Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Modem DTV na Antergosie

Zaczęty przez Piejanto, Grudzień 30, 2015, 03:59:55 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Piejanto

#60
lami07    pavbaranov

Słuszna uwaga, Dostałem za swoje. Przepraszam.

pavbaranov

Pawle, dzięki za wszystko. faktycznie wydawało mi się, że jestem już blisko i chyba mnie nieco poniosło. Jestem Ci bardzo wdzięczny, że usiłowałeś mi pomóc. Trzymaj się mocno. Janek

Piejanto

#61
Czy ktoś jeszcze spróbuje mi pomóc. Jest tak:

Ściągnaąłem z AUR spakowany pakiet me-tv-bzr i go rozpakowałem w katalogu ME-TV. Tam też rozpakowałem gstreamer0-10, gdyż poprzednio miałem informacje, że jest potrzebny.

po poleceniu [makepkg] otrzymuję informację o błedzie:

[jan@jan ~]$ makepkg /home/jan/Pulpit/ANTERGOS/ME-TV/gstreamer0-10-base
==> BŁĄD: PKGBUILD nie istnieje.
[jan@jan ~]$ makepkg /home/jan/Pulpit/Antergos/ME_TV/me_tv_bzr
==> BŁĄD: PKGBUILD nie istnieje.


Tymczasem w katalogu ME-TV jest podkatalog m-tv-bzr, a w nim dwa pliki. Plik me-tv.install oraz PKGBUILD
Podobnie jest z gstreamer0-10-base. W katalogu jest 6 plików i między innymi PKGBUILD

nawet, gdy ścieżke poprowadzę, do katalogu, tez otrzymuję podobną odpowiedź:

makepkg /home/jan/Pulpit/ANTERGOS/ME-TV/gstreamer0-10-base/PKGBUILD
==> BŁĄD: PKGBUILD nie istnieje.
[jan@jan ~]$


Proszę o pomoc.

pavbaranov

#62
Janek - najprościej (choć niekoniecznie najlepiej) będzie Ci stosować np. yaourt do budowy paczek z AUR.

Zanim poniżej i długo:
cd ~/Pulpit/ANTERGOS/ME-TV/gstreamer0-10-base/
makepkg -sirc

a nie:
makepkg /home/jan/Pulpit/ANTERGOS/ME-TV/gstreamer0-10-base/PKGBUILD
Wydane polecenie są... różne choć wyglądają podobnie.

OK, tu wytłumaczę ogólną zasadę. Paczki z AUR trzymane są w GIT. Narzędzie git (trzeba zainstalować, bowiem w Archu i większości pochodnych nie jest instalowane) służy do ściągania źródeł z AUR.
Oprócz git należy co najmniej jeszcze mieć w systemie zainstalowane oprogramowanie składające się na grupę base-devel. Teraz można już przystąpić do działania.

1. Zaczynamy od znalezienia interesującego nas programu w https://aur.archlinux.org.
2. W tym momencie mamy możliwość ściągnięcia źródeł poprzez kliknięcie w "Pobierz migawkę". Możemy również skorzystać z git:
git clone https://aur.archlinux.org/nazwa_programu
Różnica jest taka, że w przypadku pobierania migawki otrzymamy spakowany katalog pn. nazwa_programu w formacie tar.gz, a w przypadku klonowania przez git zawsze będzie to katalog.
Zakładam, że dla wygody stworzymy sobie katalog o nazwie build, do którego będziemy ściągać różne źródła budowanych paczek
2. Przechodzimy do katalogu nazwa_programu i - starajmy się oglądnąć i zrozumieć PKGBUILD. To jest najważniejsze w tym momencie dla nas "narzędzie", albowiem stanowi coś w rodzaju skryptu, pliku wsadowego, który jest "czytany" przez makepkg podczas budowy paczki. PKGBUILD zawiera m.in. informacje o tym jakie są "minimalne" (ale nie w rozumieniu Debiana i pochodnych) zależności paczki niezbędne do jej działania ("depends") i do budowy ("makedepends"). Pierwsze muszą istnieć w systemie gdy chcemy korzystać ze zbudowanej aplikacji, drugie są konieczne wyłącznie podczas budowy paczki i jeśli nie są wymagane przez inne paczki do ich działania mogą być spokojnie usunięte. Oba rodzaje zależności mogą znajdować się tak w repozytorium Archa jak i w AUR. W drugim przypadku konieczne jest zbudowanie wpierw takiej paczki.
W przypadku powyżej - gstreamer0.10-base musi być zbudowany przez me-tv-bzr. Musi zostać zbudowana, albowiem obecnie paczki gstreamer0.10* są przeniesione z repozytorium Archa do AUR (przestały być rozwijane kilka lat temu, nie są łatane ich błędy itp.). W sumie, to cenna informacja, że niegdyś paczka była w repozytorium, albowiem prawdopodobnie możliwym będzie jej zainstalowanie w formie binarki, a nie budowanie ze źródeł. Wpierw taką paczkę trzeba znaleźć. Wchodzimy na stronę https://archive.archlinux.org gdzie znajdują się paczki, które niegdyś były w repozytorium Archa; dostępne jest przeszukiwanie po liście paczek (wchodzimy w packages) bądź liście repozytoriów (wchodzimy w repos).Pewnie łatwiej jest w tej sposób (przykład z gstreamer0.10-base): -> packages -> g (bo to pierwsza litera gstreamer). Akurat w tym przypadku nie znajdziemy katalogu gsteramer0.10-base, ale inne z nazwą gstreamer. Przeszukiwanie trzeba zacząć do "podstawowej" nazwy - całkiem możliwe, że paczka była dostarczana z tzw. zesplitowanego PKBUILDU (jeden buduje kilka różnych paczek z jednej grupy; typowy przykład do każda paczka kernela budująca jego plik binarny oraz nagłówkowy, a niekiedy jeszcze dokumentację). Jeśli nie znajdziemy paczki o nazwie gstreamer0.10-base to nie instalujemy jakiejś innej, bo "podobna". Nic to nie da. Niemniej jednak, jeśli jej nie znajdziemy nic straconego, gdyż istnieje repozytorium aur-archlinux zawierające dość popularne paczki z AUR. Repozytorium można dodać do /etc/pacman.conf (gdzieś na końcu):
[aur-archlinux]
Server = https://repo.itmettke.de/aur/$repo/$arch

Po odświeżeniu bazy, będzie ono dostępne w systemie. Akurat paczka gstreamer0.10-base jest dostępna w aur-archlinux, a zatem schodzi nam z głowy jej budowanie. Paczki me-tv-bzr akurat w tym repozytorium nie znajdziemy, zatem zbudować ją trzeba.

Jeśli nie znaleźliśmy paczki w repozytoriach, a która jest konieczna do budowy ('makedepends') bądź działania ('depends') paczki budowanej z AUR, to musimy ją zbudować. W powyższym przypadku akurat gstreamer0.10-base szczęśliwie nam się udało znaleźć, ale pośród zależności są jeszcze co najmniej dwie, które wymagają zbudowania. Są to: linuxtv-dvb-apps oraz w_scan. Źródła tych paczek musimy ściągnąć, paczki zbudować i zainstalować przez budową me-tv-bzr.
Przechodzimy zatem na strony owych paczek i sprawdzamy jak są budowane, a w szczególności, czy one nie wymagają jakichś innych jeszcze paczek budowanych z AUR. Na całe szczęście obie są zależne wyłącznie od glibc (które jest w repozytorium) oraz pojawia się zależność do mercuriala (też w repozytorium). Uwaga, paczki w nawiasach są "zamiennikami".

3. Przystępujemy zatem do ściągnięcia plików źródłowych (posłużę się git):
git clone https://aur.archlinux.org/linuxtv-dvb-apps
git clone https://aur.archlinux.org/w_scan
Mamy w tym momencie dwa (nie licząc me-tv-bzr) katalogi z zależnościami me-tv-bzr, które muszą zostać zbudowane w pierwszej kolejności. Mamy zatem (patrz wyżej) katalogi:
~/build/w_scan
~/build/linuxtv-dvb-apps
~/build/me-tv-bzr

Jak wynika z PKGBUILDU me-tv-bzr ta paczka jest zależna od dwu pierwszych, ale wyłącznie jako tzw. optdepends (nie jest to zależność wymagana do zbudowania ani też działania, jednakże są konieczne dla zapewniania odpowiedniej funkcjonalności paczki, którą jesteśmy zainteresowani (tu me-tv-bzr). W skrajnych przypadkach program zbudowany, ale bez zainstalowanych optdepends będzie się uruchamiał, będzie "działać", ale nie będzie tak na prawdę służyć temu, czemu ma służyć, bo nie zapewni się mu jego podstawowej funcjonalności. Optdepends zatem dostarczamy do systemu, chyba, że dokładnie wiemy co robimy z tego rezygnując.
Dla nas info, że obie paczki są optdepends, a nie makedepends bądź depends jest o tyle cenne, że nie jest wymagane uprzednie zbudowanie którejkolwiek z tych dwu paczek przed budową paczki docelowej (me-tv-bzr). Jeśli jednak konieczne byłoby zbudowanie paczki gstreamer0.10-base to z uwagi na to, że jest to jej podstawowa zależność ("depends") konieczne byłoby jej wcześniejsze zbudowanie (przed budową me-tv-bzr musiałaby zostać zainstalowana w systemie). Wszystkie paczki możemy nawet budować w tym samym czasie (wszystko zależy od mocy komputera).

4. Do budowy paczek na podstawie PKGBUILDów służy dostarczane w paczce pacman polecenie makepkg. Zasadniczo polecenie to wywołujemy w katalogu, w którym znajduje się PKGBUILD (skrypt budowy).
Dobrze jest przeczytać jakie ma możliwości. Zakładając, że paczka prawidłowo się buduje wydamy określone polecenie (by skrócić nie omówię innych możliwości).
Przechodzimy zatem do katalogu, gdzie jest ściągnięty PKGBUILD (jeśli tego pliku nie ma coś źle wykonaliśmy lub nie jesteśmy w tym miejscu, w którym winniśmy być).
cd ~/build/w_scan
i posługujemy się makepkg do:
-- zbudowania paczki (makepkg),
-- ściągnięcia zależności wymaganych przez PKGBUILD (obojętne depends, czy makedepends) - przełącznik '-s'
-- zainstalowania paczki po udanej budowie - przełącznik '-i'
-- usunięcia pozostałości po budowie - przełącznik '-c'
-- usunięcia paczek służących wyłącznie budowie (czyli makedepends) - przełącznik '-r'.
Całość polecenia wyglądać będzie zatem:
~/build/w_scan/ $ makepkg -sirc

5. W taki sam sposób, kolejno postępujemy do zbudowania paczki docelowej (tu me-tv-bzr). W przypadku budowania tej ostatniej paczki, jeśli repozytorium aur-archlinux jest udostępnione w systemie, to paczka gstreamer0.10-base zostanie zainstalowana jako zależność (depends) budowanej paczki me-tv-bzr, jeśli nie, to musimy ją wcześniej zbudować, a zatem oprócz powyższych trzech musimy jeszcze ściągnąć gstreamer0.10-base:
git clone https://aur.archlinux.org/gstreamer0.10-base

6. Jeśli zatem istnieje konieczność budowy (tu jedynie przykład) gstreamer0.10-base, to zakładając, że wszystkie pliki źródeł mamy w katalogu ~/build, budujemy to w następujący sposób (uwaga za znakiem # są moje komentarze):
cd w_scan # przechodzimy do katalogu w_scan z PKGBUILDem tej paczki
makepkg -sirc # budujemy, instalujemy ewentualne zależności, instalujemy samą paczkę, czyścimy system
cd ../linuxtv-dvb-apps # wychodzimy z katalogu ~/build/w_scan i przechodzimy do katalogu linuxtv-dvb-apps
makepkg -sirc # jw. tyle, że dotyczy to paczki linuxtv-dvb-apps
cd ../gstreamer0.10-base # jw - przechodzimy do katalogu gstreamer0.10-base
makepkg -sirc # jw., ale bez tej paczki nie zbudujemy me-tv-bzr; uwaga zostaną zbudowane paczki gstreamer0.10-base i gstreamer0.10-base-plugins; polecenie jw. zainstaluje je obie, choć do budowy me-tv-bzr wymagane jest wyłącznie pierwsze; nie jestem pewny jednak, czy bez drugiego wyda z siebie jakikolwiek dźwięk
cd ../me-tv-bzr
makepkg -sirc #ostatnich mi się już nie chce komentować


Uff.... To wszystko jest napisane w wiki Archa. Cudów nie wymyślam.

Piejanto

#63
Zrozumiałem. Po zalogowaniu jestem przecież w katalogu /home/jan dlatego tylda i przejście po ścieżce do katalogu [nazwa katalogu]. Niestety, za każdym razem jest BŁĄD.
wszedłem na stronę https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_User_Repository_(Polski) i spróbowałem według tamtych "prostych porad i też guzik z tego wyszło.

Wpadłem na pomysł, aby użyć Midnight Commandera do ustalenia ścieżki, bo wtedy jestem już na pewno w pożądanym katalogu, czy pliku:

INSTALACJA PRZEZ MC

[jan@piejanto ~]$ mc

[jan@piejanto gstreamer0.10-base]$ makepkg -sri
==> Tworzenie pakietu: gstreamer0.10-base 0.10.36-11 (nie, 4 lis 2018, 17:31:19)
==> Sprawdzanie zależności potrzebnych do uruchomienia...
==> Sprawdzanie zależności potrzebnych do budowy...
==> Instalowanie brakujących zależności...
[sudo] hasło użytkownika jan:
błąd:  pakiet gstreamer0.10>=0.10.36 nie został znaleziony
==> BŁĄD: 'pacman' nie mógł zainstalować brakujących zależności
==> OSTRZEŻENIE: Nie udało się usunąć zainstalowanych zależności


[jan@piejanto ~]$ mc

[jan@piejanto me-tv-bzr]$ makepkg -sri
==> Tworzenie pakietu: me-tv-bzr 1.4.0-60 (nie, 4 lis 2018, 17:39:57)
==> Sprawdzanie zależności potrzebnych do uruchomienia...
==> Instalowanie brakujących zależności...
[sudo] hasło użytkownika jan:
błąd:  pakiet gstreamer0.10-base nie został znaleziony
==> BŁĄD: 'pacman' nie mógł zainstalować brakujących zależności

I teraz tak:
pakiet gstreamer0.10-base niby pokazuje, że mam zainstalowany w /home/jan/.gstreamer-0.10
ale podejrzewam, że to jest tak samo jak z me-tv-bzr. Za każdym razem pokazuje, że jest zainstalowany i za każdym razem przed kolejną próbą go wyrzucam, tak jak kazałeś.
Wszedłem w pliki PKGBUILD dołączone do każdego ze ściągniętych i rozpakowanych pakietów aby zrozumieć i... nie rozumiem.
Wiesz co, Pawle?.. chyba tylko tracisz na mnie czas.
Mnie się wydawało, że właśnie ten plik PKGBUILD rozwiązuje sprawę budowania i instalacji, że to on prowadzi za mnie instalację, no, ale chyba źle zrozumiałem. Dziś cały dzień walczyłem moją komórką mózgową aby rozeznać, dlaczego PKGBUILD jest niewidoczny dla mojego systemu. Dla pewności jeszcze raz wrzuciłem na obu maszynkach polecenie
pacman -S base-devel
wszystko się pięknie poinstalowało i... kicha
Nie ogarniam, dlaczego nie widzi PKGBUILD. Widać sam entuzjazm prolinuxowy nie wystarcza.
Próbowałem bezpośrednio z konsoli i przez MC i kicha.
Próbowałem z makepkg -sri , jak kazali w "Arch User Repository (Polski)" i próbowałem z makepkg -sirc jak Ty kazałeś i kicha.
Wszystko niby jest proste i bać się nie należy, ale widać jest to nie na moją komórkę mózgową.
Wszystko, co mi napisałeś sobie przekopiowałem i córka mi wydrukuje, bo drukowane mi się lepiej czyta, niż z ślepienie z ekranu, a później będę jeszcze usiłował coś z tym zrobić.
Jestem Ci naprawdę wdzięczny i tylko jest mi przykro, że nie potrafiłem stanąć na wysokości zadania. Przynajmniej "Wielka Aktualizacja" się powiodła. Dobre i to.
Pozdrawiam Ciebie i Twoich

PS.
będę tu jeszcze zaglądał, aby sobie poczytać Twoje wykłady, ale nadzieję na 'me-tv-bzr', to ja właściwie już chyba straciłem.

pavbaranov

Ło matko s córko...

Janku - czy Ty w ogóle choć trochę, cokolwiek łapiesz z zakresu budowania paczek? Rozróżniasz w ogóle "skrypt" dla makepkg, na podstawie, którego buduje się paczka dla Archa (PKGBUILD), źródła programu, paczkę binarną, która z tego wszystkiego powstaje?

Nie myślałem, że to kiedykolwiek napiszę, ale w Twoim przypadku to chyba jedyna metoda na zainstalowanie czegokolwiek z AUR. O ile wiem, to masz repozytoria Antergosa zatem zainstaluj yaourt:
sudo pacman -S yaourt
Z jego pomocą zainstaluj me-tv-bzr:
yaourt me-tv-bzr
i postępuj zgodnie z tym, co będzie do Ciebie wypisywać.

Tłumacząc:
1. Paczka gstreamer0.10-base nie została nie tylko zainstalowana, ale i w ogóle nawet nie została zbudowana, bowiem jest ona zależna od gstreamer0.10, która to również musi być zbudowana i zainstalowana przed gstreamer0.10-base. Paczka me-tv-bzr oczywiście nie została zbudowana (bez sensu w ogóle budować) skoro jej zależności nie zostały zbudowane wcześniej. Itd. itp.

Wcześniej podałem Ci repozytorium aur-archlinux. Przynajmniej jednej rzeczy nie będziesz musiał budować czyli gstreamer0.10.

I teraz na koniec bomba: me-tv-bzr będzie prawdopodobnie mieć dokładnie ten sam problem co każda paczka oparta o libvlc. Ze względu na to, że zamiast rozwiązywać jakiś jeden problem od dłuższej chwili uczę Cię instalować paczkę z AUR, dodatkowo czytając mnóstwo niepotrzebnych rzeczy, to zadam raz jeszcze pytanie, na które być może udzieliłeś odpowiedzi.
Czy cokolwiek "drgnęło" po zastosowaniu się do porady z bugzilli Archa: https://bugs.archlinux.org/task/60024?project=1&string=vlc oraz, czy masz dobrze skonfigurowane środowisko dla aplikacji Qt działających w "obcym" im środowisku (Xfce, bo chyba tego używasz)?

Piejanto

Jeśli chodzi o aribb24, to nic to nie dało (odpowiadałem, ale odpowiedź była w tym chaosie odpowiedzi).
Jest tak jak było. Wrzuciłem aribb24 na netbooka, bo na HP był zainstalowany. Zresetowałem dla pewności i uruchomiłem Kaffeine. Otworzyłem okno przeszukiwania kanałów. Uruchomiłem przeszukiwanie kanałów i modem znajdował pięknie wszystko, po czym zaznaczyłem wszystkie znalezione i dodałem do wybranych. Zamknąłem okno i... na HP pokazuje stare znalezione kanały i po kliknięciu pojawiają się napisy, że kanał jest odtwarzany, a na netbooku (po świeżej instalacji Antergosa i aribb24) po prostu wybrane nie są przekazywane do okna odtwarzania. Czyli bez zmian.
Przed chwilą zainstalowałem [yaourt] na netbooku, a na HP miałem i mi się przeinstalował.

Jako su wpisałem polecenie instalacji me-tv-bzr, ale....
**************************
[root@piejanto jan]# yaourt me-tv-bzr
1 aur/me-tv-bzr 1.4.0-60 (5) (0,39)
    A digital television (DVB) viewer for GNOME.
==> Podaj numer pakietów do zainstalowania (np. 1 2 3 lub 1-3)
==> ----------------------------------------------------------
==>
**************************************

Postanowiłem się wstrzymać i zapytać, czy powinienem jako super, czy jako zwykły użytkownik, no, i ile pakietów stamtąd zainstalować. w katalogu są trzy ale jako trzeci jest [PKGBUILD]
dwa pierwsze to [.SRCINFO] oraz [me-tv.install]
yaourt to ciągnie - jak widzę z AUR - no, to nie mam pojęcia ile on tam ma pakietów? Co znaczą liczby w nawiasach (5) oraz (0,39)?
czy mam liczyć 12 "dependencies":
gconfmm
gstreamer0.10-base
gtkmm
libunique
libxml++
libxml++2.6
vlc (vlc-git, libvlc, vlc-nightly, vlc-decklink)
bzr (bzr-bzr) (make)
gnome-common (gnome-common-git) (make)
intltool (make)
linuxtv-dvb-apps (optional) – dvb tools
w_scan (optional) – generation of channels.conf
**********************************************
Booooże... dlaczego ja jestem takim głąbem ?!!!

pavbaranov

1. Sprawa kaffeine - Wg mnie nadaje się do zgłoszenia błędu. Gdzie? Albo w Antergosie (zacząć), albo w bugs.kde.org.

2. Instalacja za pomocą yaourt.
a. "Cyferki": yaourt me-tv-bzr
1 aur/me-tv-bzr 1.4.0-60 (5) (0,39)
    A digital television (DVB) viewer for GNOME.
==> Podaj numer pakietów do zainstalowania (np. 1 2 3 lub 1-3)
==> ----------------------------------------------------------
==>

W tym przypadku obojętne, bo masz tylko jedną paczkę. Wciśnij "1".
b. Po wciśnięciu owej "1" yaourt winien Ci to zainstalować w odpowiedniej kolejności (czyli gstreamer0.10 -> instalacja -> gstreamer0.10-base -> instalacja -> itd.). Jeśli jakieś paczki zostaną odnalezione w repozytorium, to zostaną one z niego zainstalowane, w przeciwnym przypadku zbudowane zostaną z AUR. Pisałem już - zamiast budować te gstreamery możesz dodać repozytorium aur-archlinux gdzie są m.in. jego binarki.
Edycja (root) pliku /etc/pacman.conf i gdzieś na końcu dodajesz:
[aur-archlinux]
Server = https://repo.itmettke.de/aur/$repo/$arch

c. Nie wiem tylko czy zbuduje Ci automatycznie paczki, przy których masz "(optional)" (generalnie nie wiem jak się wówczas zachowa). Jeśli nie zbuduje, to po zbudowaniu me-tv-bzr, wydasz polecenia:
yaourt -S w_scan
yaourt -S linuxtv-dvb-apps

Od razu mówię - nie wiem, czy i w jakim celu wykorzystuje me-tv-bzr te paczki, ale lepiej je zainstalować.

Uwaga - yaourt działa interaktywnie - będzie Cię pytać o to co chcesz zrobić (np. Edytować PKGBUILD, Kontynuować budowanie, Zainstalować itp.). Jakkolwiek zawsze namawiam do analizy PKGBUILDów, to w Twoim przypadku nie ma to bladego sensu, zatem na pierwsze odpowiesz "N", a na resztę (kontynuowanie budowania, instalacja) - "T".

Piejanto

#67
Pawle, jesteś WIELKI. Nie żartuję
wszystko sie zainstalowało świetnie na obu maszynkach. Na razie tylko nie wiem jak się tym posługiwać.

na razie modem nie świeci ale chyba jest widoczny. Moje działania po instalacji:

[root@jan jan]# lsusb
Bus 001 Device 003: ID 0402:9665 ALi Corp. Gateway Webcam
Bus 001 Device 004: ID 048d:9005 Integrated Technology Express, Inc.
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 002: ID 275d:0ba6 
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
[root@jan jan]# dmesg | grep DVB
[17846.910611] dvbdev: DVB: registering new adapter (ITE 9135(9005) Generic)
[17846.937537] usb 1-2: DVB: registering adapter 0 frontend 0 (Afatech AF9033 (DVB-T))...
[root@jan jan]#


te linijki własnie są w Kaffeine wymienione:
dvbdev: DVB: registering new adapter (ITE 9135(9005) Generic)
[17846.937537] usb 1-2: DVB: registering adapter 0 frontend 0 (Afatech AF9033 (DVB-T))...

W poradach niestety wszystko jest dla Ubuntu, ale skoro widzi sprzęt, to powinno ruszyć.

jeśli chodzi o yaourt, to chyba to jest właśnie narzędzie dla mnie.
Namawiam Ciebie do napisania podręcznika opisującego własnie takie narzędzia.
Iloekroć mam problem z Linuxem sięgam po książki opisująe linuxy i ich polecenia, ale zawsze się okazuje, że nie są mi te wszystkie wiadomości do niczego potrzebne.
Potrzebne dla "normalnych" użytkowników są własnie takie rzeczy jak git, pacman, yaourt itp.
O pacmanie dowiedziałem się nieco wcześniej, ale yaourt i jego moc poznałem dopiero teraz.
Jeśli chcemy niedo upowszechnić Linuxa, to trzeba pisać książki nie o linuxie, ale o tym co pomaga z niego korzystać. Ja tego nie zrobię, ale z pewnością książkę na ten temat kupię.
Dziękuję Ci niesamowicie mocno. Mam nadzieję, ze me-tv mi ruszy.
Co do Kaffeine, to nawet bym nie wiedział jak to zgłosić, a ponadto... na jednym kompie mi chodzi.
Chodziło na wszystkich trzech. Na dwóch się rozleciało po "wielkiej aktualizacji" ale tamten komp przecież tez był aktualizowany przez -Syu i działa. W opisie, jak korzystać z TVB jest też o Myth TV i Kodi, czyli o tych aplikacjach, które Ty mi polecałeś jako alternatywę dla Kaffeine. Jeśli mi nie pójdzie z Me-TV, spróbuję samemu zainstalować za pomocą yaourt . Dzięki.





pavbaranov

Z dmesg wynika, że modem jest widoczny i zarejestrowany. Powinno działać. Teraz trzeba spróbować tego Me-TV.
Porady dla Ubu itp. to głównie kwestia instalacji ewentualnie jakiejś konfiguracji i tu jeśli pisane bodaj dla wersji <16.04 mogą być jakieś różnice. Obecnie większość wykorzystuje praktycznie te same mechanizmy.

Jeśli chodzi o yaourt. Tego typu narzędzi w Archu jest sporo, choć nie są one wspierane. O yaourt akurat pisał nie będę, bowiem nie uważam go za dobre narzędzie. Osobiście jeśli z AUR instaluję wszystko z pomocą... "tradycyjnego" sposobu. Mam nad tym kontrolę. Jeśli "ułatwiacz" to jest to pak. Narzędzie w 100% mi odpowiadające, bo - choć trudniejsze - daje mi absolutną kontrolę. Nadto mam jakiś wpływ na to jak wygląda teraz i jak może w przyszłości.

W Antergosie masz prawdopodobnie coś co się nazywa pamac. GUI, które można skonfigurować, by korzystało z pacmana oraz m.in. z pomocą libalpm budowało i instalowało programy z AUR. Pewnie wygodniejsze niż yaourt nawet. Inne, to octopi - służy temu samemu i też GUI.

I teraz kubeł zimnej wody. W Twoim przypadku staraj się bezwzględnie ograniczyć programy instalowane z AUR. Instalując je to Ty odpowiadasz za swój system. Dopóki możesz - używaj wyłącznie z repozytorium i ewentualnie ze sprawdzonych repozytoriów "dodatkowych" (nieoficjalnych). Inaczej musisz wiedzieć co, jak i kiedy przebudować. Co będzie ewentualnie blokować aktualizacje itp.

Uff... Sprawdźmy to me-tv. Będzie działać - wrócimy do kaffeine.

Piejanto

avbaranov
Niestety.To Me TV to jest chyba jakiś opuszczony program. W żaden sposób nie odnajduje modemu. Jedyna opcja, z której wyjść nie sposób, to "import listy programów z ...". Plik help opowiada, że można ściągnąć listę programu z innego programu typu np. Kaffeine. Tylko że u mnie Kaffeine ma pustą listę programów bo..
No, właśnie... Teraz najważniejsze. Pomyślałem, że skoro Kaffeine jest dla KDE, to wezmę i spróbuję zainstalować na netbook.u (jest świeży i jeszcze nie ma tam mojej duszy) przeinstalować Antergosa właśnie tam. Ściągnąłem Antergosa 18.11 czyli najnowszą wersję (a może poprawili Kaffeine?) i zainstalowałem. To samo, ale...! Olśnienie.
OLŚNIENIE !!!
    Otóż, jest to kwestia okna w którym jest przeszukiwanie i dodawanie kanałów. Ono jest zbyt wielkie i nie ma jak go zmniejszyć. Konkretnie chodzi o dolną krawędź okna, tam gdzie powinien być button "Zastosuj". I teraz tak:
Wszystko działa świetnie:
1/ najważniejsze, czyli znajdowanie modemu, bez problemu
2/ przeszukiwanie kanałów, dostarajanie  Pięknie.
3/ zaznaczanie w celu dodanie. Wspaniale.
4/ Na XFCE jeszcze ponad panel wystawałje kawałek buttonu "Dodaj wybrane"
5/..... ALE.... na KDE pole "dodaj wybrane" niknie pod panelem, a o polu "ZASTOSUJ" nawet nie ma co wspominać.
I to jest właśnie ten jedyny problem obecnego Kaffeine.
************************************
Powinno się to chyba zgłosić, ale ja nie mam jak, bo jestem ciemniejszy od Ciemnej Materii.
***********************************************
Co do programów z AUR:
Me-TV było pierwszym programem, który zainstalowałeś mną w moim kompie (a nawet dwóch).
Żeby była jasność , jestem Ci za tę naukę bardzo wdzięczny. Od czasu "wielkiej aktualizacji"
Moja wiedza o Linuxie wzrosła o co najmniej 100%. Dotychczas włąściwie jedynym poważniejszym narzędziem, którym względnie potrafiłem się posługiwać był Midnight Commander. No, może jeszcze tylko gdzieś tam poznałem formatowanie pendrive i robienie bootowalnego pendrive, za pomocą polecenia [dd]. I ta wiedza MUSIAŁA mi jakoś wystarczać.
Od czasu, gdy się wtrąciłeś do mojego problemu poznałem takie pojęcia jak: [pacman], [git], [yaourt], a teraz jeszcze [pamac] oraz [pak, octopi, GUI].
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to chyba nawet nie muszę Ci dawać słowa, że nie będę używał żadnych pozycji z AUR, bo... po prawdzie, nie mam potrzeby.
Natomiast pacman z pewnością mi się przyda, najczęściej w zestawieniu [pacman -Syu].
Bardzo cenna wiedza, to konieczność owego [-S] w zestawieniu z pacmanem. Dlatego namawiam Cię gorąco do napisania dla podobnych jak ja "Bożych ludków", książki właśnie na temat, tych pomocy. Wiem, ze to wszystko można znaleźć w Sieci, ale ja np. po prostu o tym po pewnym czasie zapomina, a gdybym miał książkę, to "rostwieram" i wiem, czego szukać.
**************
I jeszczed wracam, do Kaffeine... Może dałoby się sięgnąć do spodu tego, omawianego okna, używając rozdzielczości ekranu?
Pomyśl. Może coś Ci wpadnie do głowy?

A tak przy okazji: - KDE jest - jak dla mnei - zbyt piękne.
Pozdro.

pavbaranov

Na szybko:
1. Kaffeine + XFCE - Kwestia wadliwych ustawień. Być może coś można dostosować przez qt5ct (nie wiem, nie używam). Na pewno przez: https://wiki.archlinux.org/index.php/Qt#Configuration_of_Qt5_apps_under_environments_other_than_KDE_Plasma
Może coś jeszcze trzeba doinstalować.
Ja mam Plasmę i jestem z niej cholernie zadowolony i nie mam ochoty zmieniać. Od lat.
Xfce w domu ma żona - może na próbę zainstaluję tam Kaffeine i zerknę jak to wygląda tam. O ile pamiętam, to początkowo był tam Antergos, ale o ile się nie mylę, to obecnie jest to po prostu Arch zrobiony z Antergosa.

2. Kaffeine + Plasma. Nic takiego się nie dzieje. Zmniejsz okno używając do tego np. myszki. Działa na niezmaksymalizowanym oknie, zatem (przy Breeze) drugi przycisk od prawej w oknie musi wyglądać tak: "^" i teraz jak najedziesz na krawędź okna, to zmieni Ci się kursor; chwytasz wciskając LPM i przesuwasz do woli.
Tu być może jest rozwiązanie tego, o czym piszesz na samym dole.
Być może to jest jeszcze jakaś kwestia związana z wadliwą konfiguracją okna. Antergos bez sensu zmienia kilka rzeczy w Plasma i jest gorzej niż w oryginale.

3. Plasma jest... taka jaką chcesz ją mieć :)

4. Jeśli masz problem z Kaffeine w KDE i to nie zadziała, co napisałem w pkt. 2 - załóż nowy wątek. Ten już jest tak nieczytelny, że nic z niego nie wynika.

5. Skoro me-tv-bzr nie działa, to je wywal. Proponuję:
pacman -Rcns me-tv-bzr
Patrz jedynie, czy nie będzie Ci chciał wywalić zbyt wiele. Generalnie może to, co jest jako [depends=] w jego PKGBUILD. Jeśli nie jesteś pewny - wrzuć wynik.
Tak, me-tv-bzr nie jest już chyba rozwijane.

Piejanto

pavbaranow

Me-TV wywaliłem z HP. Wywalił zdecydowanie mniej niż instalował.  Z netbookiem nie musiałem, bo był przeinstalowany system.

Nie instaluj Kaffeine.
Jeśli nie masz modemu, nic to nie da. Do uruchomienia omawianego okna potrzebny jest modem z podłączoną anteną. Inaczej powie Ci, że nie ma modemu i po zawodach. NIe dotrzesz do poziomu okna z funkcją przeszukiwania programów.
Ja właśnie Ci mówię, że zainstalowałem Antergosa z KDE i jest o tyle gorzej, że nawet pole "dodaj wybrane" niknie pod panelem. Próbowałem ustawiać te okna, ale akurat to okno, dziwnym trafem, jest omijane.
Twoja porada z ustawianiem myszą, jest o tyle mało praktyczna w przypadku tego okna, że od góry nie da się go obniżyć, aby później całość podnieść i ... rence opadowywują. Ogólnie rzecz ujmując, potrafię okna ustawiać myszą.
W tej plasmie nawet doszedłem do ustawień rozmiaru okna, ale rusza tylko prawą stroną.
Masz rację co do nowego wątku.
Wrzucę.
Jeśli chodzio qt5ct... obawiam się, że znów jestem zdumiony.
W wersji sprzed "wielkiej aktualizacji" owo okno udało mi się ustawić, tak aby podciągnąć całość do góry. Tu teraz nie ma szans. Chyba, że znów mnie coś zadziwi.
Idę wrzucić nowy wątek, w jakiś sensownie sprecyzowany sposób.
Łączę pozdrowienia dla Twojej Żony.

pavbaranov

Kaffeine mam zainstalowane. Jeśli pole "dodaj wybrane" niknie pod panelem, to jest na to sposób - dziwaczny, będziesz musiał obrócić komputer o 90* :) To jedna temat chyba na inny wątek. Nic to nie ma wspólnego z modemem DTV na Antergosie, a wątki są dla kogoś, kto chce z tego skorzystać, a z tego i tak się już zrobił indywidualny mój support dla Ciebie.

Qt5ct... z tego co pamiętam z jednego z Twoich wpisów wynikało, że masz zainstalowane :) To taki "ułatwiacz" dla ustawienia aplikacji Qt5 szczególnie tam, gdzie nie jest zainstalowane KDE.

Piejanto

właśnie zainstalowałem qt5ct na HP.  NIe miałem tego. Miałem Qt4 i qt5-base, qt5-declarative, qt5-location i qt5-multimedia. qt5-script, qt5-sensors, qt5-speech i qt5-svg... no, w każdym razie qt5ct. wrzuciłem teraz. I teraz... jak z tego korzystać?
Nowy wątek już wrzuciłem i możemy się tam spotkać. Co do obrócenia kompa o 90*, to boje się aby mi obraz bokiem nie wyleciał. Hłe... hłe..
Możemy się już spotkać tam na tamtym nowym wątku. Dozo.

robson75

#74
Aby qt5ct działał prawidłowo trzeba utworzyć plik o nazwie .profile i wkleić tą zawartość:
export EDITOR=/usr/bin/nano
export QT_QPA_PLATFORMTHEME="qt5ct"
export GTK2_RC_FILES="$HOME/.gtkrc-2.0"

I następnie dodać ten plik do ukrytych plików.
Powinno to tak wyglądać:
Arch Linux Xfce - 64Bit Linux User #621110

Zobacz najnowsze wiadomości na forum