Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

odblokowanie dysku sda 5_scrypt

Zaczęty przez adrianlodz, Luty 05, 2016, 08:39:46 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

adrianlodz

Jestem świeżym użytkownikiem linuxa.
Zainstalowałem system linux Ubuntu 15.10.
Przy uruchamianiu prosi o hasło chyba, a pod spodem jest napisane "please unlock disk sda 5_scrypt".
O co może chodzić? Jak to naprawić, żeby się to nie wyświetlało?

Albedo 0.64

Witaj. Na czym zainstalowałeś Ubuntu? Na jakiej podstawie ktoś ma się domyślić, co tam namieszałeś? sda5 to jest piąta partycja dysku głównego. Co na niej jest? A może szyfrowałeś dyski w Windowsie? Komunikat który widzisz podczas uruchamiania nie jest czymś złym, to jest tylko informacja, że Ubuntu nie ma dostępu do zablokowanej (szyfrowanej?) partycji. Prosząc o pomoc zamieszczaj więcej informacji bo nie mamy etatowej wróżki.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

adrianlodz

#2
Przy instalacji linuxa zaznaczałem opcję instalacji linuxa na całym dysku (z usunięciem poprzednich plików i systemu windows), i opcję szyfrowania dysku, niby dla lepszego zabezpieczenia, plus kodeki mp3. A tak to nigdzie po ustawieniach nie grzebałem.
Instalacja była na laptopie ASUS A53E SX1456.

Albedo 0.64

No to coś się wyjaśniło. Sprawdź programem Gparted (jeśli nie masz to zainstaluj) układ partycji na dysku i zobacz, gdzie zamontowana jest partycja sda5. Nie pamiętam jaki układ tworzy się podczas instalacji automatycznej Ubuntu ale może to być partycja wymiany swap i nie powinna być szyfrowana. Do odblokowania użyj programu TrueCrypt. Na drugi raz nie szyfruj całego dysku podczas instalacji systemu, lepiej jest to zrobić później i mieć nad tym kontrolę.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

adrianlodz

#4
Mam coś takiego:
partycja    |system plików
/dev/sda1 |ext2                 
/dev/sda2 |extended       
/dev/sda5 |crypt-luks       
przy /dev/sda/5 jest czerwony wykrzyknik
Ostrzeżenie Szyfrowanie LUKS(Linux Unified Key Setup) nie jest jeszcze obsługiwane
Stan: Nie zamontowana

I jak mam zainstalować TrueCrypt? W centrum oprogramowania Ubuntu nie ma go. A nie wiem jeszcze jak się w inny sposób instaluje. Mam Ubuntu 15.10

pavroo

Pobierz debianową paczkę z mojego repo:
http://sourceforge.net/projects/sparkylinux/files/files/apps/
Następnie dwuklik na paczkę i instaluj.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

adrianlodz

#6
Dobra. Zainstalowałem. I co teraz? Krok po kroku.
Są sloty ale przy żadnym nie ma rozmiaru. Tak jakby program nie widział zaszyfrowanej partycji

adrianlodz

Dobra. Temat można zamknąć. Zainstalowałem system od nowa bez szyfrowania dysku i nie mam już tego problemu. Za to mam inny problem ale to już na inny temat

Zobacz najnowsze wiadomości na forum