Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki Linux dla wprawionego Windowsowca

Zaczęty przez terminator_, Luty 09, 2016, 10:46:28 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

terminator_

Na początku z racji, że jestem nowy na forum pragnę się ze wszystkimi przywitać  :P

Poszukuje dla siebie odpowiedniej dystrybucji linuxa. Do tej pory korzystałem z Windowsa; znam go już bardzo dobrze i dobrze mi się na nim pracuje, ale lubię eksperymentować, a także chcę się nauczyć innego środowiska jak Windows stąd te pytanie. Co byście polecili? Ogólnie rzecz biorąc komputer wykorzystywany jest do podstawowych rzeczy (pakiet biurowy, przeglądarka, Spotify, czasami gry itd.), ale także edycja filmów. Dodam, że nie znam dobrze żadnego języka programowania, po trochu uczę się Javy i Pythona.

Komputer:
Intel Core i7 4770k
Ram 8gb 2133mhz
Nvidia GTX 770
Komputer z UEFI, ale "wyłączalne" jakby coś

Jeśli coś więcej trzeba to jakby coś dodam.
Z góry dzięki

Albedo 0.64

#1
Cześć terminator_
Wprawiony windowsowiec równa się zielony linuksiarz. Bedziesz musiał trochę się uczyć innego systemu a przede wszystkim innej budowy i struktury. Z obsługą dasz sobie radę, tu też prawie wszystko można wyklikać. Masz na tyle mocny sprzęt, że możesz się nie ograniczać i wypróbować każdą dystrybucję. Stosuj metodę prób i błędów, testuj w trybie live i wybierz co uznasz za najlepsze. Czytaj informacje, felietony i porady na naszym portalu. Zdziwisz się jak wiele gotowych odpowiedzi tu znajdziesz.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

terminator_

Rozumiem, popróbuję ale chcę się spytać jaki system polecacie. Na naukę systemu mogę poświęcić bardzo dużo czasu a nie chcę iść na skróty z poznawaniem linuxa poprzez wyklikanie konfiguracji. Chcę się go nauczyć również konfigurować poprzez konsolę itd

anhem

#3
cze

Możesz zacząć od Ubuntu które jest niejako nakładką na Debiana...lub zacząć od Debiana....oba systemy jak i wiele innych linuksowych "lubią" konsolę gdzie można wiele operacji wykonać.... jeśli chcesz też  poznać jakąś alternatywę do powyższych spróbuj Delfin Linux lub SLAX gdzie jest zastosowana zasada modułów  (Delfin jest rozbudowany w gotowe programy a SLAX to mały 200 MB system )
..jest także Nasz polski Sparky kolegi z forum w wielu wersjach i z wieloma grami i ogólnie Ok
...tak więc do dzieła !!!

Albedo 0.64

Dystrybucje systemu GNU/Linux różnią się miedzy sobą  autorskimi programami i konfiguracjami, które dodają deweloperzy od siebie. Największą róznicą jest sposób paczkowania aplikacji (np. deb, rpm). W praktyce różnice te niewiele znaczą, ponieważ każda dystrybucja zawiera jądro Linux i takie same programy w repozytoriach podstawowych. Ja się kieruję przede wszystkim obsługą mojego sprzętu i ilością dostepnego oprogramowania. Ważne jest również wsparcie społeczności i dokumentacja. Dlatego używam i polecam Debiana. Nie mogę wybrać za ciebie lub jednoznacznie wskazać najlepszy system, sam musisz wybrać bo ty wiesz najlepiej czego potrzebujesz i co ci się podoba.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

terminator_

Okej zobaczę Debiana ale mam jeszcze jedno pytanie: jak to jest z podkręca niem karty graficznej i procesora w linuxie?

Albedo 0.64

Podkręcaniem (overclocking?) się nie interesuję bo na laptopie bardziej cenię czas pracy na baterii niż taktowanie procesorów. Najlepszym sposobem na poprawienie wydajności Linuksa jest zainstalowanie odpowiednio skompilowanego jądra (najbardziej znany to Liquorix) lub kompilacja własnoręczna. Takie rzeczy możesz robić, gdy zmienisz kolor z zielonego na czerwony ;)
Najlepiej odczujesz poprawę wydajności, gdy zainstalujesz system z menedżerem okien zamiast środowiska graficznego. Do wyboru masz Openbox, Fluxbox, JWM. Możesz je wypróbować w dystrybucji Antix.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

terminator_

Dzięki za szybkie i bardzo rzeczowe odpowiedzi. Widać, że na forum są osoby które znają się na rzeczy i potrafią pomóc początkującemu w świecie linuxa. Tak więc biorę się do roboty bo linux zaczyna mnie wciągać całego. Jeszcze raz dzięki bardzo. :P

sovtware

Siema  :) gorąco polecam Tobie na sam początek Ubuntu dosłownie wszystko na nim zainstalujesz i nauczysz się podstaw itp: obojętne z jakim pulpitem graficznym Sam się na Nim uczyłem później sabayon ale on raczej dla początkujących nie jest polecam jak będziesz miał większą wprawę SparkyLinux jak i Debiana
Ja pracuję teraz na Debianie Testing
pozdrawiam  ::)

Zobacz najnowsze wiadomości na forum