Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Nowoczesny linux jak podrasowany ms dos?

Zaczęty przez Koczo, Grudzień 21, 2015, 02:47:52 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Koczo

Witam wszystkich.
Bardzo pozytywnie wspominam system "ms dos" i moje pytanie brzmi: czy jest jakiś Linux lub jaki kolwiek inny system charakteryzujacy się podobnymi właściwościami, ale nie odstajacy możliwościami od dzisiejszych systemów?
Mam tutaj na myśli to że:
- można go po prostu wgrać na partycję bootowalna i będzie działał bez instalacji bądź z pendriva jak normalny system
- cała konfiguracja odbywa się w pliku lub dwóch, ktore można edytowac ręcznie ( jak to było w autoexec.bat i config.sys)
- programy się nie instalują. Wszystko jest portable. Zwyczajnie wgrywane tam gdzie chcę i uruchamiane kliknięciem w plik wykonywalny, taki jak "exe"
- żadnego rejestru i zapychania systemu, nie wiadomo gdzie i nie wiadomo czym
- porządek. Najlepiej jakby na danej partycji znajdował się tylko plik rozruchowy, plus folder z całym systemem

- środowisko graficzne, czy nakładka systemowa (nie wiem jak to nazwać), która spowoduje, że będziemy mieli okienka i do czynienia z nowoczesnym, pełnowartościowym systemem operacyjnym, który wygląda jak windows, elementaryOs, czy linux mint.

Taki jest idealny dla mnie system. Jeśli takiego nie ma to, czy możliwe jest zbudowanie go na jądrze linuxa?

pavroo

Witaj
Wypróbuj:
1. ReactOS - w wersji install i live bez instalacji
2. FreeDOS
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Koczo


Zobacz najnowsze wiadomości na forum