Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Linux dla Windosiarza

Zaczęty przez Argon39, Grudzień 03, 2015, 01:03:37 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Argon39

Chciał bym spytać się bardziej doświadczonych użytkowników o radę. Używam od kilku lat Win XP, który coraz gorzej sobie radzi z przeglądaniem internetu. Myślałem nad nowszymi Windowsami, ale pierwsze primo, zmiana była by na chwile (Vista traci za rok wsparcie), po drugie koszta, (kupować system na rok, jak dla mnie jest pozbawione sensu). Po przemyśleniu sprawy, doszedłem do wniosku, że rozwiązaniem mógłby być Linux, niestety później się dowiedziałem, że to nie takie proste ściągnąć sobie Linuxa, bo jest to raczej grupa systemu, niż pojedynczego systemu. Przechodząc do meritum, szukam systemu w sumie do przeglądania systemu, (mam stare gierki co to mi na XP działają), by zainstalować go jako drugi system operacyjny, którym przeglądał bym sieć. Nie można chyba też pominąć, że nie znam środowiska systemu, więc fajnie by było, by był podobny do starego systemu, (nie mam tyle cierpliwości uczyć się wszystkiego od nowa).
Podam też może specyfikacje mojego komputera:
Procesor: Intel podwójny rdzeń 1,73 GHz,
RAM: 1,99 GB RAM-u,
Karta graficzna: Mobile Intel R 945 express chipset family 64MB,
Jak czegoś brakuję to napiszcie, choć jak wiem zawsze na potrzeby systemu podaję się te trzy urządzenia. Z góry dziękuję za pomoc.

Albedo 0.64

Witaj. Ja wybrałem i polecam każdemu Linux Mint który najlepiej obsługuje mój sprzęt i nie powoduje bólu głowy. Masz do wyboru wersję na bazie Ubuntu (Mint 17x.) lub na bazie Debiana (LMDE 2). Radzę pobrać obie wersje, nagrać na płytę lub pendrive i wypróbować w trybie live. Wybierz wersje ze środowiskami Mate lub Xfce które są bardziej wydajne na starszym sprzęcie. Nie bój się eksperymentować i testować inne systemy. Kieruj się własnymi upodobaniami i obsługą twojego sprzętu. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Argon39

Dzięki, właśnie ściągam dwie wersje które poleciałeś. Będę musiał chyba jeszcze pościągać sterowniki do sprzętu, bo bez nich ani rusz. Tak więc pierwsze moje wrażenia to dziś wieczór, lub jutro rano. Na eksperymenty przyjdzie czas później, kiedy oswoję się z system.

Albedo 0.64

Nie musisz pobierać sterowników do komputera, na tej konfiguracji powinno wszystko działać out of the box na sterownikach systemowych. W wersji ubuntowej jest program Device Manager który wykrywa sprzęt i brakujące sterowniki. Życzę powodzenia.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

byters

Ja ze swojej strony polecam dla użytkownika Windowsa dystrybucję, której sam używam. Zorin 9. Stosunkowo prosta obsługa, ciekawe, preinstalowane, aplikacje, możliwość sprawdzenia systemu, za pomocą opcji Try Zorin w live CD lub w wirtualce w Workstation. Dystrybucja oparta na Ubuntu (czyli na Debianie) została zaprojektowana z myślą o nowicjuszach w Linuxie.

Przed instalacją, warto sprawdzić czy dystrybucja nam opowiada, tak jak opisałem wyżej. :)

jodawika

 :) Witajcie, linuksem interesuję się dość krótko. Wszędzie dookoła mówi się tylko o windzie, a na temat pingwinka ani słowa. Szczęście, że jest taki portal jak LINUXIARZE.PL. Nie dawno zaopatrzyłem się w Ubuntu 14.04 oraz pochodne i Mint 17 LTS. Niestety mam problem z zainstalowaniem obok Windowsa XP. Bardzo proszę o wskazówki (krok po kroku) jak to należy zrobić. Chcę zainstalować Xubuntu lub Mint. Komputer jest już wiekowy i myślę, że Ubuntu lub Kubuntu nie będzie działać.
Pozdrawiam :)

christo

Jest sporo poradników w sieci na ten temat ale z grubsza:
oddziel od windy ze 20-30 Giga dysku
załóż 2 partycje 20 Giga i z 2G
przy instalacji wybierz mozliwość podziału na partycje expert lub manual zależy od distro
na wiekszej ustaw typ plików ext4 z możliwością używania i sformatowania oraz musi być oznaczona  "/"
druga mniejsza swap system sam sormatuje ale musisz sobie ja wybrać
instalcję GRUBa albi inaczej program rozruchowy ustaw na dysku na którym masz zainstalowaną winde ( dev/sda lub dev/hda w Twoim przypadku moze to być inaczej sprawdź w czasie instalacji przed podziałem na partycje gdzie siedzi winda ) w instalatorze to wyraźnie widać
a dalej tak jak w windzie wybierasz język klawiaturę strefę czasową i ustawiasz użytkownika , instalator kończy pracę każe się przebootować i podczas startu masz do wyboru albo windę albo linuksa, domyślnie jest linuks.
Zwróć uwagę na minta 17.3 z cinnamonem jest spoko tylko pobieraj np.z linków na linuksiarzach po pobraniu sprawdź sumy kontrolne a potem albo wypal albo zrzuuć na pena.Ja używam właśnie minta z cinnamonem albo minta KDE , jakby Ci poszedł z KDE to sugeruje jest dopracowany i ładnie wygląda po za tym dobrze obsługuje multimedia , blootuhy itp.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum