Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

instalaca ubuntu na HP X2

Zaczęty przez zyrol81, Listopad 24, 2015, 08:19:49 AM

Poprzedni wątek - Następny wątek

zyrol81

Witam.

Zaopatrzyłem się niedawno w urządzenie HP Pavilion X2 (hybryda tabletowo-laptopowa) z pre-instalowanym Win8.1. Chciałem usunąć Windowsa i zainstalować w jego miejsce linuxa (Ubuntu lub Kubuntu). I tu zaczynają się problemy. Wyłączyłem w bios opcje "secure boot", ale jak wchodzę w opcje bootowania ma do wyboru dwie opcje: Start OS i EFI boot options. Wchodzę w EFi i pokazuje mi się pendriva oraz dysk.
Przechodzę na pendriva, wciskam enter i... zamiast bootować pokazuje mi zawartość pendriva (tak jakby w dos) i każe znaleźć plik z rozszerzeniem .EFI lub wejść do BIOS lub w zresetować komputer. I w tym momencie nie wiem co mam zrobić.

Jak mam uruchomić pendriva z Ubuntu, aby mógł odpalić live CD?
Jak mam zmienić system na tym sprzęcie?

Proszę o pomoc.

pavroo

Witaj
W takim wypadku spróbuj, będąc już na USB, wejść do katalogu /EFI/BOOT a tam znajduje się grubx64.efi lub bootx64.efi lub grubia32.efi w przypadku systemu 32 bitowego, które pozwolą na uruchomienie Ubuntu.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

zyrol81

Cytat: pavroo w Listopad 24, 2015, 11:12:07 PM
Witaj
W takim wypadku spróbuj, będąc już na USB, wejść do katalogu /EFI/BOOT a tam znajduje się grubx64.efi lub bootx64.efi lub grubia32.efi w przypadku systemu 32 bitowego, które pozwolą na uruchomienie Ubuntu.

Nic z tego. Pokazuje się komunikat o błędzie w systemie operacyjnym. A jak odpalam z płyty CD (przez napęd USB), mam komunikat "selekted boot image did not Authenticale. Pres <Enter> to Continue". Podobne objawy jak przerobię pendrive na format GPT.

zyrol81

Hm... dowiedziałem się, że HP jak i np Acer czasem blokuja swoje biosy. Są jakby dwa biosy, albo poziomy dostępu. Jeden, ten co mi się ukazuje, czyli użytkownika. Mocno okrojony bez wielu funkcji. Ponoć jest też bios serwisowy, czyli zawierający wszystkie opcje. Prawdopodobnie tam byłaby możliwość wyłączenia UEFI. Czy wie ktoś może jak tego dokonać?

Albedo 0.64

Witajcie. Jak widać, producenci blokują bootloadery tak samo jak w smartfonach. Przypuszczam, że można to odblokować w podobny sposób, czyli przez odpowiednią kombinację klawiszy w odpowiednim momencie. Żeby się o tym dowiedzieć należałoby zasięgnąć informacji bezpośrednio w serwisie HP. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum