Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja.
Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Autor Wątek: Nowy Sparky 4.3 na dysku SSD ....  (Przeczytany 1585 razy)

Offline wlodarek1

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 28
  • Reputacja: +0/-0
Nowy Sparky 4.3 na dysku SSD ....
« dnia: Maj 15, 2016, 04:50:30 pm »
Proszę o poradę w takiej sprawie ; Kilka dni temu zainstalowałem najnowzego Sparky 4.3 na PC-cie który ma dysk SSD .
Znalazłem na tym forum i innej debianowej stronie opisy jak to do pliku FDTAB dodać opcje np NOATIME - gdy mamy dysk SSD
Opisy te jednak są już sprzed kilku lat i nie wiem czy są w 100 % aktualne .
Dlatego pytam - czy nowe linuksy z jdrem 4.5.02 są domyślnie optymalizowane pod kątem dysków SSD czy trzeba jednak ręcznie dodaćc pewne opcje do pliku FSTAB ?

Offline lesio

  • Hero Member
  • *****
  • Wiadomości: 585
  • Reputacja: +1/-0
Odp: Nowy Sparky 4.3 na dysku SSD ....
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 01, 2016, 10:45:19 pm »
Dobre pytanie. Jestem w podobnej sytuacji. Można jedynie sądzić, że nic się nie zmieniło. Na przykład strona na ten temat:
https://wiki.debian.org/SSDOptimization
jest zaktualizowana na bieżąco (2016r.) i temat jest kontynuowany. Opcja "noatime" raczej się nie przeterminowała. Dopisanie jej do fstab może w najgorszym przypadku zdublować jakieś ustawienie domyślne w systemie, ale domyślne jest raczej "relatime", więc "chyba raczej nie zdubluje" :-). W niektórych linuxach (np. najnowsza ROSA) instalacja na ssd powoduje automatyczną aktywizację cyklicznego uruchamiania polecenia "fstrim", więc kwestia użycia opcji "discard" w /etc/fstab lub cyklicznego "fstrim" też wydaje się być aktualna. Wykorzystanie tempfs jest wręcz niezależne od typu dysku, więc ta kwestia też jest aktualna. Pozostaje wybór schedulera I/O dla dysku, ale to zawsze najpierw trzeba sprawdzić, jak wygląda w danym systemie. Niektóre linuxy z automatu ustawiają dla ssd "deadline" lub "noop" zamiast "cfq". Pozostawienie na ssd wolnej, niezajętej partycjami przestrzeni dyskowej, też wydaje się racjonalne. Można sądzić, że 10% (lub chociaż 5%) to "w sam raz" (chociaż ortodoksyjne wpisy mówią o 25%)