Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

xUbuntu 15.04 - nie widzę napędu dvd

Zaczęty przez gizgs, Luty 24, 2016, 03:37:40 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

gizgs

Witam

Mam taki o to problem. Posiadam laptopa z wbudowanym napędem dvd. Napęd działa bez problemu. Jednak ostatnio zmienilem windowsa na xubuntu i nigdzie tego napedu nie moge znaleźć. Co ciekawe jak uruchamiam taki program jak xfburn to w preferencjach jest widoczny ten naped. Jako węzeł podana jest ścieżka /dev/sr0.

Jak zamontować ten napęd?

A może jest jakiś inny problem?

Z  góry dziękuje za odpowiedź.

pavroo

Witaj
Pusty napęd nie będzie montowany.
Czy problem powstaje też po włożeniu nagranej płyty do napędu?
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

gizgs

Tak, również go nie widzę.

Jak włożę np pendrive wtedy nośnik pamięci jest widoczny.

pavroo

1. Pokaż wynik:
ls -l /dev | grep sr
2. Panel Xfce posiada wtyczkę do montowania napędów. Dodaj go do panelu i spróbuj zamontować płytę. Jeśli wtyczki nie ma na liście, to doinstaluj pakiet: xfce4-mount-plugin
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

gizgs

rwxrwxrwx  1 root root           3 mar  7 20:55 cdrom -> sr0
lrwxrwxrwx  1 root root           3 mar  7 20:55 cdrw -> sr0
lrwxrwxrwx  1 root root           3 mar  7 20:55 dvd -> sr0
lrwxrwxrwx  1 root root           3 mar  7 20:55 dvdrw -> sr0
brw-rw----+ 1 root cdrom    11,   0 mar  7 20:55 sr0

To wynik wklejenia w terminalu ls -l /dev | grep sr

Zainstalowałem ten pakiet ale nie za  bardzo wiem, jak z niego skorzystać.

Dzięki za pomoc


gizgs

Nie wiem jak to możliwe ale problemu już nie ma. Po włożeniu płyty z jakimikolwiek danymi pojawia się nośnik na pulpicie.

Dziękuje za pomoc.

Problem rozwiązany.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum