Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Lubuntu 14.04.4 konfiguracja internetu T-Mobile (Huawei E3131)

Zaczęty przez gorzkipaluszek, Marzec 01, 2016, 01:12:59 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

gorzkipaluszek

Witam,
Zacznę od tego, że nie mam żadnego doświadczenia z w.w systemem i jest to mój pierwszy linux, zdecydowałem się na niego ponieważ chciałem zreanimować starego kompa do przeglądania internetu, a ciągłe aktualizacje programów i przeglądarek zoptymalizowanych do pracy na nowych komputerach uniemożliwiały mi płynne korzystanie z chociażby oglądania filmów na youtubie czy bardziej rozbudowanych stron we flashu na windowsie xp. Lubuntu zainstalowałem z pendrive'a, jednak pierwszy problem pojawił się w momencie konfiguracji internetu i póki nię znajdę metody na jego rozwiązanie system pozostaje dla mnie bezużyteczny. Mam internet z T-Mobile z modemem Huawei E3131 3G/3G+ UMTS/HSPDA. Modem jest wykrywany w systemie jednak po krótkiej konfiguracji w menedżerze połączeń nie następuje nawiązanie połączenia z internetem mimo uruchomienia funkcji mobile broadband. T-mobile nie posiada w swojej ofercie sterowników ani oprogramowania do w.w modemu dla linuxa, przeszukując internet natrafiłem na możliwe rozwiązania problemu, ale wszystkie opierały się na wpisywaniu skomplikowanych łańcuchów komend o czym kompletnie nie mam zielonego pojęcia ani też czasu na doktoryzowanie się w systemie temu też mój wybór padł na pochodne Ubuntu gdyż słyszałem, że są bardziej przystępne i intuicyjne. Czy ktoś jest w stanie wytłumaczyć mi jak skonfigurować internet i czy jest to gra warta zachodu jeśli nie zamierzam zagłębiać się w tajniki linuxa, komendy, wiersze poleceń itp ?

pavroo

Podłącz modem do usb i pokaż wyniki poleceń:
lsusb
lspci -v
ifconfig

Sprawdź czy ma zainstalowane pakiety:
mobile-broadband-provide-info
modemmanager
usb-modeswitch
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Maromann

używam tego modemu od ponad dwóch lat i u mnie działa - debian, pochodne. jednak potrzebne jest jedno zastrzeżenie. są dwa rodzaje modemów o tym symbolu - oznaczenie jest słabo widoczne pod kartą sim. jeżeli modem jest hi-linkowy, to problem chyba jest nierozwiązywalny. jeżeli s2, to nie powinno być problemów. trzeba odpowiednio skonfigurować NetworkManagera. osobiście wolę wvdial, które wydaje mi się stabilniejsze, chociaż ręcznie trzeba dopisać konfigurację (w czasach braku capchy dla aero2 wvdial automatycznie wznawiał połączenie, a MN tego nie potrafił). sprawdź najpierw model modemu. dalsze kroki tylko po jego identyfikacji.

jeżeli modem jest do kitu (wersja h), to można próbować dokupić router. trzeba tylko sprawdzić, czy dany model modemu jest obsługiwany (mam tp-linka tl-mr3020). router kosztuje rzędu stówki, nowy modem, który masz w wersji s2 - ok 60 zł (hi-linkowe są tańsze). as U wish.

pozdrawiam,

Albedo 0.64

Witaj. Sterowniki powinny być w pamięci modemu w katalogu "Linux". Wpisz w szukajkę linuxiarzy (biała lupa na zielonym kółku w prawym, górnym rogu strony) hasło "modemy mobilne" lub "internet mobilny". Temat był już poruszany nie jeden raz. Do obsługi modemów Huaweii służy program Mobile Partner, trudno go ściągnąć z sieci ale jest to możliwe (mnie się udało). Mozna też spróbować ze skryptem Onlitor. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum