Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Brak dostępu do Windowsa po instalacji Ubuntu

Zaczęty przez Kiyo, Styczeń 18, 2016, 12:46:40 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kiyo

Witam.

Dzisiaj wpadłem na genialnt pomysł, żeby zainstalować sobie Ubuntu (mój pierwszy linux w życiu). No i to zrobiłem. Ściągnąłem go przez torrenty. Zainstalowałem kierując się poradnikiem znalezionym gdzieś w sieci. Stworzyłem partycję "/swap" i drugą "/" (tak było w poradniku). Teraz przy włączaniu komputera nie mam możliwości wyboru systemu, z którego chcę korzystać. Od razu odpala się Ubuntu. Czy ktoś może mi pomóc rozwiązać mój problem? Nie wiem jakich informacji jeszcze potrzeba, gdyż nigdy z Linuxa nie korzystałem, więc proszę pytać, postaram się odpowiedzieć szczegółowo na każde pytanie.

luki30210

Jeżeli nie usunąłeś ani nie przemieszczałeś Windowsa to faktycznie powinno Ci go z marszu wykryć. Ale zawsze przy jakichkolwiek problemach w tych sprawach polecam narzędzie Boot-Repair:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair
Sam program prowadzi za rękę, a jeśli nie ogarniesz to na necie znajdziesz poradniki i różne opisy.

pavroo

Zaloguj się do Ubuntu, otwórz terminal i wpisz:
sudo update-grub
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Kiyo

#3
EDIT

Cytat: luki30210 w Styczeń 18, 2016, 04:50:54 PM
Jeżeli nie usunąłeś ani nie przemieszczałeś Windowsa to faktycznie powinno Ci go z marszu wykryć. Ale zawsze przy jakichkolwiek problemach w tych sprawach polecam narzędzie Boot-Repair:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair
Sam program prowadzi za rękę, a jeśli nie ogarniesz to na necie znajdziesz poradniki i różne opisy.

A więc tak. Zrobiłem wszystko tak jak powyżej i teraz przed startem Ubuntu wyświetla mi się czarny ekran i wyświetlają się jakieś dziwne napisy, i że bootuje coś z ext4. Nic nie rozumiem. :x

Cytat: pavroo w Styczeń 18, 2016, 04:53:39 PM
Zaloguj się do Ubuntu, otwórz terminal i wpisz:
sudo update-grub
Już tak zrobiłem i nic to nie dało. Spróbuję pójść za instrukcjami kolegi wyżej.

luki30210

Cytat: Kiyo w Styczeń 19, 2016, 12:38:32 AM
EDIT

Cytat: luki30210 w Styczeń 18, 2016, 04:50:54 PM
Jeżeli nie usunąłeś ani nie przemieszczałeś Windowsa to faktycznie powinno Ci go z marszu wykryć. Ale zawsze przy jakichkolwiek problemach w tych sprawach polecam narzędzie Boot-Repair:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair
Sam program prowadzi za rękę, a jeśli nie ogarniesz to na necie znajdziesz poradniki i różne opisy.

A więc tak. Zrobiłem wszystko tak jak powyżej i teraz przed startem Ubuntu wyświetla mi się czarny ekran i wyświetlają się jakieś dziwne napisy, i że bootuje coś z ext4. Nic nie rozumiem. :x

Cytat: pavroo w Styczeń 18, 2016, 04:53:39 PM
Zaloguj się do Ubuntu, otwórz terminal i wpisz:
sudo update-grub
Już tak zrobiłem i nic to nie dało. Spróbuję pójść za instrukcjami kolegi wyżej.

Jak masz zrobione partycje i punkty montowania? Chodzi mi głównie o root i o boot. I czy to wszystko jest na BIOS czy UEFI?

Zobacz najnowsze wiadomości na forum