Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Zorin 9 - problemy z aktualizacją systemu

Zaczęty przez byters, Grudzień 04, 2015, 08:33:20 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

byters

Mam nadzieję, że prawidłowo zakładam ten wątek. Zorin oparty jest wszak na Ubuntu. Mam problem z pokazującym się na dole po prawej stronie powiadomieniem o problemach w aktualizacji, w którym napisane jest :

"The update information is outdated. This may be caused by network problems or by a repository that is no longer available. Please update manually by selecting 'Show updates' from the indicator menu, and watching for any failing repositories".

Oczywiście za każdym razem, kiedy pojawiało się to powiadomienie, wybierałem opcję "pokaż aktualizacje", system przeszukiwał serwery Ubuntu, by po chwili wskazać informację, że system jest aktualny. Nie wiem skąd wynika ten błąd, użytkownikiem Linuxa jestem od kilku dni.

Kolejnym problemem z aktualizacjami, jest kłopot z ich ustawieniami. Kiedy próbuję, w odpowiedniej zakładce ustawień, zaznaczyć, które aktualizacje maja być instalowane, system pyta mnie o hasło. Po wpisaniu hasła checkbox oznacza się by po chwili opcja znowu się wylączyła.

Na jednym z zagranicznych forów znalazłem poradę by aktualizacji dokonywać za pomocą terminala, a dokładniej za pomocą 2 komend:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Czy to by wystarczyło, jeśli co jakiś czas uruchomię te polecenia ? Jak pozbyć się irytującego powiadomienia, które opisałem wyżej ?

Z góry uprzejmie dziękuję za pomoc.

rysiek

Witaj
To podstawowy sposób aktualizacji wszystkich dystrybucji opartych na Debianie i Ubuntu, więc... zawsze działa.

byters

Uprzejmie dziękuję Ci za odpowiedź. W takim razie, nie będę przejmował się tym powiadomieniem na pasku zadań, a aktualizacji będę dokonywał z poziomu Terminala.

kkrzysiek92

Lepiej stosuj:
sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

byters

#4
Dzięki za odpowiedź, ale czy nie sprawi to problemów skoro posiadam Zorina, a nie czyste Ubuntu ? Zorin korzysta bodajże z Ubuntu 14, czy aktualizacja dystrybucji nie sprawi, że Zorin 9 mi się posypie ?

A tak btw udało mi się znaleźć spis najczęściej występujących problemów z aktualizacjami i sposobów ich naprawy, u mnie zastosowanie porad zawartych w artykule spowodowało zniknięcie występowania komunikatu o błędzie na pasku gnom. Gdyby się komuś przydało - http://itsfoss.com/fix-update-errors-ubuntu-1404/

PS Czasem w sumie aktualizacje potrafią mi "szaleć", kiedy wchodzę w menadżer aktualizacji wyświetla się błąd respozytoriów i prośba o sprawdzenie połączenia z internetem, po minucie uzyskuje info, że system jest aktualny, by przy następnej próbie sprawdzenia dostępności aktualizacji dowiedzieć się, że aktualizacja flasha jest dostępna. Kiedy zaś wchodzę w inforacje o systemie, aplikacja ta zawsze twierdzi, że system jest aktualny :D. W sumie od dłuższego czasu nie wyświetlał mi się też alert o konieczności aktualizacji komponentów głównych systemu.

Jest jakiś prosty sposób by sprawdzić czy system faktycznie jest aktualny (przede wszystkim pod względem akt. bezpieczeństwa) czy coś po prostu u mnie się chrzani z moim Zorinem ?

Albedo 0.64

Komendy w terminalu aktualizują dobrze system bazowy (ubuntu) w przypadku forków trzeba korzystać z menedżera aktualizacji.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

byters

Ok, dziękuję za odpowiedź, w temacie wszystko już jasne.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum