Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Ubuntu obok Windowsa - problem z windowsem

Zaczęty przez dnikoniuk, Luty 26, 2016, 08:38:11 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

dnikoniuk

Witam!

Zainstalowałem Ubuntu wybierając "zainstaluj obok Windows 8"(co już było zastanawiające bo miałem system zaktualisowany do Win 10). Chciałem pierwotnie wybrać instalację z możliwością podziału na partycje. Niestety zdecydowałem się na pierwszą metodę. Dokonałem podziału proporcji miejsca na dysku i zainstalowałem Ubuntu. Po instalacji i ponownym uruchomieniu komputera mam do wyboru czy chce włączyć system Ubuntu, czy też Windows 8(przypominam ze mam Win10 na kompie). Po wybraniu Windowsa wyskakuje błąd, który proponuje naprawę Windowsa za pomocą płytki, której nie mam. Natomiast po odpaleniu Ubuntu mam dostęp do danych na Dysku Windows C i innych dysków, które tam miałem. Czy istnieje możliwość przywrócenia systemu bez całkowitego przeinstalowywania/naprawiania? Ktoś miał taki problem?

Dziękuję i pozdrawiam

jinkis

Witaj,

Miałem kiedyś (kilka lat temu) podobny problem (u mnie stał win7), najprawdopodobniej chodzi tutaj o program rozruchowy -> MBR, potrzebujesz wykonać komendę FixMBR, tylko trzeba wywołać wiersz poleceń a ten jak pamiętam włączałem z płyty :) prawdopodobnie nic się nie zmieniło w win8/10.
Miałem kiedyś taki zestaw Hiren's boot (???) na USB i tam były narzędzia pomagające w naprawie takich i innych problemów :) A przy okazji mogłem bez naprawy uruchomić system zgrać dane i bawić się dalej :P
Korzystał ktoś z tego narzędzia? Jeśli tak to proszę o potwierdzenie tych informacji :) może to wystarczy.

Albedo 0.64

#2
W tym przypadku trzeba naprawić GRUB a nie MBR. Po naprawie (przywróceniu) MBR znów trzeba będzie instalować program rozruchowy, czyli GRUB lub Windows Loader. Problem wynika z tego, że obecna wersja GRUB nie wie o istnieniu W10. Do naprawy GRUB potrzebny jest program os-prober (o edycji grub.cfg nie wspominam bo sam tego nie robię). Po zainstalowaniu os-prober należy w terminalu wykonać komendę "sudo update-grub2". Jesli to nie zadziała, to innym rozwiązaniem może być użycie Boot-Repair z płyty live:  http://linuxiarze.pl/boot-repair/
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

dnikoniuk

Dziękuję za pomoc. Zadziałało Boot repair. Działają mi obydwa systemy(wydaje mi się że wolniej się uruchamiają) natomiast mam 2 pytania:
1. Mam parę opcji windowsa do wyboru. czy ma to jakieś znaczenie. wiem że 1 i 2 opcja na bank się odpala. reszty nie sprawdzałem. http://www.fotosik.pl/zdjecie/79d3e5f935546dac przepraszam za jakość zdjęcia ale myślę, że można odczytać.

2. Jak sprawdzić gdzie zainstalowałem Ubuntu? Na początku chciałem zainstalować go na specjalnie wyznaczonym dysku o wielkości 100gb. Niestety nie wybrałem(podczas instalacji) opcji z podziałem partycji i zainstalowałem obok windowsa używając jedynie proporcjonalnego podziału miejsca na dysku. Czy mogę to jakoś sprawdzić.

Dziękuję za udzieloną pomoc oraz czekam na kolejne wskazówki. Pozdrawiam

Albedo 0.64

Cześć. Więcej opcji uruchamiania Windows w niczym nie przeszkadza a może się przydać. Żeby sprawdzić układ partycji na dysku można użyć Gparted (jak nie masz to zainstaluj).
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum