Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Konfiguracja dźwięku w Debianie Jessie

Zaczęty przez Aleksy, Luty 20, 2016, 05:28:03 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Aleksy

Witajcie!

Zależy mi na dużej jakości dźwięku na moim laptopie. Mam zewnętrzną kartę dźwiękową (DAC, FiiO E10k). Po instalacji systemu nie działała ona w ogóle, system ją "widział", ale za nic nie chciało przez nią odtwarzać. Naprawiłem ten problem usuwając Pulse-Audio, tak, by działała jedynie ALSA.

Od tego czasu DAC działa, ale wydaje mi się, że jakość dźwięku ucierpiała, w porównaniu do tego, co udało mi się przy pomocy tego sprzętu uzyskać na systemie Windows XP. Mam nieodparte wrażenie, że wszystkie czynności przeze mnie wykonane żeby rozwiązać problem, jeszcze przed usunięciem Pulse-Audio, bardzo namieszały. Wykonywałem tego wiele: doinstalowywałem różne wtyczek ALSA z repozytoriów, grzebałem w plikach konfiguracyjnych obu programów, wykonywałem komendy znalezione na forach rzekomo "rozwiązujących wszelkie problemy z konfiguracją Pulse-Audio".

Proszę, doradźcie, jak mogę doprowadzić konfigurację audio na moim komputerze do porządku, co mam reinstalować, jak to wszystko ogarnąć. Załączam swój plik konfiguracyjny z katalogu głównego (asoundrc):

Cytat
pcm.!default {
              type plug
              slave.pcm "dmixer"
}
pcm.dmixer  {
            type dmix
        ipc_key 1024
        slave {
          pcm "hw:2,0"
          period_time 0
              period_size 1024
          buffer_size 4096
          rate 44100
        }
        bindings {
          0 0
          1 1
        }
}
ctl.dmixer {
       type hw
       card 2
}

Aleksy

Domyślam się, że odpowiedź na moje pytanie jest nieco skomplikowana.

Zatem podpowiedzcie chociaż, czy mogę odinstalować ALSA i powiązane z nią moduły odpowiedzialne za dźwięk i bezawaryjnie, z działającym trybem graficznym, zainstalować te komponenty od nowa?

Albedo 0.64

Witaj. Każdy program możesz usunąć i zainstalować ponownie, dotyczy to również pulse-audio i alsa. Żeby uniknąć powtarzania się błędów w konfiguracji dobrze jest usunąć zawartośc katalogu /home/użytkownik/.config/pulse (lub alsa).  Podobnie jak innych przypadkach (modemy, drukarki, karty sieciowe) problemem może być też sterownik twojej karty. Nigdzie nie jest powiedziane, że w każdym systemie i na każdym sterowniku sprzęt będzie działał tak samo. Nie odkryję Ameryki gdy ci powiem, że sterowniki dla Windows są lepsze od linuksowych. Być może walczysz z wiatrakami ale się nie poddawaj. Ja nie stosuję takich kart dźwiękowych więc trudno mi cokolwiek sensownego doradzić. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Aleksy

Dziękuję gorąco za pomoc, pozdrawiam serdecznie, myślę, że temat do zamknięcia.  :)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum