Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Look & feel czyli poprawa wyglądu Sparky

Zaczęty przez MoroS, Maj 05, 2012, 01:08:59 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

MoroS

Witam wszystkich.



Niestety nie wyrobiłem się z poprawą wyglądu na wydanie wersji 1.0, więc stwierdziłem, że zasięgnę trochę języka. Chodzi oczywiście o wygląd Sparkiego w wersji Enlightenment (Fluxbox i WMaker będą w następnej kolejności). Stylizacja opiera się głównie na "zunifikowaniu" tematów E17 i GTK, aby różniły się od siebie możliwie jak najmniej.



I tutaj moje pytanie: jakie aspekty wyglądu Sparkiego chcielibyście poprawić (i w jaki sposób)? Najlepsze będą odpowiedzi, w których znajdę informacje na temat:

- czy dotoczy konkretnej aplikacji czy całości?

- czy dotyczy E17, GTK, czy czegoś innego?

- jeżeli chodzi o wygląd konkretnego komponentu (np. przycisku), to też będzie dobra informacja;

- co właściwie jest nie tak (np. złe kolory, za mała czcionka, coś się "rozjeżdża");



Dodatkowo proszę też uwagi całokształtowe na temat:

- kolorystyki;

- czcionek;

- użytego silnika GTK (Aurora);



Im precyzyjniejszy opis, tym szybciej zlokalizuję i poprawię dany problem. :)



Pozdrawiam Wszystkich. :)
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko takie, których jeszcze nie umiemy wykonać. ;)

babilon82

#1
Witam.

Mam pytanie odnośnie wyglądu sparky linuxa. Chodzi mi o to że spodobał mi się wygląd sparky ze środowiskiem LXDE. Dystrybucja dostępna na płytce z jednym z numerów Linux & Android Magazine. Problem polega na tym, że jestem użytkownikiem Debiana także ze środowiskiem LXDE, nigdy nie przywiązywałem wagi do wyglądu, jednak tym razem spodobał mi się motyw i chciałbym z niego skorzystać w swoim debianie.

Jestem w ej kwestii zielony, wiec proszę o pomoc jak dostosować mojego debiana. Ewentualnie czy jest możliwość pobrania gotowego motywu i zainstalowania go do środowiska. Jak przebiega budowa motywu, jak one działają, z czym się to je.

Napaliłem się na to jak szczerbaty na suchary.

Będę wdzięczy za okazaną pomoc.

Albedo 0.64

#2
@babilon82: Domyślny wygląd LXDE taki jak w Sparky to żaden problem, można to uzyskać w każdej dystrybucji z tym środowiskiem. W tym celu wystarczy ustawić główny panel na górze, drugi panel na dole jest powiększony i skrócony z dodanymi aktywatorami programów. W obu panelach ustawione jest przezroczyste tło. Tapetę można znaleźć w sieci. Zamiast dolnego panelu można użyć docka WBar dla lepszego efektu.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

artram

#3
Oszczedna dystrybucja - oszczedna kolorystyka = brzmi dobrze.

Bardzo ladny i dopracowany napis centralny powinien byc dominanta. Jest zabity przez tabelki pod pod ktore wjezdza.

Mocna zielen po prawej wyrywa sie niepotrzebnie (nie sa to najwazniejsze informacje) i nie ma rownowazenia na lewej.

ikony bylyby bardziej czytelne na gadkim tle. Poczta i przegladarka trudne do rozroznienia.

Bardzo ladny motyw iskierki nad litera "i" , wystarczajacy moim zdaniem jako znak firmowy, kojarzacy sie z nazwa.

Tego androida zostawilbym androidowcom.

Na moim ekranie (1366x768) tapeta jest rozciagnieta. W zwiazku z tym ten humanoid jest dodatkowo znieksztalcony.

Ogolny nastroj industrialno-stalowy, chlodny.




babilon82

#4
W standardowym LXDE ustawiłem panele w taki sam sposób, dałem przeźroczystość, niestety tapeta dochodzi do krawędzi paneli, pod panelami mam jakieś dzikie debianowskie tło w gwiazdki.

No i wygląd okien i ikon to dalej jest klasyczne lxde.

MoroS pisze coś o jakimś gtk????

Doczytałem, ze jest to jakaś aplikacja odpowiadająca za motyw. znalazłem bardzo dużo motywów do gnoma ale nic do lxde, dowiedziałem się że są motywy szybsze i wolniejsze (czas rysowania ikon czy coś takiego). Więc raczej nie chodzi tu o ustawienie dwóch paneli i zmianę tapety.

pavroo

#5
@ babilon82

Skopiuj motyw z lubuntu:

Code:

/usr/share/themes/lubuntu


i przenieś go w to samo miejsce w Debianie.

Zestaw ikon NoirCrystal pobierz z gnome-look-org, rozpakuj go i przenieś do:

Code:

/usr/share/icons/


Następnie uruchom:

Code:

lxappearance


i wybierz nowy motyw i zestaw ikon.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

MoroS

#6
Pavroo, sorki, że się czepiam, ale z całej dyskusji tylko @artram napisał cokolwiek na temat danego wątku. Masz może jakąś możliwość, żeby wyizolować te posty do oddzielnego tematu (i jak się da, to przy okazji też tego posta wywalić)? ;)
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko takie, których jeszcze nie umiemy wykonać. ;)

model

#7
"Bardzo ladny i dopracowany napis centralny"

całkowicie się zgadzam



"ikony bylyby bardziej czytelne na gadkim tle. Poczta i przegladarka trudne do rozroznienia."

i tu pełna zgoda (ja podmieniłem sobie na czytelne ikony GNOMA)

"Bardzo ladny motyw iskierki nad litera "i" , wystarczajacy moim zdaniem jako znak firmowy, kojarzacy sie z nazwa."

trudno się nie zgodzić, to jest jedyne co bym zostawił, ic więcej nie rzeba



"Tego androida zostawilbym androidowcom."

on straszy ludzi (przynajmniej mnie)



To jest kwestia gustu i przyzwyczajenia, ale mnie najlepiej się pracuje z gładmim, pustym ekranem, bez tapety, ewentualnie z drobnym symbolem (napisem) na gładkim tle. Ale tak w ogóle, to nie robiłbym z tego problemu, bo ustawienie wyglądu pulpitu to 2-3 kloiknięcia i po robocie

pavroo

#8
@ MoroS

Mogę przenieść cały wątek lub usunąć poszczególne wpisy :(



Zgadzam się całkowicie, że robot w 2.0 i obecna tapeta w 2.1 rc ultra na większych monitorach trochę się rozjeżdża. W takim razie zmieniam tapetę na bardzo prostą, która w każdej rozdzielczości będzie wyglądała podobnie. Każdy i tak zmieni na swoją. W wersji głównej trzeba będzie te dwie ikony zmienić.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

MoroS

#9
@Pavroo, ok, to zostaw. :)



Po wypowiedziach @artram i @model zaczyna mi się krystalizować pewna wizja. Przykładowo tapeta: można zrobić tapetę głądką z gradientem w 2/3 wysokości i logiem Sparky'iego w prawym dolnym rogu. ;) Kolorystykę jeszcze dobiorę, ale to może wyznaczyć kierunek dalszych zmian graficznych... :)
Nie ma rzeczy niemożliwych. Są tylko takie, których jeszcze nie umiemy wykonać. ;)

artram

#10
Całkowicie goły gradient eksponuje wady monitora i przez to nie wygląda dobrze. Delikatne ledwo widoczne prążki, które są teraz robią dobrą robotę, chociaż ich prawie nie widać.

Kolorystyką trzeba nawiązać do iskierki i ją podbudować. W jednej z ikon jest ślad błękitu i to dobrze robi.

Trzeba ujednolicić ilość i wielkość czcionek. Byłoby niezwykle cenne gdyby wszystko napisać tak jak centralne logo (opracować taką czcionkę-trudne!).

Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, możliwość zmiany tapety tego nie załatwia. Produkt ocenia się po opakowaniu.




pavroo

#11
@ artram

Jestem otwarty na propozycje, szczególnie na gotowe rozwiązania, które mógłbym użyć w sparku.

Jestem w końcowej fazie prac na Ultra Edition więc ich w niej nie użyję.

Można je będzie zastosować w nowej wersji MATE oraz aktualizacji dla wydania głównego.

@ babilon82

p.s.

MoroS pisał o motywie GTK dla poprzedniego wydania 1.0.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

artram

#12
Proszę o zakres prac i harmonogram na maila. Zorientuję się czy dam radę.

Zen_Xen_ni

#13
Sugeruję zrezygnowanie z obecnego motywu ikonek, obecne są jak ja mój gust niezbyt ładne.

Jako że Sparky na szarą stylistykę, znalazłem bardzo ładny motyw

http://gnome-look.org/content/show.php?content=126344

Myślę, że ładnie się wkomponuje w styl sparky. Są szare, ale dosyć proste. Będą dobrze wyglądać z dowolną tapetą.

I dobrze byłoby wymienić wbar, na cairo dock. Cairo nie jest ciężki, a dużo ładniejszy i funkcjonalniejszy.

Zobacz najnowsze wiadomości na forum