Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Play On Linux, Wine, a bezpieczńestwo kont internetowych

Zaczęty przez byters, Grudzień 18, 2015, 03:24:00 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

byters

Chciałbym rozpocząć korzystanie z pakietu Play on Linux, który korzysta z Wine. Niektóre z dostępnych w aplikacji produktów, wymagają uruchomienia za pośrednictwem aplikacji Steam, ewentualnie zakładania różnego rodzaju kont (np gry online). Krótko, czy waszym zdaniem środowisko Windowsa emulowane w Wine jest wystarczająco bezpieczne by bez obaw korzystać ze swoich kont mailowych czy ze Steama, na którym notabene wydałem trochę pieniędzy.

Co do tego, ze sam Linux jest bezpieczny zastrzeżeń nie mam, ale co do Wina, nachodzą mnie pewne wątpliwości, może mówię jak paranoik, ale cenię sobie daleko idącą ostrożność w kwestiach związanych z bezpieczeństwem.

Albedo 0.64

Witaj. Środowisko uruchomieniowe WINE (Wine-Is-Not-Emulator) jest tworzone w przestrzeni użytkownika (katalog domowy) i jest odizolowane od głównego systemu plików (root). Cokolwiek się stanie, nie ma wpływu na stabilność systemu, w najgorszym przypadku będzie trzeba odinstalować aplikację Wine lub PlayOnLinux i usunać katalogi z plikami aplikacji. Podczas instalacji aplikacji exe lub msi w środowisku Wine tworzone są dla nich osobne prefixy czyli katalogi zawierające pliki instalowanej aplikacji oraz pliki (biblioteki) systemowe konieczne do jej uruchomienia - czyli tworzona jest jakby osobna "piaskownica". Ewentualny wirus znajdzie jedynie niewielki fragment środowiska win32 i nie będzie miał możliwości działania, co nie znaczy, że nie może uszkodzić programu do którego się dostanie. Powyższy scenariusz jest mało prawdopodobny. Na główne konta mailowe radzę logować się przez aplikacje linuksowe a na potrzeby gier online warto utworzyć osobne u innych usługodawców.
Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

byters

Witam, bardzo dziękuję za odpowiedź. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że wirusy związane z Wine, nie są groźne dla samego Linuxa. Bardziej chodziło mi o bezpieczeństwo kont gier online, których używałbym wewnątrz piaskownicy Wine, w której wirusy mogą być aktywne. Dajmy na to, by korzystać z gier ze Steama w Wine, trzeba się na niego zalogować nie tylko w Linux, ale i w samym Wine.

Dla gier MMO założę jakiś dodatkowy mail i konta jak będę miał ochotę pograć. Raz jeszcze dziękuję za odpowiedź, sprawa, praktycznie zakończona.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum