

LMDE dobrze mi się sprawuje ale muszę partycje przestawić (trochę źle przydzieliłem zasoby niezbyt dużego dysku, ale praktyka czyni mistrza ;D ).
CentOS będzie przyjazny dla uczącego się programisty? (c++, c#, java, python)
A jeżeli nie to jaką dystrybucje polecacie?
A może by tak zainstalować Manjaro? Jak oceniacie ta dystrybucje? Ktoś używa?

Albedo 0.64

Witaj. Testuję co rusz jakieś dystrybucje z czystej ciekawości ale i tak siedzę na LMDE, nic lepszego dla siebie nie znalazłem. Centos to jest społecznościowa wersja - odpowiednik Red Hat Enterprise. System przeznaczony raczej do zastosowań biznesowych i serwerowych więc nastawiony na stabilność kosztem aktualności pakietów. W Manjaro jest wprost odwrotnie - najnowsze dostepne wersje pakietów, rolling release w zamian za niepewną stabilność. Nic nie stoi na przeszkodzie wypróbować obie i w razie czego wrócić do LMDE  :D Do programowania nadaje się każda dystrybucja, wszystkie zawierają te same narzędzia programistyczne w repozytoriach. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

studenciak_na_mincie

Spróbowałem i stwierdzam że najbardziej stabilnym i nie zawodnym systemem jest LMDE 2.
Zainstalowałem Manjaro z KDE niby ładnie pięknie ale na samym początku nie chciał się połączyć z żadną siecią po wi-fi i to w najprostszej konfiguracji, ledwo połączyło się z modemem i to po jakiejś godzinie, no ale trudno to przełknąłem w sumie może się zdarzyć ;)
Jednak gwoździem do trumny tego systemu, przynajmniej dla mnie, był fakt że po aktualizacji 5600 pakietów!! system się po prostu wysypał i to doszczętnie.  >:(
Kolejnym minusem było to że klawisze funkcyjne nie działały ale to szczegół.

Wróciłem do LMDE 2 ;D

Stwierdzam eksperymentować można i nawet trzeba, nie jestem typem który musi mieć łatwy system ale akurat Manjaro mnie zraziło. :)
CentOSa nie instalowałem na dysku tylko na wirtualu to stabilny system i pewnie spokojnie by sobie działał ale po co studentowi aż taki "kombajn"?

Wniosek:
Czasem trzeba zmienić na "gorsze" żeby uświadomić sobie że już mamy "najlepszy system dla swoich potrzeb"
Pozdrawiam ;)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum