Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Jaki linux na stary mac osx?

Zaczęty przez squrvey, Marzec 11, 2016, 10:15:14 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

squrvey

Witajcie.
To mój pierwszy post i kto wie, czy nie ostatni. No chyba, że ktoś odpisze, co byłoby miłe. Rzecz się przedstawia tak: Mam parę komputerów iMac z systemem osx 10.4.11 Tiger. Nijak nie mogę ich upgradować wyżej z powodów finansowych, szkoła kasy nie ma. Ci, co znają ten system wiedzą, że jest świetny, ale do prostych zastosowań na lekcji, na przykład z wykorzystaniem epodręczników, już nie jest tak lekko, bo apple od dawna nie wspiera tego systemu  i wszelkie javy i flashe nie działają.
W związku z tym, chciałbym na tych komputerach zainstalować jakąś sprawną dystrybucję linuxa, która będzie dobrze wspierała architekturę tych moich makintoszy. To są maszyny z procesorami intel dual core i pamięcią 512 MB.
Dodam, że od pewnego czasu męczę dwa komputery instalacjami przeróżnymi, ale nie znalazłem idealnej wersji linuxa, która zastąpiłaby osx. Dobrze prezentował się elementary os, ale najwyższa wersja mi nie bootuje, a wcześniejsza po instalacji nie upgraduje niczego. Linux Mint się instaluje, ale jest ciężki na tę konfigurację. Co poradzicie? Z góry dziękuję za pomoc.

pavroo

Witaj
Na tak wiekowy sprzęt polecam Debiana lub Lubuntu.
Obydwie dystrybucje z powodzeniem zainstalowałem na iMac (flowerpot) z 2003 roku:
http://linuxiarze.pl/stary-imac-i-jeszcze-moze/
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

Cytat: squrvey w Marzec 11, 2016, 10:15:14 PM
To są maszyny z procesorami intel dual core i pamięcią 512 MB.
Dodam, że od pewnego czasu męczę dwa komputery instalacjami przeróżnymi, ale nie znalazłem idealnej wersji linuxa, która zastąpiłaby osx.

Idealnej wersji Linuksa nie znajdziesz, bo takiej nie ma. Pavroo jest ekspertem od Debiana i Maków to może coś ci jeszcze doradzi. Ja proponuję zainteresowanie lekkimi dystrybucjami - Puppy, Antix, Antergos, Q4OS, Sparky LXDE. Weź pod uwagę, że oprogramowanie się zmieniło w ostatnich latach. Nowe dystrybucje x86 wymagają min. 1 - 2 GB RAM a twoje 512 MB zostanie zjedzone na śniadanie przez Firefox'a. Dlatego oprócz samego OS zainteresuj się zestawem lekkiego oprogramowania. Moim zdaniem, najlepiej sprawdzi się u ciebie Q4OS.
Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum