Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Pełzający internet w przeglądrarkach

Zaczęty przez Bulway, Luty 10, 2016, 09:27:54 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Bulway

Witam,
na moim starym lapku (toshiba satelite l30 10x) zdecydowałem się na xubuntu 14.04. Niestety jako świeżak nie mogę sobie poradzić z konfiguracją wifi.

Komputer łączy się z siecią, wszystkie instalacje i uaktualnienia pobiera bardzo szybko, ale w przeglądarkach wiatr hula zamiast internetu.

samo google.pl (która raczej szybko się ładuje) to po wpisaniu z 10-15 odświeżeń, kilka minut + kawa i już po dodatkowym kwadransie - załadowane. Czasem się uda i jest szybciej, czasem trzeba czekać wieki, lub lepiej zrezygnować.

Szukałem różnych sposobów - wpisywałem DNSy, proxy, nosiłem crocs-y. Nic nie pomogło. Zainstalowałem inną przeglądarkę (obecnie mam ff i chrome), ale sytuacja taka sama. Zanim otrzymam stronę - modlitwa, jak już zacznie wgrywać - droga krzyżowa.

jeśli jakieś pomysły, to chętnie przyjmę. Tylko prośba: proste porady, lub z pięknym wypunktowaniem - krok po kroku :)

z góry dzięki za czas i pomoc
B.

Albedo 0.64

#1
Witaj. Moim zdaniem problem tkwi w pamięci RAM. Jesli nawet nie w samych kościach, to w zarządzaniu nimi. 1 GB DDR2 na szynie 533 Mhz to trochę za słaba wydajność dla współczesnych aplikacji. Chrome i FF to niezłe kobyły, które samodzielnie są w stanie zapchać połowę tej pamięci a szyna 533 do najszybszych nie należy. U mnie środowisko Mate + FF z jedną kartą zajmuje ok 700 MB pamięci. W twoim Xfce będzie podobnie. Sam zauwazyłeś, że aktualizacje idą dobrze czyli konfiguracja sieci jest ok, dopiero przeglądarki zaczynają się mulić. Sprawdź to u siebie przy pomocy monitora systemu. Moja rada: 1. zmienić środowisko na Lubuntu (LXDE) lub nawet Openbox które są kompatybilne z aplikacjami Xfce. 2. zmienić przeglądarkę na lżejszą np. Chromium i Iceweasel bez dodatków - z moich doświadczeń wynika, że w takiej sytuacji lepiej sprawdzi się Opera. Jeśli to nie pomoże, warto zainteresować się lekką dystrybucją, np. Antix. 3. W ostateczności wymienić pamięci RAM - zamiast dwóch kości 512 MB włożyć 2 x 1 GB.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Bulway

#2
Hej,
o dziwo ram całkiem jeszcze ciągnie i miejsca trochę ma, za to procek - 100% obciążenia i nie spada.

Ramu dokupować nie ma sensu, komputera raczej ma być maszyną do pisania/sprawdzania poczty i inwestować w niego nie ma sensu.


Właśnie przeinstalowałem na lubuntu, trochę lepiej, ale dlej przy ff procek na 100% leci i ciężko coś zrobić.
B.

Albedo 0.64

A próbowałeś z inną przeglądarką? Na moim lapku z 2010 roku w Debianie Jessie przy włączonym FF mam teraz zajęte 600 MB RAM i 10% CPU. Zainteresuj się poważnie Antixem i Puppy. Wystarczy uruchomić live i porównać obciążenia. Czasem trzeba kombinować żeby działało jak trzeba. Kiedyś na HP z 2000 roku normalnie działał mi tylko Puppy.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

pregunta


Bulway

Hej
niestety, żadna z przeglądarek nie rozwiązuje problemu.

Ram jest cały czas na poziomie 200 do max 400mb w użyciu (do dyspozycji jest 871mb). Więc tutaj problemu nie ma. Procek często leci na 100%, ale to też nie jest w tym przypadku reguła. obserwowałem podczas wyszukiwania:
- procek na 40% użycia, wpisuje hasło w google do wyszukania - proc dalej 40% i nic się nie dzieje.... po min klikam raz jeszcze "szukaj" i dalej nic, kilkam, kilkam, klikam,... i po 3minutach dopiero klikam ponownie i zaskakuje -> wyniki wyszukiwania w 3 sekundy, a procek na 40% i ani drgnie.

strasznie to dziwne.

Albedo 0.64

Może i dziwne ale możesz się cieszyć, że taki system jak Ubuntu/Xubuntu działa na tym sprzęcie. Przeglądarki faktycznie nie zmieniają sytuacji i obciążają pamięć i procesor bardzo podobnie. Powodem twoich przypadłości może być więc ogólna wydajność komputera i zarządzanie procesami na tej konfiguracji. W momencie, gdy program potrzebuje więcej pamięci, część zadań przerzuca na procesor. Nadal się będę upierał przy zmianie dystrybucji na zdecydowanie lżejszy kaliber ale to już twój wybór.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Bulway

Cytat: Albedo 0.64 w Luty 14, 2016, 05:23:21 PM
Może i dziwne ale możesz się cieszyć, że taki system jak Ubuntu/Xubuntu działa na tym sprzęcie. Przeglądarki faktycznie nie zmieniają sytuacji i obciążają pamięć i procesor bardzo podobnie. Powodem twoich przypadłości może być więc ogólna wydajność komputera i zarządzanie procesami na tej konfiguracji. W momencie, gdy program potrzebuje więcej pamięci, część zadań przerzuca na procesor. Nadal się będę upierał przy zmianie dystrybucji na zdecydowanie lżejszy kaliber ale to już twój wybór.

OK, tylko na jaką? Obecnie mam Lubuntu.
B.

Albedo 0.64

W Lubuntu jest lekkie środowisko ale reszta już nie za bardzo. Spróbuj dla porównania Sparky LXDE i Antix. Oba bazują na Debianie więc wielkiej różnicy nie odczujesz. Przeprowadź testy w trybie live i zobacz jak się sprawdzą pod względem wydajności i obsługi twojego sprzętu. Później pomyślimy co dalej.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Bulway

OK,temat do zamknięcia, poddaje się. Już nie chce mi się instalować czwartego systemu operacyjnego, wróciłem na Vistę, do internetu i worda jest 10000 razy lepsza niż linux (sam nie wierzę że to piszę).

dzięki wszystkim za chęci pomocy
pozdrawiam
B.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum