Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum, zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w dziale Administracja.
Wiadomości z problemami zamieszczone w wątku "Przywitaj się" oraz wszelkie reklamy na naszym forum będą usuwane.

Mint - ClamTk - zrzuty

Zaczęty przez Miki, Listopad 20, 2015, 07:04:25 PM

Poprzedni wątek - Następny wątek

Miki

Witam  8)

Niedawno przerzuciłem się na Linuxa Mint z Wina 7. Chciałem wypróbować Mageia 5 ale problem z instalację ze względu na brak możliwości konfigurowania common clock mi to uniemożliwił, co więcej to samo na nowym Ubuntu 15.10 - tzn. komunikat o błędzie najpierw przebiega instalacja potem zawias kompletny. To tak słowem wstępu (nie witałem się jeszcze więc tu przedstawiam sytuację mojej softwarowej migracji). Mint dał radę nie zawiesił się i działa - o WOW.

Po aktualizacji systemu i kilku artykułach na temat Minta przystąpiłem do włączenia zapory i instalacji ClamTk.
Dużo się mówi o bezpieczeństwie Linuxa - sam trochę o tym czytałem - jakie było moje zdziwienie po skanie całego dysku łącznie z root itp. (dołączam zrzuty). Pomóżcie mi zinterpretować wyniki skanu - są to fałszywe alarmy czy jestem pierwszym użytkownikiem Linuxa, któremu udało się na wstępie zostać zainfekowanym ;)

Dalej mój Mint czasami nie daje radę graficznie tzn. okno firefoxa gdy mam wiele otwartych kart, a w tle leci coś z YT to owe górne okno przeglądarki notorycznie pokrywa pikseloza od czerni przez wszystkie kolory tęczy (nie robiłem zrzutu jeszcze) - 
Mint zaktualizował sterownik graficzny i było jeszcze gorzej, kilka razy się zawiesił ale jakoś już przestał być taki markotny.

Najważniejsza sprawa to raport ClamTk dodam, że zapora jest włączona. Zalogowany na stworzonym przy starcie loginie - zastawiałem się czy nie trzeba stworzyć dodatkowego konta albo zmienić od strzała hasło do root ( domyślnie takie samo jak dla log)

Mini Spec:
Procesor + zintegrowana grafika na Intelu Pentium B950 2x2.10 GHz
DDR3 - 3 GB

aaa.. Btw - PS. Chciałem wyposażyć Minta w jakiegoś sniffera dla bezpieczeństwa jeśli chodzi o ataki, nasłuchiwanie czy przechwytywanie sygnału radiowego (korzystam z modemu USB LTE), najpierw pomyślałem WireShark ale okazało się, że nie widzi USB jako Ethernet - powinienem snorta skonfigurować ? - nie bardzo dla mnie ani to zinterpretować poprawności jego komunikatów ani w pełni dobrze go skonfigurować ( czy badtrafic to już bardzo źle czy błąd w .conf) Jakiś pomysł ?

Zrzuty :




free photo hosting


Pozdrawiam i dzięki za pomoc; MIKI !

pavroo

Witaj
Ostatni plik wskazuje prawdopodobnie (?) na explolit, który w systemie Linux nie będzie uruchomiony.

Wszystkie pliki przed są archiwami, a skaner nie lubi/ma trudności ze skanowaniem, więc zakwalifikował je jako zagrożenie.  Nie mam maszyny z UEFI, ale pliki te wyglądają na standardowe, zainstalowany podczas instalacji systemu.
Czasami lepiej trzymać usta zamknięte i być traktowany jak idiota, niż je otworzyć i rozwiać wszelkie wątpliwości. Mark Twain

Albedo 0.64

Witajcie.
Jak się domyślam, chodzi tu o ubuntowego Minta 17 bo w LMDE takich kwiatków nie ma. Pliki które wykrył ClamAV mają za zadanie uruchamiać Ubuntu w środowisku windowsowym. W systemie zainstalowanym na HDD można je bezpiecznie skasować bo nie są do niczego potrzebne aczkolwiek nie stanowią zagrożenia. Podobnie jest z pakietami od Virtualboxa, które są zamieszczone w Mincie aby ułatwić instalację dystrybucji na maszynie wirtualnej, można je wytropić i odinstalować przy pomocy Synaptic. Z Firefoxem są problemy na każdej platformie a wynika to z źle działającej wtyczki flash player. Trzeba wyłączyć tą wtyczkę lub zmienić przeglądarkę na Chrome/Chromium w których nie ma tego problemu. Pozdrawiam.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Miki

Dzięki.

Jakiej sugestie w stosunku do zabezpieczenia - jakiś przydatny program do nasłuchiwania ?
Alternatywy dla snifferów ?
Coś prostego i skutecznego co wyraźnie wskazuje na bezpieczeństwo połączenia z internetem i jego prywatność, szczególnie w przypadku korzystania z Modemu USB - LTE ?
Po ostatnich rozczarowujących przygodach z windows staram się uspokoić swoje obawy względem bezpieczeństwa komputera i internetu.

Część tematu z zrzutami - zamknięta.

Albedo 0.64

#4
W przypadku samodzielnego modemu LTE nie musisz stosować dodatkowych środków bezpieczeństwa. Zapora i antywirus wystarczają. Co do prywatności to możesz sprawdzić dodatki do przeglądarek https everywhere i ghostery.
MX Linux Xfce
Linux registered user 556565

Zobacz najnowsze wiadomości na forum