Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

CAD + Linux

Zaczęty przez szczepan, Czerwiec 03, 2012, 10:03:43 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

szczepan

Kiedyś obiecałem napisać coś więcej o CADzie na Linuksa, więc piszę o moich poszukiwaniach i próbach znalezienia czegoś wartego na Linuksa :)



Jakiś czas temu podczas studiowania przyszło mi pracować w CADzie, a że uczelnia zbytnio się nie kwapiła edukacyjnymi wersjami AutoCADa, musiałem szukać alternatyw na własną rękę - nie lubię piracić ;)

Po przejrzeniu repozytoriów Archa oraz Debiana za ciekawie nie było - programy były bardzo skromne w swojej funkcjonalności. Rozejrzałem się po forach i stronach linuksowych i natrafiłem na trzy programy, w znacznym stopniu zaawansowane:

- BRL CAD - http://brlcad.org/ - bardzo dobry program, wiele możliwości, szczególnie jeśli chodzi o 3D, jednak szukałem czegoś nieco bardziej intuicyjnego oraz podobnego w użyciu do AutoCADa

- Medusa 4 - http://www.cad-schroer.com/Software/MEDUSA4/CADFreeware/ - Medua jest podobna do AutoCADa, jednak ma jedną sporą wadę, przez którą również za długo nie udało mi się z tym programem pracować, ponieważ nie wspiera formatu .dwg . Firma udostępniając program darmowo (również do zastosowań komercyjnych) zastrzegła, że przy drobnej opłacie, będzie konwertować rysunki dla firm na potrzeby końcowych dokumentacji technicznych/budowlanych/itp - pomysł nawet dobry, szczególnie dla firm dopiero co rozwijających się, ale nie dla studenta, który co chwila musi tworzyć, otwierać i edytować kolejne dwg ;)

- DraftSight - http://www.3ds.com/products/draftsight/overview/ - na tym programie skończyłem swoje poszukiwania, ponieważ moim zdaniem jest najlepszy, jeśli chodzi o komputerowe wspomaganie projektowania na Linuksa. Wspiera .dwg , z jednym problemem, że należy pliki zapisywać w starszych wersjach, niż wersja AutoCADa, którą chce się je otworzyć - taki szczególik jedynie. Wygląd bardzo zbliżony do AutoCADa, jednak jeśli chodzi o funkcjonalność, to daje radę, ale mogło być lepiej ;)

Wersja do pobrania na stronie jest wersją rozwojową, ale mimo tego żadnych problemów nie sprawia, ani nawet się nie zawiesza zarówno na Linuksie jak i Windowsie :)



Jeśli ktoś potrzebuje CADa na Linuxa, to polecam DraftSight - moim zdaniem najlepszy. Dla Debiana/Ubuntu trzeba ściągnąć paczkę ze strony i (ewentualnie) zainstalować brakujące zależności, natomiast jeśli chodzi o Archa to program znajduje się w AUR.

Programy wymieniłem tylko trzy, ponieważ kryterium moich poszukiwań było przede wszystkim oprogramowanie darmowe, podobne do AutoCADa, o nieco większym stopniu zaawansowania, ponieważ pisanie o niektórych programach z repozytoriów, byłoby jak porównanie Painta do Photoshopa ;)

Wiem, że jest jeszcze trochę innych programów, jednak nie miałem aż tyle czasu, żeby każdy po kolei sprawdzać, a DraftSight miał wszystko czego potrzebowałem :)



Tak jeszcze na zakończenie:

Odnośnie licencji - z tego co ostatnio czytałem, to w przypadku Medusa 4 oraz DraftSight nie uległy zmianie, ale warto przed instalacją je przeczytać, żeby mieć pewność. BRL CAD jest otwartym programem, więc sprawa licencji jest jasna :)

Odnośnie rejestracji - Medusa 4 oraz DraftSight wymagają rejestracji, podania maila oraz zaznaczenia w jakim celu będzie program używany. Po wszystkim jedynie spamują maila promocjami i możemy się cieszyć dobrym CADem na naszym Linuksie :)



Jakby ktoś znał jakieś jeszcze warte programy to zapraszam do dyskusji :)



Pozdrawiam


stan

Witam!
Mam mały problem z draftsightem używam go od paru lat i po ostatniej aktualizacji do wersji 2015 pojawił się mały problem który uniemożliwia normalną pracę.
Mianowicie w polu rysunkowym kursor pływa i nie nadąża za ruchem myszy niepomogły nowe stery do karty graficznej ani przeinstalowywanie samego programu.
Poza polem rysunkowym wszystko działa normalnie. Może masz jakiś pomysł co z tym zrobić.
Pozdrawiam Stan. ???

Grzegorz

Witam
grzegorz@grzegorz-G31M-ES2L ~ $ inxi -Fx
System:    Host: grzegorz-G31M-ES2L Kernel: 4.15.0-46-generic x86_64 (64 bit gcc: 5.4.0)
           Desktop: MATE 1.18.0 (Gtk 3.18.9-1ubuntu3.3)
           Distro: Linux Mint 18.2 Sonya

Pobrałem DraftSight ale nie mogę zainstalować go bo działa tylko pod Windows.
Grzegorz

Grzegorz

Cytat: stan w Czerwiec 05, 2015, 11:09:36 PM
Witam!
Mam mały problem z draftsightem używam go od paru lat i po ostatniej aktualizacji do wersji 2015 pojawił się mały problem który uniemożliwia normalną pracę.
Mianowicie w polu rysunkowym kursor pływa i nie nadąża za ruchem myszy niepomogły nowe stery do karty graficznej ani przeinstalowywanie samego programu.
Poza polem rysunkowym wszystko działa normalnie. Może masz jakiś pomysł co z tym zrobić.
Pozdrawiam Stan. ???

Witaj
Dziś dzwonili do mnie z w/w firmy w temacie programu kontakt tu Pozdrawiam,

Paweł Markowski
Specjalista ds. Obsługi Klienta

tel.: +48 517 861 905
email: pmarkowski@solidexpert.com
Grzegorz

Zobacz najnowsze wiadomości na forum